Latarka na patrol

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Maruda
Posty: 141
Rejestracja: środa 02 lis 2011, 12:32
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Stary chłop jestem i już mnie nie kręci ekstremalny zasięg, a raczej praktyczność i użyteczność. Moja U8 z XM-L ( miała być ciepła, ale jest chyba neutralna) z odległości 50 cm ma rozkład światła: środek 10 cm - 20 000 lx, pierścień 20 cm - 2500 lx, otoczka 70 cm - 330 lx. Myślę że jeśli uda się wysunąć diodę, to środkowy pierścień zniknie (w refie trzeba usunąć płaskie dno).

PS. Mam podobny rozkład światła.
jakitaki

Post autor: jakitaki »

Jeśli miałbym wybrać najlepszą latarkę do tego typu zastosowań - nie zwracając uwagi na koszty - wybrałbym Led Lenser X7R. Jest dostępna np w togo na raty.
Dla mnie to koniec "wymiany poglądów" na tym forum.
Żegnam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 wrz 2012, 14:55 przez jakitaki, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Proponuję nie rozdmuchiwać wątku, bo z prostych odpowiedzi na pytanie założyciela tematu robi się czasami dyskusja o upodobaniach i wyobrażeniach osób piszących a nie konkretne porady. Proponuję założyć sobie osobny wątek do dyskusji o wyższości tego czy innego rodzaju diody lub latarki czy kształtu reflektora, a w tym wątku odpowiadać na zadane przez autora pytania i udzielać konkretnych rad... Nasze wyobrażenia co komu będzie pasowało i czyje rozważania na oderwany od wątku temat będą miały zastosowanie nie są dla kolegi zadającego konkretne pytania zbyt istotne, a mogą tylko zaciemnić mu obraz. Określanie mianem "urban legend" opinii innych niż własne (choćby i pochodziły od kilku osób i to troszkę bardziej doświadczonych) i powoływanie się na opinie dotyczące skrajnie różnych warunków użytkowania (patrol mundurowy w mieście a strzelanka ASG w terenie zalesionym) świadczyć mogą bardziej o usilnym staraniu przeforsowania własnego zdania niż o dogłębnej znajomości tematu. Szczególnie, jeśli proponuje się do zastosowań profesjonalnych, związanych z wykonywaniem trudnego i niebezpiecznego zawodu sprzęt, który bez pewnej ingerencji w konstrukcję i możliwości wykonywania drobnych poprawek jest niepewny.

Latarki klasy UltraFire to sprzęt w znacznym stopniu obarczony ryzykiem występowania rożnego rodzaju usterek, czy chociażby znacznych różnic w konstrukcji kolejnych partii towaru lub sprzętu kupowanego u różnych dostawców. Swoją drogą to fajne latarki, ale tylko jeśli wie się co i jak w nich poprawić i liczy się z możliwością padnięcia tego czy tamtego elementu. W życiu nie odważyłbym się poradzić zakupu takiego sprzętu bez zmodyfikowania przez doświadczonego użytkownika do zastosowań o jakich mowa w tym wątku. Bez urazy, ale proszę o umiar i odrobinę skromności przy ferowaniu wyroków oraz definiowaniu kategorycznych opinii co komu będzie pasowało a co nie. Jeśli ktoś ma konkretne rady i propozycje to niech je przedstawi. I kropka.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Autor wątku określił swoje kryteria:
Latarka ma być poręczna, z klipsem.
Gotowa do użycia bez żadnych modyfikacji.
Nie musi pełnić funkcji obronnej, więc dokupowanie jakichś taktycznych koronek nie ma sensu.
Ma się sprawdzać w piwnicach, zamkniętych pomieszczeniach i różnych zaroślach, przypuszczam że w lesie też przy jakichś poszukiwaniach.
Proponuje ci sprawdzoną latarke przez wielu użytkowników naszego forum czyli Solarforce L2P od grega.
Ultrafire od upka też są bardzo dobre ale są mniej poręczne bo mają większy reflektor.
Solarforce praktycznie mało co wystaje z dłoni.
Pracuje w tym samy resorcie co ty i nie jeden policjant był zainteresowany moją solarforce.
Z doświadczenia polecam ci jak najmniejszą ilość trybów bez pamięci ostatniego trybu.
Dlaczego?
Dlatego że często trzeba coś szybko oświetlić a wtedy akurat mamy ostatnio używany tryb najsłabszy i musimy klikać po 4 razy żeby zmienić na najmocniejszy.
Proponowane tryby: brak pamięci, start od najmocniejszego trybu 100% następny 30 % idealny do chodzenia i przeszukiwania pomieszczeń i 2% wsam raz do świecenia po notatniku i pod nogi. Zmiana trybów jednoklikiem.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Witam,

Czuję się nie jako wezwany do tablicy, chociaż ten wpis już wyparował. Nie istotne.

