Pokojowa lampa metaolhalogenikowa

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Pokojowa lampa metaolhalogenikowa

Post autor: Dariusz70 »

Lampa stojąca z Ikei służy jako oświetlenie wieczorem. W środku była świetlówka 23W 2700K :razz: .

Kupiłem na All.. elektroniczny układ zapłonowy Osram 35W oraz lampę MASTER Colour CDM-T Elite 35W/930 PHILIPS.
Dlaczego 3000K? Stałe oświetlenie wieczorem w salonie.

MH ma trzonek G12. Dorobiłem przejściówkę z kostki ceramicznej do łączenia kabli i oprawki z gwintem E27. Tu było trochę dłubania.

Układ zapłonowy umieszczony jest wewnątrz klosza lampy (klosz na wysokości 2m).

Obrazek

Dla pewności izolacja termiczna na uładzie zapłonowym z 3mm luzu pod izolacją. (bez izolacji układ nagrzewał się do około 50st z izolacją 35st)

Obrazek

Jakość światła :grin: Trzeba samamu zobaczyć.
Ilość odpowiada 150W standardowej żaróki.
Maksymalna prostota.

Koszt: żarówka MH + układ zapłonowy to 70zł.
Reszta to różne materiały i "odpady" z warsztatu.
Ostatnio zmieniony sobota 12 sty 2019, 20:39 przez Dariusz70, łącznie zmieniany 1 raz.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Bardzo fajnie :) te stateczniki w metalowej obudowie mniej się nagrzewają niż w plastikowej, choć w przypadku 35W to w plastikowej i tak jest chłodny :)

masz taki spot i spill jaki można zauważyć na zdjęciach czy nie widać tego? :)
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Bardzo ładnie świeci, ciekawe jak z żywotnością metalohalogenów, one chyba nie lubią częstego włączania tak jak to w przypadku świetlówek energooszczędnych
Mógłbyś podać jakie są wymiary układu zapłonowego?
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Układ zapłonowy nagrzewał się od lampy. Blisko i ciemna obudowa.
Dostał osłonę z kawałka izolacji stosowanej pod kaloryfery.

Wymiary 9,5cm x 8cm x 3cm. Nie słychać pracy układu zapłonowego.

Spot i spill ledwo widoczny, nie przeszkadza (na zdjęciu mocniej widać).

MH startuje ponad pół minuty. Po wyłączeniu trzeba poczekać aż ostygnie żarówka. Dopiero wtedy można ponownie włączyć.
Zalecane do ciągłego oświetlenia.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Widzę identyczna modyfikacja jak u mnie. To naprawdę fajnie świeci. U mnie jest trochę mocniejsza lampka, tam jest CDM-T 150W /942 i układ zapłonowy przeniosłem na dół oprawy. Nie ma problemów z zapłonem, świeci bardzo ładnie. Gorąco polecam obie konstrukcje, bo takiej jakości światła (i ilości też) nie osiąga żadna świetlówka kompaktowa.
mlody911
Posty: 71
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 23:46
Lokalizacja: Mielec

Post autor: mlody911 »

Czy kable pomiędzy układem zapłonowym a żarnikiem mogłyby być dłuższe?
Tak około 1m? Trochę mnie zachęciłeś ale sterowanie nie mogę umieścić pod kloszem.
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

1,5 - 2 metry powinno być ok, dłuższe nie zalecane. U siebie w lampach mam właśnie 1,5 metra i nie ma żadnych problemów. ;)
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Tak jak koledzy wspominali, trzeba dobrze zaizolować kabel na wyjściu LH układu zapłonowego.
4500V "kopniaki" startowe. Kable dłuższe powinny być grubsze, tak 2,5mm2.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Ja w tej samej lampie dałem układ zapłonowy przy podstawie. Kable puszczone w nodze 2x1mm i w dodatkowej koszulce termokurczliwej.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Ja szwagrowi montowałem 150W na maszcie, układ zapłonowy w blaszanym garażu, przewód 3x2,5mm² długości 6m i nie ma żadnych problemów. Startuje od razu i osiąga pożądaną barwę. Będę montował jeszcze dłuższe (10m) ale przewody to będą 2 osobne żyły 4mm² silikonowe, które mam już obiecane, zobaczymy czy je dostanę i czy się to sprawdzi. Uziemienie pójdzie już normalnym 2,5mm².
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Z tego co moje doświadczenie mówi o podobnych przypadkach, to nie jest ważny przekrój żyły, a pojemność linii. Chodzi o kwestię pochłaniania impulsu zapłonowego przez pojemność kabla.
Zasilanie puszczone przewodem 3 żyłowym, ale na dwóch skrajnych żyłach, powinno dać spokojnie radę.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Rnest
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 23 sie 2012, 06:41
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Rnest »

