Walka z depresją za pomocą światła

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

amisiek pisze:Miganie można bardzo łatwo wykryć za pomocą amerykańskiego smartfona, który jest dostosowany do usuwania migania z częstotliwością 60Hz, a w Polsce jest 50Hz. I dlatego to widać.
Metoda bezsmartfonowa - ruszyć gałką oczną patrząc na źródło i zobaczyć czy ślad źródła jest ciągły, czy składa się z kropek. W tym drugim przypadku oznacza to zasilanie z układu elektromagnetycznego z jednej fazy. Nie każdy niestety potrafi to sprawdzić.
Metoda trzecia - wziąć cienki biały długopis i szybko poruszać nim w jedną i drugą stronę. Jeśli pozostawia paskowane ślady, to znaczy, że lampa miga w takt sieci.
Rozumiem, że za pomocą "polskiego" telefonu się nie da?
Mam kamerkę samochodową GS1000, w menu jest opcja wyboru 50/60 Hz, która służy właśnie do eliminowania migotania na filmikach kręconych nocą na ulicach oświetlonych np. lampami sodowymi zasilanymi prądem przemiennym. A kamerka jest sprzedawana i na rynki europejskie i do USA. Z ciekawości zabiorę kamerkę do jakiegoś marketu i poobserwuje świetlówki na wyświetlaczu przy ustawieniu 60 Hz w menu ;)
Pozostałych metod które podajesz nie bardzo rozumiem :o
Ostatnio zmieniony poniedziałek 07 paź 2013, 10:21 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Ziajok
Posty: 15
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 08:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: Ziajok »

Moja lampka stacjonarna już działa. Teraz muszę ją kilka dni potestować, ale pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Przede wszystkim światło jest dwa razy jaśniejsze niż przy odbiciu od sufitu. Bezpośrednie światło jest także dużo lepszej jakości (więcej tak miłych sercu złotych tonów). Mimo niesymetrycznego umieszczenia lamp cały klosz rozświetlony jest równomiernie, widać tylko mały cień po sąsiedniej lampie (lub dwa słabsze, gdy zapalone są dwie) ale nie jest to jakiś wielki problem.

Jako ciekawostkę dodam, że miałem spore problemy z jej uruchomieniem w pierwszej wersji, gdy dałem wspólną masę na wyjściu z układów zapłonowych do lamp. Lampy nie chciały się zapalać, migały, kaprysiły i wyłączały się same. Po zastosowaniu czterożyłowego przewodu i dwóch niezależnych torach na wyjściu problem zniknął. Dlaczego? To dla mnie wielka zagadka.

Obrazek Obrazek Obrazek
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Ziajok pisze:Moja lampka stacjonarna już działa. Teraz muszę ją kilka dni potestować, ale pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Przede wszystkim światło jest dwa razy jaśniejsze niż przy odbiciu od sufitu.
Zgoda, na odbiciu tracisz około 35% przy dobrej i 55% przy przeciętnej farbie. Potwierdza to wyniki moich badań. Do tego dochodzi jeszcze fakt umieszczenia oprawy na środku pomieszczenia. Za jakość światła odpowiada powierzchnia, od której światło odbijasz, nie bez powodu użyłem najlepszego pigmentu, jaki był na rynku.

Czy nie masz powidoków ani olśnień gdy odpalisz obie lampki w tej oprawie?
Ziajok pisze:Jako ciekawostkę dodam, że miałem spore problemy z jej uruchomieniem w pierwszej wersji, gdy dałem wspólną masę na wyjściu z układów zapłonowych do lamp.
To normalne, bo:
na przewodzie oznaczonym piorunem na wielu układach generuje się impuls wysokiego napięcia do inicjacji wyładowania.
układ zapłonowy musi mierzyć prąd płynący przez lampę i ten pomiar odbywa sie na drugim z przewodów. Gdy połączyłeś dwa stateczniki, wyniki pomiaru były niewiarygodne i elektronika "głupiała". Zatem układy zapłonowe łączymy osobno, jedynie podłączając je do wspólnego zasilania.
Pomysł mi się podoba i prawdopodobnie skopiuję tę oprawę, zapakuję do środka jedną lampkę 150W.
Ziajok
Posty: 15
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 08:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: Ziajok »

amisiek pisze:Czy nie masz powidoków ani olśnień gdy odpalisz obie lampki w tej oprawie?
Tylko wtedy, gdy umyślnie wsadzam głowę pod klosz i patrzę bezpośrednio na lampy. Klosz rozprasza światło idealnie i można na niego spokojnie patrzeć. Nie zafałszowuje on także barwy światła.

