Dyskusja o GainClone

....nie pasujące gdzie indziej...
Krawiec.diy
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 04:35
Lokalizacja: Czapury/Gądki

Post autor: Krawiec.diy »

midi pisze:Hej, wersja audio transformatora 2x22V 300Vat kosztuje niecałe 200zł i czeka się do 20 dni, dziś rozmawiałem z człowiekiem z firmy toroidy.pl, sam nie wiem na co się zdecydować czy to ekranowanie tak dużo wniesie ? Obudowa będzie tak zbudowana że sekcja z zasilaczem będzie oddzielona przegroda z alu grubości 10mm z góry i z dołu blacha alu 3mm , taki układ powinien chyba w pewnym stopniu ekranować ? Układy mam już u siebie tj LM 3875TF kupiłem po 19zł sztuka, cały czas nie wiem jakie wartości tych kondensatorów dobrać, Edim mówi mi że w zasilaczu to powinno być przynajmniej 2x4700uf na stronę, dezorientacja kompletna :roll: .
Pozdrawiam serdecznie.
Chyba jeszcze bardziej Tobie namieszam :mrgreen: w GC który właśnie u mnie gra mam od paru lat zamontowane w zasilaczu 2x47uF ( w innym znowu bardziej przypadło mi do gustu większe pojemności ) zbocznikowane Wima-mi 100nF z rezystorami ( układ zobla ) a przy LM-ach tylko po 1000uF i gra czyściutko, na wszystkich pasmach :) Powiem Tobie szczerze że jest tak 50/50% ludzi którym odpowiada mniejsza lub większa pojemność w zasilaczu i niestety trzeba kombinować z tymi pojemnościami.
Ja zawsze obudowy robie sam od podstaw głównie z blachy alu 2mm i tylko w momencie kiedy załaczy sie lodówka lub jakieś urządzenie które sieje itp delikatnie słychać śmieci ale to też po cześci wina starej instalacji ( budynek powojenny ), natomiast w nowym właśnie kończonym jest idealnie mimo że transformator to najzwyklejszy toroid bez dodatkowego ekranowania.
Kiedyś była nawet dość zaciekła dyskusja na AS właśnie odnośnie zasilaczy do GC i jest też sporawe grono zwolenników zasilaczy stabilizowanych do GC, kiedyś nawet rozrysowałem schemat bo ludzie chcieli i powstał dość fajny projekt PCB ale niestety nigdy nie powstał i nigdy też go nie przetestowałem. Nie wiem też czy go jeszcze mam w archiwalnych projektach.
Ja bym proponował zrobić na początek w takiej konfiguracji jak kiedyś proponował P.Daniel bo wielu ludziom grał bardzo dobrze i póżnie w zależnośći od dźwięku pozostawił lub dodał uF.
Z ciekawości zapytam jakie kolumy będziesz nim zasilał.

megabit pisze:Wersja zwykła. I tak muszę jeszcze dowinąć uzwojenie 12V, a zamówienie gotowego wyszłoby ponad 2x tyle ;). Po wszystkim i tak zaleję go w odpowiedniej metalowej puszce.
O widze że będzie mała hybryda z lampami :)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, kolumny dokładnie te http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic776740-90.html , jakiś czas temu je zrobiłem i zostały do dziś, grały z kompletem Cambridge 840 cd i wzmacniacz , jestem jednak kino maniakiem i kilka lat temu sprzedałem stereo i zostałem ze wzmacniaczem kina domowego Sony ES 333 który doskonale jak na moje ucho sprawdza się do dziś. Lubię grzebać wiec skorzystałem z okazji i teraz mam zamiar złożyć sobie ten wzmacniacz , co prawda moje kolumny lubią sporo prądu jednak Sony ES daje im radę mimo że chyba na kanał jest tam 55-60W. Teraz po Twoim wpisie chyba kupię to trafo w wersji standard , zastanawiam się ale chyba wezmę 2x24V 300W. Jak możesz podaj jakieś sprawdzone ustawienie PCB w swoich obudowach, oddzielasz transformator od sekcji wzmacniacza , w którym miejscu łączysz masy , zapewne masz już swoje sposoby na niedomagania tego projektu.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Krawiec.diy
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 04:35
Lokalizacja: Czapury/Gądki

