Przeróbka MagLite Charger na R20

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
klapek00
Posty: 3
Rejestracja: środa 29 sty 2014, 10:05
Lokalizacja: Polkowice

Przeróbka MagLite Charger na R20

Post autor: klapek00 »

Witam wszystkich forumowiczów :)
Jest to mój pierwszy post więc z góry przepraszam za błędy.

Otóż jestem posiadaczem latarki MagLite Charger z akumulatorem 5x1,2V ogniwa ET2500D
razem mamy napięcie 6V, jedno ogniwo jest uszkodzone i nie posiadam dedykowanej podstawko ładowarki do tego modelu.

Moje pytanie jest następujące czy jest jakaś szansa na przerobienie ów latarki na 3 baterie R20, 4,5V pasują idealnie w korpus latarki lecz napięcie nie jest odpowiednie.
W internecie znalazłem żarówkę oryginalną maglite na 4,5V lecz ma inne mocowanie.

Czy ktoś robił coś podobnego lub ma jakiś pomysł jak to z głową rozegrać?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Raczej nie pomogę, ale mogę poprzeszkadzać ;)

Żarówka 3D (4,5V) Maglite'a będzie wyraźnie słabiej świecić niż Chargerowa.

Masz aku R20? jeżeli nie, to czy opłaca Ci się kupować baterie? drogie to, mało świeci...

Najmocniejsza z bateryjnych żarówkowych maglitów 6d daje ok 100lm. 3D daje chyba z 40lm, Charger 240lm.

Ja bym poszukał, albo złożył akumulator do niej takiej takiej jaka jest, bo po wymienie na żarówkę od bateryjnych będziesz miał za mało światła i będziesz szukał, żeby na led przerobić...

Albo od razu się zastanowić i na LED przerobić. Teraz nie mam czasu poszukać, ale na pewno ktoś już chargera na led przerabiał. Ogólnie nie powinno być trudno, tzn. trzeba mieć tokarza i dotoczyć odpowiednią pigułę pod diodę, aby ta oddawała ciepło na obudowę. Szkoda, że w chargerze obudowa jest przedzielona, może przez to być trudniej ciepło odprowadzać, ale z mocą maksymalną 2-3A w diodę, nie powinno być i tak w tej obudowie problemu.

Przyszłościowe by było też przerobienie zasilania na ogniwa litowe. Spokojnie powinieneć do niej móc włożyć 6 sztuk 16650, a jak nie to 4 sztuki. co da ok 8Ah w połączeniu równoległym (6sztuk da 12Ah) czyli mamy świecenia na 3-4h w trybie 3A, a to już będzie z 700-900lm z diody XM-L :)

Wracając na ziemię... ;) Paluszki AA (akumulatorki) wchodzą 3 obok siebie w Maga D Ty byś potrzebował, 5, albo 10 sztuk, żeby mieć 6V... 9 powinno wejść, ale z 9 nie zrobimy pakietu 5s2p :( a na 5 to za długo nie poświeci :(

Może ktoś inny pomoże :wink:

Pozdrawiam, marmez
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

Nie ma problemu przerobić na 3 * R20 blub trzy 18650.
klapek00
Posty: 3
Rejestracja: środa 29 sty 2014, 10:05
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: klapek00 »

Dzięki za odpowiedzi,

a może lepiej dokupić jedno uszkodzone ogniwo i "dorobić" jakąś ładowarkę?
ktoś robił projekt takiej ładowarki lub adoptował coś dostępnego na rynku?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

Też istnieje taka możliwość,Wszystko zależy od Ciebie.I to jest chyba najlepsze rozwiązanie.
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: lackow »

To ja sie podepne pod temat.Też mam Magchargera ale przerobionego na diode XML-U2 puszczona na 3A sterownikiem 2007 od MrElektronik

Jakie da sie zastosować ogniwa osiągajac max pojemnosc z min napieciem 5V w latarce mając wymiary dostepne 33mm x 160mm na ogniwa?
Zależy mi żeby ładowac latarke z oryginalnej stacji,ale wiem że bedzie trzeba przerobic układ ładowania do zastosowanych ogniw(z zawodu jestem elektronikiem ,lecz nie praktykuje od dawna ale podstawy znam)

Ewentualnie jak sie mają realne pojemnosci aku 1/2D?Bo z tego co podają producenci to każdy akumulatorek ma ponad 2000-2500mA.Kiedy to mój układ składający sie z 5szt posiada zaledwie 2200mA
Dlatego może warto zakupic ogniwa 1/2D i uzyskac całkiem fajna pojemnosc blisko 8000mA.
Ale czy to jest realne?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Można zastosować ogniwa Li-ion 16650, bez przerabiania Maglite'a da się dwa włożyć obok siebie.

