backup zasilania dla urządzeń zasilanych z USB

co i jak zrobiłem...
wikiman
Posty: 47
Rejestracja: środa 11 sie 2010, 15:09
Lokalizacja: Wawa

Post autor: wikiman »

Dzięki za update. 4,17V to już elegancko. Tamten sprzedawca już nie oferuje tego powerbanku, ale można też kupić tu:
http://www.ebay.com/itm/Dual-USB-5V-2A- ... 27cbc2fcd7

Ciut niższa cena i mniej negatywnych komentarzy.
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

A ja tym będę ładował:
http://allegro.pl/przetwornica-napiecia ... 14248.html

A tym rozładowywał:
http://allegro.pl/przetwornica-podwyzsz ... 45905.html

Zobaczymy jak się spisze. ;)
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
wdhiz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 05 lis 2010, 13:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wdhiz »

Czy te "różowe" powerbanki albo takie z DX mają zabezpieczenie przeładowania/rozładowania niezabezpieczonych aku? Rozumiem że tak, ale nie widziałem nigdzie tego napisanego wprost, a na prądzie to się znam tyle co nic ;)

Czy w poczwórnych PB można ładować pojedyńcze ogniwa?
W tym z możliwością wyboru prądu ładowania 0,5/1/2A napisali coś takiego:
4 batteries must be in parallel!

W sumie poczwórny PB z możliwością użycia jednego lub czterech ogniw byłby idealny.

pozdr
Piotr
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Parallel - równolegle. Więc można dać tylko jedno ogniwo.

Jeżeli chcesz używać jednego ogniwa, przeszukaj moje ostatnie posty na temat backupu n stron wstecz - jest fajna i niewielka bezobsługowa zabawka na jedno ogniwo.
wdhiz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 05 lis 2010, 13:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wdhiz »

Całą dyskusję przejrzałem, dzięki. Widziałem Twoją zabawkę i inne. Szukam chyba przynajmniej podwójnego banku. Coś na wyprawy kajakowe, autostop za granicą, zwiedzanie miast z użyciem GPS w telefonie itp.

4 batteries must be in parallel!
Nie wiem czy parallel w tym wypadku odnosi się do równoległego połączenia czy do faktu, ze 4 aku muszą być ładowane jednocześnie. Że nie wolno ładować 1, 2, 3. Czuję podstęp ;)

Czy możesz potwierdzić, ze te banki maja ochronę przed przeładowaniem/nadmiernym rozładowaniem?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 04 lut 2013, 21:30 przez wdhiz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Jeżeli ładujesz to z USB to nie masz co się martwić, ile ogniw tam zapakujesz - prąd w żadnym wypadku nie będzie zabójczy. Chodzi pewnie tylko o to, żeby nie próbować wkładania ogniw odwrotnie.

Ta jednoogniwowa ma zabezpieczenie. Zawsze możesz wziąć kilka 18tek luzem. Jedyna wada jest taka, że led ciągle świeci - do przechowywania zaklejam plus ogniwa taśmą izo. Poza tym wykonanie bardzo solidne, ewentualnie ogniwo można do transportu zamocować taśmą izo do korpusu ładowarki - sprawdza się w moim w plecaku od ok. roku.
wdhiz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 05 lis 2010, 13:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wdhiz »

Rozumiem, ze bezpieczne jest ładowanie z USB komputera jak i ładowarką 220V(siec) – 5 V USB?
Rozładować nadmiernie aku też się nie da?
Sorry za marudzenie, ale jako laik wolę się upewnić w 120% (a nie zdziwić pożarem albo padniętymi aku w środku lasu) ;) ;)
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Nie spotkałem się jeszcze z układem, który nie odcinałby przy okolicach 4,2V - chociaż przeładowanie pewnie nawet do 4,4-4,5V byłoby w 99% przypadków bezpieczne (nie namawiam! :p )

Jeżeli tu i tu masz 5V... bez problemu. Jeżeli chodzi o ten czteroogniwowy z ebaja to nie pamiętam jak tam rozwiązali ładowanie, ale pewnie tak samo - USB+ew. zasilacz (też 5V). Tu i tu step up, na wyjazdy wybrałbym właśnie jednoogniwowca i do tego zapalniczkowa ładowarka usb (do jeżdżenia stopem idealne rozwiązanie). W zestawie dają krótki kabel, pożyteczna rzecz.
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Witam, znalazłem ten wątek, a jako, że sam planuję zrobić sobie mały power bank do telefonu to zapytam :)

Ładowarka do telefonu (jest to ładowarka z gniazdem USB) ma parametry wyjściowe 5V 1A.