Post autor: Krawiec.diy »

Jak tylko jest to możliwe oddzielam sekcje audio od zasilacza sztabką miedzi która spełnia też zadanie przede wszystkim radiatora.
Najlepszym miejscem połączenia mas jest przelotka pomiędzy rezystorem R4 a OUT- ( specjalnie zrobiłem ją wiekszą mimo że przed zrobieniem klisz sporo ludzi jej nie chciało ), łączy ona mase zasilania a masą sygnałową to właśnie w tą przelotke wlutowuje mase z zasilacza i jeszcze nigdy nie miałem z nią problemów na tych PCB :mrgreen: .
Swego czasu jak był boom na Gainclony w Audiostereo dużo ludzi miało problemy z buczeniem itp. czego winowajcą często było właśnie łączenie tych mas bo robili niepotrzebnie pętle i łączenia w paru miejscach.
Jak tylko wróce do domu to zrobie foto mojego pierwszego gainclona już na fabrycznych PCB ( prototypy niestety nie przetrwały do dziś ) i pierwszej obudowy która gra od około 6 lat, gdzie właśnie zamontowana jest sztabka miedzi ale może to być np.aluminium.

Edit:
Obiecane foto mojej pierwszej konstrukcji, nie krytykujcie bo wtedy jedyne narzędzia do jakich miałem dostęp piłka ręczna, szlifierka itp, tylko na otwory jechałem do znajomego który ma wiertarke stołową :mrgreen:
Obudowa na boczki z drewna, całośc lakierowana proszkowo na peel orange :twisted:.
Większośc następnych konstrukcji jakie powstały mają podobne rozmieszczenie trafa, PCB itp ale teraz warsztat się troche wbogacił czy to tokarka, frezarka i dostęp u znajomego do większej ilości machinerii no i poznałem człowieka który ma sporą narzędziownie gdzie moge czasem coś swojego podłubać.
Generalnie ta obudowa pamięta jeszcze moje prototypowe PCB robione termodrukiem co nawet widać po zasilaczu którego juz niechciało mi sie wymieniać ( było to juz jakieś 6 lat temu )
Chinch-e interconnekta są tu liche tak kiedyś je na szybko zamontowałem i z lenistwa nigdy nie wymieniłem hehe :razz:
Gainclone na codzień gra sobie w moim pokoiku-warsztacie i umila lutowanie.

Obrazek
Obrazek
A tu w sąsiedztwie karty audio DAC USB też mojego wykonania

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 09 kwie 2013, 18:58 przez Krawiec.diy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Ok, fajnie , pewnie wiele osób z forum na tym skorzysta :wink: , jak tylko zacznę montaż też porobię zdjęcia i opiszę co i jak zrobiłem, mam o tyle komfort że zawsze mogę poradzić się Edima więc jak będą kłopoty mam do kogo się zwrócić.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Ogólnie dawanie dużego transformatora a małych elektrolitów jest bez sensu. Trafko daje w uproszczeniu 6A, a na kondensatorze 1000u przy 6A i prostowaniu dwupołówkowym mielibyśmy 22V przydźwięku sieci :)
Na szczęście przy 50W mocy z wyjścia prąd jest znacznie mniejszy, ale i tak mamy do czynienia z kilkuwoltowym przydźwiękiem.

Tzn. inaczej, dawanie tak małych kondensatorków jest raczej bez sensu.