żeby obok siebie włożyć ogniwa 18650 trzeba podtoczyć np. tak:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9137

Tutaj:
http://public.fotki.com/cmacclel/lights ... html#media
i tutaj http://public.fotki.com/cmacclel/lights ... html#media
Udało się komuś włożyć obok siebie trzy ogniwa 17670
lackow pisze:Ewentualnie jak sie mają realne pojemnosci aku 1/2D?
Jeżeli one mają połowę długości R20 (z takimi krótkimi nie miałem nigdy do czynienia), to mogą mieć te 2000mA, bo R20 spokojnie miewają 5000Ah (niestety są raczej drogie).

Tutaj chyba takie wykorzystuje ktoś:
http://public.fotki.com/cmacclel/lights ... 50566.html

Akumulatory łączone szeregowo nie zwiększają pojemności, a napięcie.

Np. 3 aku 2,2Ah 1,2V połączone szeregowo dadzą nam baterię o napiąciu 3,6V i pojemności 2,2Ah.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: lackow »

marmez pisze:Akumulatory łączone szeregowo nie zwiększają pojemności, a napięcie.
Szkolny błąd :oops: :oops:

Czyli pozostaje 4x18650 jako najtansza alternatywa.

A czym to ładować w takim pakiecie? Oczywiscie przez oryginalne złacze latarki bez wyciagania bateri.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

lackow pisze:Czyli pozostaje 4x18650 jako najtansza alternatywa.

A czym to ładować w takim pakiecie? Oczywiscie przez oryginalne złacze latarki bez wyciagania bateri.
Warunek ładowania przez oryginalne złącze i bez wyciągania znacząco podnosi koszty... Bo potrzebujemy wbudować do baterii układ balansujący.

Np. taki:
http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=33343
Polecany przez Bociana tutaj: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=123044#123044

Co do ładowarki, to by pewno można wykorzystać jakąś ładowarkę modelarską, albo samemu jakąś zbudować, ale niestety na samodzielnym budowaniu się nie znam. Z najtańszych sensownych (za które warto zapłacić ich cenę) ładowarek modelarskich jest Imax B6 np. ten: http://sklep.skyrc.pl/pl/p/Oryginalna-l ... -15V-4A/20

Tak, że jak widać sprawa z Li-ionami komplikuje sprawę.

A dlaczego nie chcesz oryginalnego akumulatora? Chyba jakoś po 110zł je widziałem na allegro... Chyba, że są różne typy i akurat inny widziałem.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: lackow »

A dlaczego nie chcesz oryginalnego akumulatora? Chyba jakoś po 110zł je widziałem na allegro... Chyba, że są różne typy i akurat inny widziałem.
Zależało mi na większej pojemności bo latarka swieci w trybie MAX i to troszke mało na moje zabawy.Urzekła mnie prostota ładowania Magchargera...poprostu wkładam do ładowarki w aucie/domu i to tyle na temat.Liczyłem ze z Li-onami bedzie podobnie ale jednak pozostane przy fabrycznym rozwiazaniu i zakupie kolejny pakiet który będe targał ze sobą na zapas.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jak sam widzisz nie jest tak różowo. Li-iony zapewniły by większą pojemność, ale musiałyby w pełni wykorzystywać dostępną im przestrzeń - wtedy była by zauważalna różnica. No i problemy z balansowaniem, zmiana ładowarki itp.

Jak długo latarka świeci Ci w trybie max? Chyba chciałeś napisać, ale uciekło ;) Jakie masz niższe tryby?

Pozdrawiam, marmez
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