Przetwornica AC do projektora

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
sss
Posty: 20
Rejestracja: sobota 05 maja 2012, 05:33
Lokalizacja: Polska

Przetwornica AC do projektora

Post autor: sss »

Witam. Temat pośrednio związany z światełkami: Mam projektor DLP przerobiony na xenon 35w zasilany przetwornicą samochodową 35w DC. Chciałem podmienić ją na przetwornicę 55w AC (z tego co się orientuję przetwornice AC dają stabiliniejszy, jaśniejszy łuk i zapewniają dłuższy żywot palnika). I tu mam pytanie: z jaką częstotliwością pracują takie przetwornice AC. Nie wiem czy czestotliwość pracy xenona nie będzie nakładać się na czestotliwośc obrotów koła barw i obraz nie będzie pulsował. Prześledziłem już parę innych wątków tutaj i na elektrodzie. Raz piszą że będzie, innym razem że nie ponieważ przetwornica pracuje z wysoką częstotliwością.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Stateczniki elektroniczne pracują z częstotliwością około 150-250Hz, przebieg jest prostokątny, takie światło nie powinno przeszkadzać bo mocno rozgrzany palnik nie migota. Używasz samochodowej 'żarówki'? Znacznie lepiej będzie jak użyjesz lampy MH np Philips CDM-T 942, samochodowy xenon ma cri około 60-70 a ta ma 90. No i zasilanie prostsze, tylko musi się rozgrzać około minuty.
sss
Posty: 20
Rejestracja: sobota 05 maja 2012, 05:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sss »

Dzięki za odpowiedź. Używam xenona ze względu na krótki łuk więc i lepsze skupienie. Poza tym na elce wyczytałem ze Jenak może migotać taki MH na projektorze DLP. Jak na 35w mój xenon świeci nieźle tyle że to przetwornica DC. Teraz się tak zastanawiam że chyba zarówno na DC jak i AC jest przebieg prostokątny tyle że w DC w jednym kierunku a w AC w obu kierunkach prąd płynie. Proszę o poprawienie jeśli się mylę.

Edit Pyra: Proszę stosować zasady ortografii w pisowni.
Ostatnio zmieniony sobota 06 lip 2013, 22:16 przez sss, łącznie zmieniany 2 razy.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Tak, ale idealnego prostokąta nie ma nigdy. Koszt mh nie jest duży, myślę ze warto spróbować, najwyżej zrobisz sobie porządną lampę:-)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

MH sie nie nadaje. W DLP potrzeba naprawdę dobrego skupienia. Czym większa przerwa między elektrodami tym gorsze skupienie. MH moze świecić gorzej jak ten xenon 35W.
Everybody lies...
sss
Posty: 20
Rejestracja: sobota 05 maja 2012, 05:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sss »

Dzięki ale nie chcę metalohalogena. Chcę xenona. Tylko dla jasności bo dalej nie wiem czy zostałem zrozumiany dobrze: migotanie występuje zarówno przy przetwornicach AC jak i DC? Czy w przypadku DC jest to prąd stały, przebieg ciągły a więc nie będzie migotania. Sorki że drążę temat ale dalej do końca nie rozumiem różnicy miedzy tymi dwoma przetwornicami (przepraszam za brak PL znaków - pisze z komórki:))

Pyra: Telefony też posiadają możliwość pisania z polskimi literami.
Ostatnio zmieniony sobota 06 lip 2013, 22:22 przez sss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Moim zdaniem nie będzie żadnego migotania. Ale raczej pozostaje Ci sprawdzić samemu.
Everybody lies...
sss
Posty: 20
Rejestracja: sobota 05 maja 2012, 05:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sss »

Dzięki:)
ODPOWIEDZ