ładowanie akumulatora z notebooka

co i jak zrobiłem...
blackpeter

ładowanie akumulatora z notebooka

Post autor: blackpeter »

Witam,
chce rozbudować mojego kwadraciaka o koleje dwie diody a do tego potrzebuję już ok 12V więc szukam sprytnego zasilania na rower :)

Wymyśliłem sobie baterię laptopową np taką:
http://www.allegro.pl/item424148182_bat ... _nowa.html
14,8V 5200mAh

Znalazłem schemat z którego wynika że w takich bateriach jest już elektronika do sterowania ładowaniem.
http://www.maxim-ic.com/design_guides/e ... MENT_9.pdf
(na pierwszej stronie)

Ale nie jestem do końca pewien czy mogę tak bezpośrednio ładować z zasilacza np z notebooka 20V 65W taką baterię. Pomijając fakt że nie będę miał sygnalizacji ładowania wydaje mi się że można ale nie jestem pewien.

Może ktoś wypowiedzieć się na ten temat? Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

blackpeter pisze:Ale nie jestem do końca pewien czy mogę tak bezpośrednio ładować z zasilacza np z notebooka 20V 65W taką baterię
Witaj ;-)

wersja krótka odpowiedzi-NIE :razz:
Do czego ten układ słuzy masz w podeslanym linku....to nie jest ładowarka...
blackpeter

Post autor: blackpeter »

ech... no to muszę poszukać albo schematu do ładowania takiej baterii albo szukać innego rozwiązania zasilania :(
dankoh
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 gru 2007, 14:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: dankoh »

Chciałbym zapytać dlaczego nie ?
Jest napisane: BUILT-IN PROTECTION
• OVERVOLTAGE AND OVERCURRENT
• PROGRAMMABLE THRESHOLDS.
Są tranzystory poprzez które kontrolowane jest ładowanie i rozładowywanie.
Może więc się da ?

aha, ze strony Maxima
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dankoh pisze:Chciałbym zapytać dlaczego nie ?
Ponieważ to nie jest układ który kontroluje i REGULUJE wartości a jedynie pilnuje, by nie przekroczyły pewnych wartości, w celu ochrony ogniwa. Podłączysz właściwe napięcie, pozwoli ładować akkusa, podłączysz niewłaściwe-nie udostępni celi "na zewnątrz".
W opisie nie ma nic żeby to była ładowarka, prawda? Poszukaj, na stronie MAxima pewnie znajdziesz układy służące do ładowania.
Zadam proste pytanie, widzisz gdzieś cokolwiek służącego do REGULACJI prądu? Podłączysz zasilacz o wydajności np. 20A i...?Nie ma tu żadnego elementu łagodzącego udar prądowy typu cewka...
Dlaczego?
Może dlatego, że wystarczy jedna ładowarka w laptopie i kilka wymiennych baterii zamiast wywalać z każdym akkusem układy służace do ładowania...?

A ładowarki(chargers) są tutaj;

http://para.maxim-ic.com/en/search.mvp? ... ersupplies
dankoh
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 gru 2007, 14:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: dankoh »

Ponieważ to nie jest układ który kontroluje i REGULUJE wartości a jedynie pilnuje, by nie przekroczyły pewnych wartości, w celu ochrony ogniwa. Podłączysz właściwe napięcie, pozwoli ładować akkusa, podłączysz niewłaściwe-nie udostępni celi "na zewnątrz".
No właśnie, blackpeter pytał o możliwość ładowania ładowarką od laptopa, raczej nie miał zamiaru podłączać aku bezpośrednio do gniazdka :)
Zadam proste pytanie, widzisz gdzieś cokolwiek służącego do REGULACJI prądu? Podłączysz zasilacz o wydajności np. 20A i...?Nie ma tu żadnego elementu łagodzącego udar prądowy typu cewka...
Niezupełnie nie ma, jeśli prąd będzie za duży, czy to ładowania czy obciążenia MAX odetnie pakiet poprzez jeden z dwóch mosfetów, a to wystarczy.

Wiem, że nie jest to specjalizowana ładowarka, ale może da się przy pomocy zasilacza i tego układu naładować bateryjkę
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dankoh pisze:Wiem, że nie jest to specjalizowana ładowarka, ale może da się przy pomocy zasilacza i tego układu naładować bateryjkę
Spróbujesz?
ja nie :mrgreen:
Moooże, gdyby pomiędzy zasilacz laptopowy dodac prościutki układ, dwa LM317, jeden jako źródło napięciowe ilość ogniw w akkusie razy 4,2V, drugi jako źródło prądowe...np. 1,5A, am szansę zadziałac :mrgreen:
dankoh
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 gru 2007, 14:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: dankoh »

Spróbujesz?
Po łyk-endzie dam znać co wyszło
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Bądź ostrożny....
blackpeter

Post autor: blackpeter »

Ja już zrezygnowałem i zamówiłem 4x18650 z ładowarkami :)
Ale ciekawe co koledze z eksperymentu wyjdzie ;)

pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