szperacz

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
ali_

szperacz

Post autor: ali_ »

Witam!

To moj pierwszy post i odrazu pytanko ;)

Potrzebuje zbudowac szperacz o mozliwie duzym zasiegu i dobrym skupieniu swiatla (jak najwezszy kat swiecenia).
Zasieg jaki potrzebuje uzyskac to kilkaset metrow, zadowolony bylbym z 400m, ale zdaje "od biedy" 200m takze wystarczy, zadaniem szperacza ma byc wskazywanie na obiekt. Brawa swiala nie ma wiekszego znaczenia.

Czy jest w ogole mozliwe zbudowanie czegos takiego na ledach, z mozliwie gotowych elementow - chodzi o diode + optyke do niej ?
Zasilanie pomijam bo tu akurat mam bardzo duze pole manewru w razie czego, tak samo odprowadzenie ciepla z diod, tez to nie bedzie problem.
Problemem sa gabaryty, musze sie zmiescic juz w gotowym urzadzeniu, jest miejsca na kilka modulow po 30-40mm srednicy max i dlugosci 50mm (w niektorych miejscach wiecej).

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Uzyj zielonego lasera. Na 200-300m spokojnie 50mW starczy. I spelnia Twoje wymagania :D

Co do LED - doprecyzuj warunki - wskazywanie na obiekt? Jakiej wielkosci obiekt - dom, drzewo, czlowiek, statek? Czy ma byc widoczny snop swiatla z boku? Czy na obiekcie ma sie po prostu pojawic jasniejsza plama? Czy swiatlo bedzie uzyte w warunkach braku rozproszonego oswietlenia (ciemna noc, bez luny miasta na przyklad)?
ali_

Post autor: ali_ »

Dzieki za szybka odpowiedz!
Laser nie bo to nie gwiezdne wojny. ;)

Brak rozproszonego swiatla, chodzi o to aby ktos z boku widzial, ktore miejsce wskazuje szperacz.
Obiekt wielkosci domu, jakby sie udalo uzyskac skupienie wiazki na poziomie 4-5° to bylbym wniebowziety, ale zdaje sobie sprawe, ze moze to byc bardzo trudne, ksztalt snopu swiatla takze nie jest krytyczny czy to bedzie prostokat, czy kolko, czy trojkat to bez znaczenia.

Ja jestem otwarty na wszelkie sugestie, jesli bedzie cos co moze sie nadawac i da sie to wykonac za jakies rozsadne pieniadze to chetnie sprawdze, zeby miec jakis uklad odniesienia.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Możesz kupić kilka 6-7 reflektorów od DBSa i zmontować resztę bebechów samemu. To chyba jedyna tak wąska optyka dostępna na rynku. koszty będą spore ale nie określiłeś czy to nisko budżetowy projekt :) jak jedziemy po kosztach możesz zastosować soczewki z DXa takie 21mm. Efekt powinien też być dobry.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
mar3
Posty: 64
Rejestracja: piątek 20 cze 2008, 19:02
Lokalizacja: z torcha ;p
Kontakt:

Post autor: mar3 »

A może soczewki ?

http://kaidomain.com/ProductDetails.aspx?ProductId=1860

potrafią mocno skupić światło z diody ( cree )

btw - Poznaniak :razz:
kisiel's group member - supersam & jabco team
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Soczewki asferyczne wydaja sie byc dobrym pomyslem, kwestia parametrow - postaram sie sprawdzic kilka w tym tygodniu i dam znac (mam na stanie 21mm, 30mm i 50mm)

BTW: Przy wymaganiach przedstawionych przez autora, wychodzi mi, ze spot nie powinien przekraczac 1.5 stopnia (dom - przyjalem 10m, dla odleglosci ok 400m) - mozliwe do realizacji, ale koszt kosmiczny (1 reflektor ok 300$). Minimum to 4 stopnie dla istniejacej optyki w cenach bardziej zyczliwych dla portfela.
ali_

Post autor: ali_ »

to zle, ze Poznaniak ? ;)

skupienie 4-5° mi wystarczy, oczywiscie jakby bylo lepiej to super, ale przy 400m 4-5° to bedzie oswietlac obiekt o wielkosci ~ 30m, przy 200m bedzie o polowe mniej wiec juz bedzie wiadomo, ktory dom ;)

Co do kwoty to zdaje sobie sprawe, ze tego nie da sie zrobic za stówę, na eksperymenty nie chcialbym wydac wiecej jak 300pln, ale gotowa lampa moze kosztowac wiecej.

Co do zaproponowanych reflektorow od DBS'a to gdzie by to mozna nabyc i jaki koszt mniejwiecej bo cala latarka widze, ze kosztuje okolo 400pln, a ja potrzebowalbym sama optyke.
mar3
Posty: 64
Rejestracja: piątek 20 cze 2008, 19:02
Lokalizacja: z torcha ;p
Kontakt:

Post autor: mar3 »

Reflektor do dbs'a możesz kupić tu - http://www.dereelight.com/reflectors.htm
lub u nas w kraju - Jetpol

Myślę, że jednak soczewki bardziej się nadają do tego celu.


nie, że źle - ja sam jedną nogą Poznaniak :razz:
:mrgreen:
kisiel's group member - supersam & jabco team
ali_

Post autor: ali_ »

ok, mam chwilke teraz, zeby sie znowu zajac tematem...
Moglbym prosic o wiecej informacji jak kombinowac z tymi soczewkami ?
Dac diode np Cree XR-E do niej jakas dedykowana soczewke z ledil'a np Rocket SS + na to jeszcze soczewke asferyczna aby skupic wiazke, ma to sens ?

Gdzie takie soczewki moge dostac ?

Kolega kodi mial moze czas cos spojrzec z tym co ma dostepne jak to wyglada ? :)
ODPOWIEDZ