Cree - zimna z U2 vs neutr T6

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Cree - zimna z U2 vs neutr T6

Post autor: magus »

Witam,

Mam dylemat, którą diodę XM-L2 wybrać.

Dioda do lekkiej czołówki - przeważnie będzie świecić niezbyt jasno (zasilanie 350mA), ale długo :) Ma jednak jak najlepiej oświetlać teren (biegi terenowe w nocy).

Łapiąc lumeny, wybrałbym U2, ale pytanie, czy lepszej widoczności nie uzyska się mimo wszystko z neutralnej (3C, 4C) T6?

No chyba, że różnice są tak małe, że wręcz nieistotne ...

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
A może ktoś jest w stanie zrobić test i porównać?
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Różnica U2 a T6 to 7%. Nie widać gołym okiem.
W zależności od indywidualnych preferencji:
Chłodniejsze 3B lub 3C.
Cieplejsze 4C lub 5B.
Neutralne zawsze lepiej oświetli teren (oddawanie barw i kształtów)
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Na tak małym prądzie różnice będą rzędu 10-20 lumenów, taka 3C powinna być optymalną, nie za ciepła. Dużego flooda też nie zrobisz bo ograniczysz widoczność do 3m. Więc jeśli zależy Ci na czasie działania to może lepiej XP-G2, poświeci trochę dłużej na takim prądzie. Zależy też jakiej użyjesz optyki.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Zbychur pisze:Więc jeśli zależy Ci na czasie działania to może lepiej XP-G2, poświeci trochę dłużej na takim prądzie.
XM-L2 jest sprawniejsza od XP-G2, więc Twoje zdanie jest zupełnie nieprawdziwe. XM-L2 T6 przy 350mA produkuje 9lm więcej przy napięciu o 0,07V niższym niż XP-G2 R5.

Ja bym wybrał do czołówki nawet cieplejszą barwę, byle by współczynnik barw był wysoki. Np XM-L2 T5 5B1 (moja najczęściej stosowana barwa w moich latarkach). Oczywiście można też wykorzystać Nichię 219B która ma współczynnik 92 przy temperaturze 4500K, tylko nieco gorszą wydajność lm/W.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

ElSor pisze:XM-L2 jest sprawniejsza od XP-G2,

Quark przy xp-g2 świeci dłużej niż na xm-l na 800mA w diodę. XP-G2 miała dużo niższe napięcie przewodzenia niż XM-L2 T6 3C w testowanych egzemplarzach na standardowym sterowniku.
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Post autor: magus »

Dzięki za odpowiedzi :)

Zamierzam mieć dwie latarki.

Jedną na oświetlenie "przedpola" - szeroki kąt (90st x45st), niesymetryczny w pionie, w miarę równomiernie rozłożone światło.
Druga z wąskim kątem, ale też bez jakiegoś super zasięgu, ale i nie za wąsko. Zobaczę ile da się uzyskać z tych 165lm.

Cp do XP-G2, niby różnica kilkunastu lm niewielka, ale przy słabym świetle, każdy lumen jest na wagę złota, więc raczej pozostanę przy XM-L2.

Na razie kupię 3C z T6, zobaczę ile faktycznie tego światła będzie. Najwyżej do drugiej latarki kupię U2.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Zbychur, zazwyczaj dłużej świeci latarka z emiterem o wyższym Vf. Dzieje się tak, bo gdy napięcie spada, znika regulacja, obniża się prąd, więc latarka świeci dłużej. Choć to zależy od sterownika.

[ Dodano: 15 Luty 2014, 11:08 ]
XP-G2 zamiast XM-L2 warto rozważyć, gdy chcesz skupione światło, a nie masz miejsca na większy reflektor.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Na oryginalnym sterowniki z 4seven Quark tactical na 14500 z protekcją od AW dioda XM-L2 3C T6 świeci o ok. 9 minut krócej niż na XP-G2 S2. Zapinałem ją do uchwytu na skuterze jako światło dodatkowe, bo oryginalne jest strasznie liche i na XP-G2 przejeżdżam całą trasę do pracy i spowrotem, na XM-L2 zawsze zabrakło mi światła na ok. 10 minut jazdy. Chyba że to precedens. :), teraz mam już sterownik zmieniony na AK-47 i siedzi tam Nichia.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Zbychur, porównujesz selekcjonowaną XP-G2 pod każdym względem, z diodą typu "pierwsza lepsza". Sterownik oryginalny pewnie z przetwornicą i stabilizacją prądu, więc jeśli selekcjonowana XP-G2 miała niższe napięcie przewodzenia to była szansa na dłuższe świecenie. Przy sterowniku AK-47 dłużej nieznacznie świeciła by już ta latarka z XM-L2.
Na selekcjonowanym XM-L2 względem selekcjonowanego XP-G2 było by tak jak pisałem wcześniej.
Gluter
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 23 gru 2013, 15:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gluter »

Dobra trochę nie na temat, która dioda lepiej do latarki aa/aaa xp-e czy xr-e
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

XP-E ma niższe Vf. Lepsza sprawność. XR-E ma lepsze skupienie.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ODPOWIEDZ