ładowarka Cotcraft

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
robakkk
Posty: 1
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Wlkp. płd.

Post autor: robakkk »

Witam wszystkich,

To mój pierwszy post i pozwolę sobie dopisać się do wątku.
Podjąłem próbę uruchomienia ładowarki Voltcraft B6 dual power, która puściła dymek.
Uszkodzone elementy mają oznaczenia 64 oraz 6680.
Pierwszy element to prawdopodobnie PMBTA64, a drugi FCS6680.
Proszę o pomoc w ustaleniu możliwych zamienników do powyższych elementów celem podmiany oraz wskazówki, co jeszcze sprawdzić.
Zdjęcia

Pozdrawiam
Robakkk
szalony
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 11:18
Lokalizacja: pomorze

Post autor: szalony »

6680 znajdziesz w kazej baterii laptopowej. 90% tych scalaków ma tylko inne oznaczenia a pełnią tą sama rolę.
W imax b6 podmieniałem te 8 nózkowe scalaki na te wydłubane z baterii laptopowej.Przewanie siadają parami i zamiennie stosowałem TPC8125
Mam kilka szt tego jeszcze . jak chcesz to się odezwij to wysle poczta za pokrycie wysyłki poleconego

na foto pokazałem ci na czerwono. Te scalaczki padaja razem. wymieniasz oba naraz i ładowarka nadal śmiga

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 24 wrz 2013, 07:52 przez szalony, łącznie zmieniany 1 raz.
woytazo
Posty: 114
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 11:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: woytazo »

Też te scalaki wymieniałem kiedyś w ładowarkach. Z tego co pamiętam to nawet nie musiały być identyczne cyfry tylko np. do końcówki 14 dawałem 28 czyli parzyście a nie np. 07.
Odpowiadając na PW kliknij "Cytuj".
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Panowie, nie róbmy ludziom wody z mózgu...
FCS6680 Single N-Channel Logic Level PWM Optimized PowerTrenchTM MOSFET
To są tranzystory a nie żadne "scalaczki"

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
szalony
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 11:18
Lokalizacja: pomorze

Post autor: szalony »

Pyra, ale zwroc uwage ze kol. Robakk nie zna sie zbytnio dlatego piszemu mu łopatologicznie.
Ostatnio zmieniony wtorek 24 wrz 2013, 13:35 przez szalony, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
szalony pisze:Pyra, ale zwroc uwage ze kol. Robakk nie zna sie zbytnio dlatego piszemu mu łopatologicznie.
Właśnie dlatego trzeba mu wytłumaczyć, a nie wprowadzać w błąd. Potem napisze że: " na forum mi tak powiedzieli".
Należy jeszcze dodać, że są to tranzystory tzw. logic level, co oznacza, że pełne otwarcie jest już możliwe przy napięciu bramki w okolicach 5V. Jest to bardzo ważne, bo ludzie często stosują "mocniejsze" nie zwracając uwagi na charakterystyki, i potem jest zdziwienie i zawód, że się grzeje, pali itp...
Podane tu przykłady tranzystorów pozyskanych z elektroniki baterii laptopowych są tu jednak bardzo dobrym zamiennikiem.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
szalony
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 11:18
Lokalizacja: pomorze

Post autor: szalony »

Jeśli ktoś potrzebuje tych tranzystorów to mam ich dość sporo na płytkach z elektroniki baterii.
ok 50 szt będzie;) jak komuś potrzeba to pisać ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Tylko jedna uwaga, wspomniany na początku FDS6680 to jest N-mos i został specjalnie zaprojektowany do pracy w przetwornicach, a znów TPC8125 to P-mos to pracy w układach zasilania li-ion, żeby ktoś się nie pomylił.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
szalony
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 11:18
Lokalizacja: pomorze

Post autor: szalony »

Pyra, Powiem tobie kolego , że podstawiałem tpc8125 , tcp8111,be5121 i inne w miejsce 6680 w kilku ładowarkach i nigdy nie zauważyłem zadnych odchyleń . 5 ładowarek ktore naprawiałem z tą usterka do dziś żyją i mają sie dobrze.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
szalony pisze:Pyra, Powiem tobie kolego , że ...
Ja powiem jeszcze więcej, ładowarka będzie doskonale pracować jeśli w miejsce tego tranzystora wlutujesz diodę, a nawet jak tam nic nie będzie wlutowane, tyle tylko, że nie będzie podwyższać napięcia...
W tym temacie masz schemat układu końcowego przetwornic, przeanalizuj i sprawdź.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