Jeśli mogę dorzucić swoje 3 grosze, to uważam że nie można łączyć patrolowania i polowania/ASG jak ktoś tu zauważył (cóż ten zapis również wyparował). Jeśli mogę porównać patrolowanie (zwłaszcza zarośli) do co nocnego obchodu stawu w celu wytropienia ewentualnych amatorów przysmaku pod nazwą "Karp łowiony nocą", to tu zdecydowanie XM-L w dobrym refie. W odróżnieniu od ASG czy polowania, chodzi o inspektorowanie w miarę największego obszaru przy zachowaniu przyzwoitego zasięgu. Dlatego do tego konkretnie celu XM-L w C8 czy C2 byłby zdaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem pod względem rozkładu i zasięgu światła oraz ceny. Zasugerowałbym również diodę w binie neutralnym (pozwala lepiej rozróżniać szczegóły i zieleń nie jest taka "niebieska" :razz: jak przy zimnej bieli, oraz lepsza widoczność podczas zamglonych nocy), do tego reflektor OP ( w miarę równomierny rozkład światła i realny zasięg ponad 100m bez problemowo, co na patrol w mieście, parku czy placu budowy powinno w zupełności wystarczyć). Są to moje osobiste opcje, oparte na moich subiektywnych odczuciach i doświadczeniach i nie należy ich traktować jako pewnika, bo każdy odbiera bodźce inaczej.
Wracając do sedna, to poleciłbym w tym przypadku http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=5791 , z diodą XM-L T5.


Sprzęt od doświadczonego modera więc nie powinno być problemów z jakością.

Co prawda ciężko będzie ją utrzymać pod pagonem ale raczej nic nie powinno ujść uwadze w terenie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gurgul99
Posty: 77
Rejestracja: sobota 19 gru 2009, 20:56
Lokalizacja: znienacka...

Post autor: Gurgul99 »

A ja to chyba jakiś wyjątkowy szczęściarz jestem, używam WF501 od dobrych kilku miesięcy i nawet nie mruknie....Ale jak mówiłem - to pewnie fuks...Pewnie takiego samego fuksa ma kumpel z "biurka naprzeciwko", też a WF-kę, szczęściarz.
Żadna z moich latarek nie ma lekko, używane są do pracy jak w temacie tego wątku, trzepanie pomieszczeń, samochodów itd., strzelałem już z tą latarką i też było OK, pewnie fuks że się nie zepsuła.
Podsumowując - jak Was czasami czytam to zaczyna mnie to forum słabić....

A do autora wątku - osobiście gdybym miał kupować, skusiłbym się na Solara od Grega, moduł ok, sterownik jak najbardziej w porządku.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Gurgul99, odpowiedz mi tylko na dwa pytania proszę,
Jaką masz diodę na pokładzie?
Czy przy długim świeceniu latarka robi się gorąca?

Pozdrawiam
Glatz
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 02 wrz 2012, 21:06
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: Glatz »

Raz jeszcze dziękuję Wszystkim za rady. Ciężko było wybrać latarkę. Mój wybór padł na Solarforce od Grega oraz na początek bateryjki od kolegi woytazo. Z niecierpliwością czekam na przesyłki :)
Pozdrawiam
W.
Awatar użytkownika
Gurgul99
Posty: 77
Rejestracja: sobota 19 gru 2009, 20:56
Lokalizacja: znienacka...

Post autor: Gurgul99 »

Zbychur pisze:Gurgul99, odpowiedz mi tylko na dwa pytania proszę,
Jaką masz diodę na pokładzie?
Czy przy długim świeceniu latarka robi się gorąca?

Pozdrawiam
XM-L z driverem 8x7135, prądów nie mierzyłem bo miernik zdechł.
Latarka jest "zatulejowana" miedzią więc wiadomo jak się grzeje.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Gurgul99 pisze:Latarka jest "zatulejowana" miedzią więc wiadomo jak się grzeje.
I to jest właśnie podstawowa przeróbka o której jest mowa. :mrgreen:

Możesz napisać ile czasu świecisz na max...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Gurgul99
Posty: 77
Rejestracja: sobota 19 gru 2009, 20:56
Lokalizacja: znienacka...

Post autor: Gurgul99 »

Na max? Dobre pytanie, dziś korzystałem z latarki przez jakieś pół godziny, w sumie w "dwóch partiach" po kilkanaście minut, spadku jasności nie zauważyłem...
Mój max to chyba 20 minut, zawsze noszę przy sobie dwa zapasowe ogniwa więc ciemności się nie boję i oczywiście mały backup na 16340.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Gurgul99, Nie rozumiem, w trybie max 20min na 18650? <mysli2>
Awatar użytkownika
Gurgul99
Posty: 77
Rejestracja: sobota 19 gru 2009, 20:56
Lokalizacja: znienacka...