Trochę grzebiąc w necie na ten temat znalazłem:
http://www.hilberink.nl/amps/lm3875schema.htm
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Piękny opis obnażający audio-voodoo tego projektu.
Tak czy inaczej go wykonam, ale jednak po pewnych poprawkach :)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Co do transformatorów, ich ekranowania i wzajemnego wpływu, bardzo ciekawy temat był swego czasu wałkowany na forum triody.
Transformator głośnikowy - przesłuchy ekranowanie
Temat dotyczy co prawda transformatorów głośnikowych we wzmacniaczach lampowych, ale tam wszystkie zjawiska (m. in pętle masy) dają o sobie znać ze zwielokrotnionym natężeniem.
Tutaj coś o zwartym zwoju
W sumie to więcej daje dobry filtr na wejściu, niż ekranowanie uzwojeń, ale co kto lubi, można nawet srebrnym drutem nawijać... (nie żartuję).
Jeśli ktoś chce naprawdę "dobre" trafa, to proponuje się zapoznać z ofertą manufaktury Tribute. :mrgreen:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Mój klocek już dotarł :cool:
Obrazek
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, ja też zamówiłem trafo w toroidy.pl wybrałem 2x24V 400W, brakuje mi tylko kondensatorów 1500uf które zamówiłem i zapewne jutro przyjdą, trafo powinno dotrzeć do mnie we wtorek. Kombinuję z regulacją głośności i chyba będzie to realizowane potencjometrem z silnikiem , sterowanie ręczne i pilotem. Tak się zastanawiam czy nie wyjdzie mi z tego przerost materii nad treścią , obudowę już sobie zaprojektowałem , finalnie jak tak sobie liczę to zainwestuję w to około 800zł zobaczymy czy warto było :roll: .
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
midi pisze: finalnie jak tak sobie liczę to zainwestuję w to około 800zł zobaczymy czy warto było :roll: .
A miał to być tani układ o dobrych parametrach ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, miało być tanio i dobrze ;) , najpierw odpalę ten wzmacniacz :) , posłucham jak to u mnie zagra i zdecyduję ile w to inwestować. Głównie koszt wyniknął by z materiału obudowy jak i cięcia tego laserem, myślałem też o wyświetlaczu graficznym widma i kilku innych pierdółkach. Ja mam ten problem że jak się za coś biorę to lubię czerpać radość z tworzenia i tak tu obudowa do tego wzmacniacza daje niezłe pole do zabawy jednak to generuje koszty.
Czekam już tylko na transformator i wszystko będzie jasne, liczę że brum i inne niedogodności zlikwiduję, pomęczę troszkę Edima i pewnie się uda :)
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Czy ktoś byłby chętny na wspólne zakupy na: http://www.8audio-mall.com ?
Mają między innymi śliczne gałki na potencjometr/selektor wejść, ale niestety przesyłka do naszego pięknego kraju to 21$, takoż miło by było rozbić ten koszt na kilka osób ;)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Jak znajdzie się kilku chętnych to zapewne coś bym sobie wybrał, do mnie dotarł dziś trafo, już je całe ekranowałem blachą miedzianą, pracuję nad gałką do potencjometru która będzie na łożyskach z podświetlaniem.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

megabit pisze:Czy ktoś byłby chętny na wspólne zakupy na: http://www.8audio-mall.com ?
Mają między innymi śliczne gałki na potencjometr/selektor wejść, ale niestety przesyłka do naszego pięknego kraju to 21$, takoż miło by było rozbić ten koszt na kilka osób ;)
Ciekawe mają obudowy w dość niewygórowanej cenie, ale za gainclone'a zabieram się na poważnie za jakieś pół roku, no chyba że znajdzie się kilku chętnych na zakupy i cena za wysyłkę będzie symboliczna to może się dołączę. Na razie jestem umiarkowanie zainteresowany robieniem zakupów akurat teraz tam.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
midi pisze:do mnie dotarł dziś trafo, już je całe ekranowałem blachą miedzianą
Nie mów, że słyszysz częstotliwości UKF :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