Jako że to mój pierwszy post na forum, które śledzę od dawna - witam wszystkich!

mam pytanie do Dariusz70 - czy nie obawiasz się sytuacji wybuchu żarnika w tak nieosłoniętej lampie? Sam mam podobny dylemat bo akurat będę przerabiał żyrandol.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Układ zapłonowy elektroniczny 35W, lampa MH 35W, przewody krótkie.
Lampa świeci 3h - 4h średnio. Planuję po roku wymienić.
MH jest schowany w kloszu i takie wybuchy zdarzają sie niezwykle rzadko.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ale się zdarzają :( Ja mam MH schowane za grubą szybą w halopaku.
Mi kiedyś 50W zwykły halogen wybuchł. Wybuch był tak mocny, że rozniosło mi oprawę.
Może jeszcze znajdę zdjęcia to podrzucę tutaj.
Awatar użytkownika
RafałN
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2013, 13:28
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: RafałN »

Witam
Na wstępie Dariusz wysłałem PW do Ciebie w sprawie podłączenia się pod już stworzony temat oświetlenia MH w salonie, jeżeli to przeszkadza utworzę nowy temat i nie będe zaśmiecał Twojego .

Chciałem pokazać mniej więcej co udało mi się stworzyć w salonie ( saloniku 25 m2- 5m x 5m - mniej więcej)
na chwilę obecną są zamontowane dwie sztuki po 70 W w oprawach okrągłych do KG 16cm.
Docelowo będzie 6 sztuk 70W w suficie na wysokości , jak sprawdziłem, 5 metrów i skosu dachu 45%.
Mh zakupiłem na forum od Zala666 specjalnie zaadaptowanie w suficie . Żródło światła Phillips 830 , zastanawiam się nad zmianą, bo żona stwierdziła ,że to troszkę zimne światło :-| i chyba wybór padnie na 942 . Dla mnie barwa jest oki, ale nie mam co polemizować z kobietą , my faceci podobno inaczej widzimy kolory i wymiary :oops:

Zdjęcia są przykładowe i całą operacja jeszcze nie zakończona ,docelowo chcę zmienić system linkowy na MH
Jak mniej więcej widać mam 6 zestawów po 4 halogeny 50W. co przy odpaleniu całości daje piękny efekt.. ale prądu to jednak ciągnie :-| ( jak wszystkie są sprawne to mamy , jak dobrze liczę 1,2kw.)
Mam oczywiście podział włączania 2 sztuki środek ( używane zawsze) lub 4 sztuki skrajne ( dodatkowo jak jest jakaś impreza w domu ..
Zdjęcia robione siamsiungiem , jak trzeba podam wartości zdjęcia ,przysłony pierdoły czasy
Chyba jakoś zdjęć jest słaba , różnica prawie nie zauważalana jak dla mnie . Postaram się czymś lepszym to sfotografować. Zakłam ,że dzisiaj zapodam resztę na sufit i jeszcze wtedy porobię foty ,zapodam na forum.
Załączniki
2 70W MH
2 70W MH
Mh salon 800p.jpg (190.85 KiB) Przejrzano 7925 razy
Swiatło linkowe 6 x 50W ( dwie szt. nie palą się na lince(
Swiatło linkowe 6 x 50W ( dwie szt. nie palą się na lince(
halogeny salon 800p.jpg (212.24 KiB) Przejrzano 7926 razy
Tu jeszcze fota z antresoli , gdzie widać 2 sztuki MH i sierciucha który mi pomagał i przez którego prawie bym nie ukończył montażu tylko wylądował na chirurgii
Tu jeszcze fota z antresoli , gdzie widać 2 sztuki MH i sierciucha który mi pomagał i przez którego prawie bym nie ukończył montażu tylko wylądował na chirurgii
mh salon z atresolki 800p.jpg (174.99 KiB) Przejrzano 7913 razy
Czarna magia....
ODPOWIEDZ