backup zasilania dla urządzeń zasilanych z USB

co i jak zrobiłem...
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

To maksymalna wydajność KISa. Poza tym, przy braku chłodzenia i tak nie puści za długo tych 3A.
Układ ładowarki jest wewnątrz telefonu i weźmie tyle prądu ile potrzeba. Taka jest teoria, a moja Nokia C7 bierze ile jej dadzą :D
Przy 1A troszku się zagrzała..
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Chodzi o to aby nie uwalić nowego telefonu i innych sprzętów. Zdaję sobie sprawę z tego że to telefon steruje procesem ładowania,a ładowarka dostarcza tylko prąd do tego potrzebny. Tylko czy telefon wytrzyma natężenie 3A? Teraz nie wiem czy myśleć nad inną przetwornicą czy pozostać przy Kisie.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Telefon sam powinien ograniczyć prąd (i w 99% przypadków tak robi) jak nie zrobi tego układ ładowania w telefonie to zadziała zabezpieczenie w baterii. Jak będziesz chciał ładować urządzenia z pogryzionym jabłkiem to pamiętaj o zwarciu środkowych wyprowadzeń (jeśli będziesz miał USB jako gniazdo wyjściowe) chociaż zauważyłem, że zwiększyło to prąd ładowania mojego SE.
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Mam jeszcze jedno pytanie, gdyby użyć liniowy regulator napięcia LM 317 a za nim w szeregu regulator prądu też na tym samym LM 317 to taki układ miał by racje bytu? Jaka była by jego skuteczność? Pytanie może wydawać się głupie, ale uważam że warto zapytać.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
bobone pisze:Jaka była by jego skuteczność?
Skuteczność była by wysoka, bo miał byś możliwość precyzyjnego ustawienia parametrów i ich stabilności w zależności od obciążenia. Sprawność jednak to by miało bardzo niską, bo na samych elementach regulacji w optymalnych warunkach wytracił byś około 5V, więc porównywalnie do wyjścia.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

bobone, jeśli nie zewrzesz pinów D+ i D- na wyjściu usb z przetwornicy, to telefon wykryje usb normalne i ograniczy prąd do ok 460mA (max 500mA, bo taka jest wydajność usb w komputerze) To jest zgodne ze specyfikacją usb. Natomiast jeśli zewrzesz te piny to fon wykryje gniazdo Power USB i weźmie tyle prądu, ile może wg własnej specyfikacji. W moim powerbanku zainstalowałem nawet przełącznik środkowych pinów żeby móc wybrać: albo zdrowe dla aku ładowanie małym prądem ale długo, albo szybkie ładowanie dużym prądem. To działa :)
pozdrav
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Tak Browar o tym pamiętam. Pyra , z tą sprawnością chodzi o to że dużo energii pójdzie w ciepło czy jak. Chyba gra nie warta świeczki.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Tak na LM317 będziesz miał ładowarkę z grzejnikiem ;)
madmun
Posty: 196
Rejestracja: piątek 18 sty 2008, 23:17
Lokalizacja: z góry

Post autor: madmun »

Trochę się pogubiłem :oops:
To co warto kupić zasilanego z 18650 ?
chrisek
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: chrisek »

To zależy na ile 18650, czyli moc powerbanku vs rozmiar/waga.
madmun
Posty: 196
Rejestracja: piątek 18 sty 2008, 23:17
Lokalizacja: z góry

Post autor: madmun »

4, ewentualnie 2
No i żeby można było od razu 18650 ładować w tej obudowie :wink:
chrisek
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: chrisek »

Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

chrisek, jak się tym oświetleniem steruje?
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

ten ostatni wydaje się być bardzo ciekawą propozycją.
pytanka:
- czy oświetlenie grzeje się?
- jak z wydajnością?
- to zasilanie na kabelku z wtykiem tylko 5V?
chrisek
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: chrisek »

Calineczka pisze:chrisek, jak się tym oświetleniem steruje?
W wersji 4x 18650 microswitchem z przodu obudowy:
1x podgląd stanu akumulatorów + rozpoczęcie ładowania, jeśli podpięte urządzenie
2x włączenie oświetlenia
W trakcie świecenia przytrzymanie microswitcha płynnie ściemnia diody, po ponownym przytrzymaniu na maksymalnym ściemnieniu - rozjaśnia (pamięta ostatni poziom). Świeci dość mocno, rzekłbym nawet oślepiająco.

[ Dodano: 12 Czerwiec 2013, 01:59 ]
tty5150 pisze:ten ostatni wydaje się być bardzo ciekawą propozycją.
pytanka:
- czy oświetlenie grzeje się?
- jak z wydajnością?
- to zasilanie na kabelku z wtykiem tylko 5V?
Trochę się grzeje, ale według mnie akceptowalnie. Zostawiłem włączone oświetlenie na full, urządzenie w przymkniętym futerale w domu, do pełnego rozładowania, przy ok. 4x 2200 mA świeciło ok. 40h, nie parzyło, było ciepłe. Świeci dość mocno, barwa raczej zimna. Zasilanie na wtyku chyba tak jak w konkurencyjnych urządzeniach, czyli 5V/2A, ale głowy nie dam, nie testowałem. Ogólna wydajność kształtuje się chyba jak w innych tego typu powerbankach, smartfon z baterią 1500-1700 mAh naładował, na wspomnianym wyżej pakiecie akumulatorów, z tego co pamiętam 3x od 1% do 100% + 1x od 1% do ok. 15%. Na porcie 2.1A (dla nie Apple) prąd ładowania 500 mA (ładowanie jak z komputera), na porcie 1A (ładowanie jak z ładowarki).
ODPOWIEDZ