P.S. Zalety światła z metalohalogenów doceniła także biedronka, która zamieszkała pod moim kloszem. Wie co dobre...
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

@Mantom - to kwestia nauczenia się śledzenia okiem ruchomego źródełka, nie wszyscy to potrafią niestety.
@Ziajok - Które światło bardziej Ci się podoba - 70/942 czy 35/930?
Ziajok
Posty: 15
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 08:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: Ziajok »

amisiek pisze:@Ziajok - Które światło bardziej Ci się podoba - 70/942 czy 35/930?
35/930 nie próbowałem (choć korci mnie wypróbować coś z serii 'shoplight') ale z 35/942 oraz 70/942 wolę to drugie, gdyż ma trochę więcej złotych tonów. Na wieczory jest ono jednak ciut za mocne i świecę 35-ką pomimo trochę gorszego światła.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Wypróbuj 35W/930 z najnowszych serii, te z wysokim Ra. Fantastyczne światło, polecam.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

Mantom pisze:http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... K-E27.html

Cena 36 zł. Natomiast odpowiadajace jej firmowe np. http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 02901_eu// kosztują ponad 120 zł :o
Na poprzednim mieszkaniu miałem coś takiego ale 120W, wcale nie powodowało braku depresji. Nienawidziłem tego światła
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Oj, bo pewnie kiepawe Ra było.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

MardoQ pisze:
Mantom pisze:http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... K-E27.html

Cena 36 zł. Natomiast odpowiadajace jej firmowe np. http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 02901_eu// kosztują ponad 120 zł :o
Na poprzednim mieszkaniu miałem coś takiego ale 120W, wcale nie powodowało braku depresji. Nienawidziłem tego światła
120 W to nie wszystko. Ważniejsze w depresji :) jest barwa światła i RA. W moim przykładzie RA>90 i 5000K.
Sam osobiście do tej pory używałem głównie kompaktów i szukałem tych o ciepłych barwach. Teraz chciałbym to trochę pozmieniać ...
Bart12400
Posty: 17
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 10:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bart12400 »

Ziajok pisze:Moja lampka stacjonarna już działa. Teraz muszę ją kilka dni potestować, ale pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Przede wszystkim światło jest dwa razy jaśniejsze niż przy odbiciu od sufitu. Bezpośrednie światło jest także dużo lepszej jakości (więcej tak miłych sercu złotych tonów). Mimo niesymetrycznego umieszczenia lamp cały klosz rozświetlony jest równomiernie, widać tylko mały cień po sąsiedniej lampie (lub dwa słabsze, gdy zapalone są dwie) ale nie jest to jakiś wielki problem.

[url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_5252d65d1e4417371.jpg]Obrazek[/url]
Chciałbym zapytać, gdzie można znaleźć taką podsufitkę, jak na zdjęciu, aby zmieścił się do niej statecznik (bo to chyba nie jest oryginalna podsufitka tej lampy)?
Pozdrawiam.
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

A ja dziś w ramach walki z depresją wymyśliłem świetlny kinkiet o mocy 2000lumenów 5x XP-G i tanio i działa i radość niesie oczom mym
Załączniki
kinkiet.jpg
kinkiet.jpg (17.91 KiB) Przejrzano 2365 razy
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marooned »

Wygląda jak napuchnięty miecz świetlny ;-)
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Marooned pisze:Wygląda jak napuchnięty miecz świetlny ;-)
Albo jak słońce na patyku :>
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Tanie bo to stary klosz od kinkietu łazienkowego białe szkło bardzo ładnie rozprasza światło z latarki więc bezprzewodowy kinkiet mogący świecić w max trybie 3 godziny, w niskim z 7 godzin.
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
ODPOWIEDZ