Dysk SSD czy HDD do starszego laptopa ? Co polecacie ?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Dysk SSD czy HDD do starszego laptopa ? Co polecacie ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Posiadam 2 laptopy:

1. Fujitsu 6460 na Sata I, dyski - 2 x 160GB 4200 rpm

2.Asus M70Vr na SataII, dyski 1 x 320 GB 5200 rpm

Do obu lapków chcę wrzucić nowe dyski aby je odświerzyć pod względem wydajności itd. Zaczynam od dysków i tutaj się zastanawiam czy warto...Oba laptopy są używane głównie do internetu, oglądania filmów. Na laptopach nie gra się, nie wykonuje skomplikowanych obliczeń czy nie bawi w grafice i nie montuje filmów.

Wybór rozchodzi się pomiędzy dyskami:

1.Intel 330 SSDSC2CT120A3 pamięci synchroniczne 120GB Sata III
2.Seagate 500 GB, 16 MB Ram, 7200 rpm

Oba dyski w podobnych cenach - około 300 - 350 zł za SSD i "tylko" 250 zł za 500 GB. Różnica w pojemności ogromna, różnica w szybkości odczytu ogromna...

Co zatem radzicie ? Komputery prócz dysków dostaną nowe procki oraz rozbudowany będzie ram. Głównie zastanawiam się jednak nad dyskami, co robić ?
ILPT
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

To SSD przy kontrolerze Sata II i tak nie "rozwinie skrzydeł". Chyba wybrałbym ten HDD chociażby z powodu dużo większej dostępnej pojemności. Prędkość odczytu i zapisu powinny też nieznacznie wzrosnąć ze względu na większą prędkość obrotową.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Dysk HDD w zupełności wystarczy na te zastosowania, w dodatku oszczędzisz trochę pieniędzy.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

skaktus, a tak z ciekawości. Gdzie Ty widziałeś ten dysk Intel 330 120GB w cenie 300zł?
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Bocian pisze:To SSD przy kontrolerze Sata II i tak nie "rozwinie skrzydeł".
Co nie zmienia faktu, że w porównaniu do talerzowego i tak bedzie śmigał jak rakieta :)
M
juh
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek 30 lip 2012, 18:45
Lokalizacja: Kęty

Post autor: juh »

Ja zmieniłem talerzowe HDD 7200 rpm na SSD i przy SATA II jaki mam w laptopie do dziś nie mogę wyjść z podziwu jak mój laptop odmłodniał. Kupno SSD to bardzo dobry wybór, aczkolwiek sądzę, że do Twoich zastosowań szkoda trochę pieniędzy i zwykły talerzowiec wystarczy ale jak warto zastanowić się właśnie nad 7200.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Bocian pisze:skaktus, a tak z ciekawości. Gdzie Ty widziałeś ten dysk Intel 330 120GB w cenie 300zł?
Powiedzmy że mam dojście "po znajomości" do dysków SSD Intela w takiej właśnie cenie. Cena hurtowa, nie dla śmiertelnika detalicznego...
ILPT
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Ja bym brał SSD - Różnica w szybkości odczytu niewielka, ale różnica w I/O ogromna. Ja bym się nie zastanawiał :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

mick1 pisze:Ja bym brał SSD - Różnica w szybkości odczytu niewielka, ale różnica w I/O ogromna. Ja bym się nie zastanawiał :)
Chyba jednak różnica w odczycie ogromna ;) No chyba że porównujesz dyski HDD.

Z tego co czytałem SSD przy SATA II dochodzi do około 300 MB/s a WD Scorpio przy 7200 do 90 - 100 MB.
ILPT
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

skaktus, zależy co rozumiesz przez zwiększenie wydajności. Bo ogólnie to wydajniejszego komputera miał nie będziesz, dla gier (fps) różnicy nie będzie, szybkości proca to nie zwiększy....będziesz miał po prostu szybszego laptopa tylko dlatego, że dysk ssd jest zdecydowanie szybszy (odczyt). Przyjemność użytkowania zdecydowanie większa :-)

lektura obowiązkowa (dzięki Pikom!)
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/por ... d?page=0,0
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

W SSD nie tylko chodzi o odczyt ale średni czas dostępu, przy odczycie setek czy tysięcy małych plików większą robi różnicę czy to 0,1 czy kilkanaście milisekund, a maksymalna prędkość odczytu plików np po 4kB i tak będzie niższa niż przepustowość SATA, więc na każdym kompie SSD da znaczącego kopa. Do tego zaletami jest cisza i oszczędzanie prądu, ale jeśli SSD ma kosztować tyle co używany laptop i z zamiarem używania go by siedzieć na necie to szkoda fatygi.
Z zaświeconą latarką mniej widzisz ty, a bardziej widać ciebie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

No i wydało się...

Dyski do których miałem dostęp to dyski "z demontażu z Anglii, myślałem że wiesz" czyli teoria upadła w przedbiegach... :evil:

Aźźź się wkurzył na znajomka...
ILPT
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Ja około 1,5 miesiąca temu przerabiałem temat dysku SSD do T60 (SATA I). Kupiłem Intel 520 60GB - od początku same problemy, freezeee co 5-10 sek. Sterowniki zmieniałem, tryb AHCI/IDE też. Zmieniałem te różne funkcje oszczędzania energii - nic nie dało.

Skończyło się tym że zamieniłem dyski 240GB z netbook'a Acer D270 na SSD,
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jak po zamianie pracuje ACER ?

Wiesz w czym leżała wina takiej pracy systemu ?
ILPT
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Na Acer mam Debiana wersję testową - wszystko śmiga. Na T60 robiłem to świeżej instalacji Windows 7.

Czemu tak się działo, nie wiem. wszędzie piszą że dysk SSD SATA III jest kompatybilny z SATA II, ale o SATA I nikt nie wspomina. Teoretycznie powinno śmigać, ale nie działa to jak trzeba - bynajmniej w moim przypadku. Specjalnie kupowałem Intela, żeby nie mieć problemów.

Inna sprawa to kontroler jaki jest zastosowany w dysku SSD, z tego co czytałem to ten kontroler czasami ma fochy w stosunku do kontrolera SATA. I wtedy też różnie bywa.

Na razie odpuszczę sobie SSD, chyba że niebawem zmienię T60 na T61/T61p.
ODPOWIEDZ