Post autor: Gurgul99 »

Może źle się wyraziłem - 20 minut to czas przez jaki najdłużej używałem trybu max, z dwóch przyczyn: nie było takiej potrzeby i delikatna obawa o diodę. Zawsze jak jestem na robocie, czy to zdarzenie albo realka są jeszcze inne źródła światła i dodatkowe ogniwa - staram się nie forsować światełka.
panzen1
Posty: 9
Rejestracja: piątek 13 lip 2012, 13:15
Lokalizacja: Myszków

Post autor: panzen1 »

Witam. Proszę o pomoc w wyborze latarki. Ma to być latarka której będę używał w patrolu między innymi do oświetlenia mieszkań, zarośli i.t.p., ale również do zatrzymywania pojazdów z czerwoną nakładką. Kilka miesiecy temu kupiłem na popularnym serwisie aukcyjnym, tanią chińską latarkę z czerwoną nakładką, akumulatorem przejsciówką na baterie AAA i dwoma ładowarkami taka jak ta http://allegro.pl/latarka-policyjna-cre ... 51475.html Byłem bardzo zadowolony z tej latarki ale wiedziałem, że nie będzie to latarka na lata. Przez przypadek włączyła się w kamizelce jak przebierałem się po pracy i działała w trybie max aż do rozładowania. Później mimo naładowania jej nie chciała sie włączyć. Po odkreceniu tylnej nakrętki pojawił sie dymek tak jak by sie spaliła. Okazało się, że spreżynka między bateria a płytką oderwała się. Po włożeniu innej sprężynki latarka działa ale czasem samoistnie przerywa. Także czas na nową latarkę. Kilkunastu kolegów z pracy po zobaczeniu jak świeci ta latarka, jak mało kosztuje i ma czerwona nakładkę kupiło ją i nikt nie narzeka. Po tym jak myslałem, że latarka będzie do wyrzucenia, uciąłem o ok 2 cm czerwona nakładkę tak żeby móc włożyć ją na drugą moją latarkę taką małą firmy X Cell na jednego "paluszka" tyle że ta latarka ma kilka lat i generalnie swieci trochę za słabo. A więc teraz do sedna sprawy. Potrzebuję latarki za max 150 zł. Najlepiej jak by była na dwie baterie AA, mam 4 nowe akumulatorki AA i ładowarką do nich także obniżyło by to koszt. Wiem, że lepsza była by na
187650 ale latarka plus aku 187650 i ładowarka znacznie przewyzszy zakładany budżet 150 zł. Chciałbym żeby miała podobne rozmiary jak ta chińska lub mniejsze. Żeby miała dwa tryby świecenia 100 i ok. 40. Nie szukam latarki z mega światłem, wolę coś solidnego co mnie nie zawiedzie ale z słabszym swiatłem. Ta chińska miała w zupełnosci wystarczajace światło ta mała X cell na jedeną baterię AA trochę za słabę. Chciałbym też wykorzystać tą nakładkę z chinskiej do tej nowej latarki żeby nie kupować specjalnie nowej. Na necie jest sporo zestawów latarka i nakładką ale te markowe są dla mnie za drogie np. ta http://www.militaria.pl/olight/latarka_ ... _p5842.xml albo led lenser T7 lub P7 też jest z nakładką ale są zbyt drogie. Podoba mi sie natomiast latarka Maglite mini led pro plus cena ok 150 zł, pewnie nie daje mega swiatła tym bardziej że jest na dwa AA a nie 187650 ale mi na tym nie zależy, chcę czegoś solidnego i sprawdzonego. Do oświetlenia na daleką odległość mam w radiowozie specjalny halogen. Z góry dziekuję za pomoc.

[ Dodano: 31 Październik 2013, 18:49 ]
Dodam jeszcze, że ma to być latarka kup i działaj, żadne modyfikacje nie wchodzą w grę, nie znam sie na tym.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Spokojnie coś dostaniesz za 150zł z ogniwami i ładowarką na 18650 (nie 187650) w naszym sklepiku. Przejrzyj np. oferty dariusz70, maciex93, lub wielu innych, wystarczy przejrzeć sklepik. Zapytaj o ładowarkę i ogniwa, na pewno się z kimś dogadasz. Choć na patrole i przeszukiwanie terenu (czyli bardziej dla policjanta ;) polecałbym np. Convoy C8 ma po prostu bardziej funkcjonalny zasięg. Popytaj chłopców. I masz pewność, że latarki są poprawione i gotowe do użytkowania. Na allegro to loteria i 90% przypadkach trafiasz na pusty los.
ODPOWIEDZ