Reanimacja wkrętarki akumulatorowej

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
majster
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Reanimacja wkrętarki akumulatorowej

Post autor: majster »

Witam

nie jest to mój pierwszy post na tym forum, ale witam jeszcze raz wszystkich!
Nie wiem czy to dobre miejsce na to (i odpowiednie forum!!) :), ale chciałbym zreanimować starą wkrętarkę. Chodziła ona na 4 ogniwa NIMH (1 bieg szereg "2SP2" 2,4V drugi "4SP1" 4,8V) o trochu dziwnych wymiarach, coś ala A123, ale mniejsza o to. W tym momencie wcisnąłem do środka dwa ogniwa 18650 (od kolegi woytazo). Wkrętarka ma ogniwa w środku i każdorazowo w tym momencie muszę otwierać wkrętarkę do ładowania (ale to tylko przez lenistwo). Dobra, a teraz sedno sprawy.

Chciałbym zabezpieczyć ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem. Chciałem zastosować zwykły buzer stosowany w modelarstwie, lecz używałem już takiego w replice asg wraz z lipo i co chwila piszczał. Wiadomo bardzo duży prąd powodował spadek napięcie, które nie było groźne dla ogniwa. We wkrętarce podczas pracy sytuacja będzie podobna. Macie jakiś pomysł na inne zabezpieczeni ogniw??
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

http://www.batimex.pl/towary.php?idzast ... 50&search=

Albo tu http://bto.pl/For-2-cells/174/kategoria ... omowa.aspx

Dobierz zabezpieczenie do prądu pobieranego przez wkrętarkę.

Albo robisz układ samemu, na forum był taki opisany.
Ostatnio zmieniony czwartek 17 paź 2013, 16:34 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Z ciekawości jakie ogniwa nabyłeś od Kol. woytazo bo do wkrętarek powinny być aku wysoko-prądowe i takież zabezpieczenie raczej należy zastosować.
majster
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: majster »

Ogniwa od kolegi woytazo to nie mam pojęcie jakie były. Kupowałem je już jakiś czas temu (do reanimacji wkrętarki). W zielonej osłonce. Były to z serii "ekonomicznej". To, że wkrętarka potrzebuje wysokich prądów to sobie dobrze zdaję sprawę, ale moja wkrętareczka ma służyć raz na jakiś czas do wkręcenia wkrętu lub skręcenia jakiejś półki. Jakbym używał sprzęt częściej/zawodowo kupiłbym coś markowego na NIMH i bym użytkował. Tylko, że jak się rzadko używa to wiadomo co jest .. wiecznie rozładowane. Teraz mam te 18650 wrzucone i z powodzeniem wszytko nią robię tylko boję się żeby nie przeholować z rozładowaniem i stąd ten temat:)

Dzięki kolego maciex93 za linki, o to mi właśnie chodziło!! Nie będę robił sam tylko zamówię. Nie żebym nie miał umiejętności, ale chyba za dużo zachodu za taką cenę.
Ostatnio zmieniony czwartek 17 paź 2013, 16:36 przez majster, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli będziesz używał wkrętarki "z głową" to zauważysz moment znacznego spadku mocy. W związku z tym, że pobór prądu jest dość spory, to chwilowy spadek napięcia na ogniwach będzie zauważalny, ale jeszcze nieszkodliwy.
Jeśli jednak nie ufasz sobie, to musisz zastosować zabezpieczenie trochę inteligentniejsze niż buzerek, aby brany był pod uwagę prąd obciążenia. No chyba, że będzie brane pod uwagę tylko napięcie bez obciążenia.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
majster
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: majster »

Jestem mechanikiem już spory kawałek czasu więc nie zajeżdżam sprzętu :) (aż tak). Moje wkrętareczka jest dosyć słaba sama w sobie i praktycznie każde wkręcanie to dla niej dosyć duże obciążenie. Dlatego jakieś zabezpieczenie jest mi jak najbardziej potrzebne :) A to podane wyżej nie jest w sumie drogie, a jest skuteczne. Bo chyba nic prostszego nie ma ?? Żeby zmontować z kilku elementów elektronicznych ...
Ostatnio zmieniony niedziela 20 paź 2013, 20:46 przez majster, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

A jak je ładujesz ?
Jak piszesz wczesniej to było NiMH a teraz LioN
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Tutaj masz proste zabezpieczenie odcinające zasilanie poniżej danego napięcia.
Próg ustawiamy na podkówce.
http://www.elportal.pl/pdf/k07/04_02e.pdf
Poniżej 10 V trzeba wymienić tranzystor i diode zenera.
Balzat
Posty: 1
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 00:55
Lokalizacja: inąd

Post autor: Balzat »

Witam wszystkich.

Mam zrobione zabezpieczenie z linku podanego przez smokuxx1987 w mojej wkrętarce, ale ma ono jedną wadę.
Gdy podczas używania wkrętarki dojdzie do jej zblokowania napięcie na akumulatorze spada poniżej ustawionego na zabezpieczeniu poziomu i zabezpieczenie odcina zasilanie.
Z jednej strony to dobrze że nie pozwala trzymać wkrętarki włączonej zblokowanej ale te zabezpieczenie po zadziałaniu się blokuje "na stałe" i aby przywrócić zasilanie trzeba nacisnąć przycisk resetujący zabezpieczenie co jest trochę niewygodne.

Czy dało by się przerobić to zabezpieczenie tak żeby po zwolnieniu przycisku wkrętarki samo się resetowało?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Na początku przepraszam użytkownika Balzat, za niesłuszne skasowanie posta i ostrzeżenie.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie to projektowałem kiedyś takie dla akumulatora 12V. W tym temacie znajdziesz kilka różnych rozwiązań, zarówno z histerezą jak i bez, ale bez resetu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
majster
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: majster »

Tomek11 pisze:A jak je ładujesz ?
Jak piszesz wczesniej to było NiMH a teraz LioN
W tym momencie, to ładuję poprzez rozkręcenie wkrętarki i ładuję IMAXem :) Może to trochę partyzantka, ale wkrętarki używam sporadycznie w majsterkowaniu. Zależy mi jedynie, że kiedy potrzebuję wkręcić coś to sprzęt ma działać. A nie, że dopiero pod ładowanie i za godzinę można kręcić :(
ODPOWIEDZ