Planuję wykorzystać 3 akumulatory 18650.

I teraz jak je połączyć? Szeregowo + przetwornica step-down na wyjściu, czy równolegle i przetwornica step-up na wyjściu?

Przetwornicę bym kupił gotową na allegro (sprzedaje takie m.in. dareltek)

Musiałbym na wyjściu zastosować jakiś układ zabezpieczający, żeby na wyjściu nie pojawiło się czasem 3V? Albo przed spadkiem prądu? Chyba, że prąd może być mniejszy? (a wydłuży się tylko czas ładowania) Jak to z tym jest?

Aha, czy 3 ogniwa połączone równolegle ładuje się identyczną ładowarką jak JEDNO ogniwo? Tylko wydłuży się czas ładowania oczywiście.

Bo ogniwa połączone szeregowo to już na pewno nie tak samo się ładuje...
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Przetwornica step-down ma większą sprawność i pracuje na mniejszym prądzie niż step-up. Ale do jednego li-ion step-up się nada bo całość mała. Jeśli chcesz większą pojemność to zastosuj 2x18650 w szereg i step-down. Przy trzech aku różnica napięcia we-wy jest już duża i znowu troszkę cierpi sprawność, a i całość jest duża. Dwa aku w szereg można połączyć i tak ładować ale raz na jakiś czas trzeba by sprawdzać stan aku i ew. podładować indywidualnie. Dodaj też zabezpieczenie aku przed mocnym rozładowaniem bo przetwornicy obojętne jest napięcie aku i ciągnie prąd dokąd się da (dopóki istnieje odpowiednia różnica we-wy)
Ale akurat przy konfiguracji 2x18650 i Uwy 5V minimalna różnica napięć to ok 0,8V i aku zostaną rozładowane do ok. 5,8V czyli 2,9V/szt po czym przetwornica przestanie pracować i nie zdąży skasować aku :)
pozdrav
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Browar pisze:Ale akurat przy konfiguracji 2x18650 i Uwy 5V minimalna różnica napięć to ok 0,8V i aku zostaną rozładowane do ok. 5,8V czyli 2,9V/szt po czym przetwornica przestanie pracować i nie zdąży skasować aku :)
Tu bym był ostrożny, bo przetwornica się nie wyłączy, a będzie dawać niższe napięcie na wyjściu i aku wydoi znacznie bardziej niż podałeś.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Pyra pisze:Witam
Browar pisze:Ale akurat przy konfiguracji 2x18650 i Uwy 5V minimalna różnica napięć to ok 0,8V i aku zostaną rozładowane do ok. 5,8V czyli 2,9V/szt po czym przetwornica przestanie pracować i nie zdąży skasować aku :)
Tu bym był ostrożny, bo przetwornica się nie wyłączy, a będzie dawać niższe napięcie na wyjściu i aku wydoi znacznie bardziej niż podałeś.

Pozdrawiam
Pewnie masz rację, ale słyszałem/czytałem chyba gdzieś o przetwornicy która się wyłącza przy zbyt małej różnicy napięć.
Ja i tak stosuję zabezpieczenie ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

zabezpieczenie aku przed mocnym rozładowaniem
A co to dokładniej jest? To są te zabezpieczenia, które niektóre ogniwa mają fabrycznie?

Czy to coś innego?

Apropo zabezpieczonych fabrycznych ogniw, mogą być? Czy muszą być bez zabezpieczeń (jak np. panasonic ncr) ?
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Zabezpieczenie fabryczne służy jako ostatnia deska ratunku, ale do normalnej eksploatacji się nie nadaje.
Np tu jest dyskusja na temat zabezpieczenia: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9670
pozdrav
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Hej panowie posiadam przetwornice step down kis 3s33r mogę w niej regulować napięcie i ustawić sobie na5v żeby ładować różne sprzęty, ale martwi mnie 3 A na wyjściu. Czy to nie za dużo dla smartfona? Moja ładowarka ładuję prądem 0.7A w drugim telefonie 1A , taka różnica to jest pikus, ale już 3A boję się zapodać. Co o tym sądzicie?
ODPOWIEDZ