Przechowywanie, czyszczenie i obchodzenie się z LED

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
zlyzka
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 08:38

Przechowywanie, czyszczenie i obchodzenie się z LED

Post autor: zlyzka »

Proszę się nie śmiać. Temat poważny.
Zostało się trochę LED na podłożach i zanim zepsuję któregoś proszę o radę jak obchodzić się z tymi cacuszkami.
Czy soczewka która jest na diodzie łatwo się rysuje? Mogę je przechowywać w pudełku luzem, a może lepiej zawinąć każdą osobno.
Co stosujecie do czyszczenia diod? Szmatka, chusteczka, koszula ? Wiem ile szkód może wyrządzić ślad po paluchu, obiektywy czyszczę alkoholem izoprop., ale widziałem że potrafi zmatowić niektóre materiały - co z diodami?
;-)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Soczewka diody to silikon, więc też może ulec jakimś uszkodzeniom mechanicznym. Co do przechowywania, to w jakim opakowaniu dostałeś diodę, tak możesz ja przechowywać. Ja kiedyś wkładałem do pudełka po zapałkach i na górę trochę waty, żeby nie latało luzem i nie obijało się o siebie i to wszystko.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

zlyzka, ja używam IPA do czyszczenia soczewek i nie zauważyłem ich degradacji. Wiem że IPA stosuje się w car detalingu do usuwania pozostałości po pastach polerskich.
Być może jeżeli element jest pokryty olejkami które maskują zmatowienie, to IPA je poprostu zmywa?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Izopropanol rozpuszcza soczewkę jeśli tylko ma jakieś zarysowanie zewnętrznej twardej warstwy to można ją myjąc w IPA całkowicie uszkodzić - sprawdzone :mrgreen:
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

krzycho_, Dziękuje za informację ;) Być może nie uszkodziłem soczewki ze względu na rozcieńczenie IPA w 50% z wodą destylowaną. Po czyszczeniu zawsze dokładnie oglądałem soczewkę.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Proszę się nie śmiać teraz... Ja nieraz oblizywałem diody... :twisted: a potem delikatnie chusteczką higieniczną, albo i nawet nie. Język jest czuły, ślina jest dobrym rozpuszczalnikiem (w sumie lepszym od wody :wink: )

Nie, żebym tę metodę polecał, ale język mam delikatniejszy od palca i bardziej mu ufam :wink:

To dobrze, że o tej szkodliwości IPA piszecie, ja w sumie go dużo nie używałem (od niedawna mam) szkód nie zauważyłem, ale będę bardziej uważał i ograniczał się z IPA do podłoża.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Jak wam zmatowieje soczewka na diodzie to troszkę smaru silikonowego i delikatna chusteczką, przywrócą jej blask i połysk, jakieś drobne zanieczyszczenia też usuwa ;)
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Witam

1) Aby nie uszkodzić silikonu można wyciąć z listka po tabletkach (1 tabletce ) pokrywkę
nałożyć na leda
2) Całość z mpcb do woreczka wyciętego z większego wora :mrgreen: (esd) i zgrzać

Małe worki Esd można bardzo dobrze łatwo zgrzewać chałupniczo w suwmiarce

Obie powierzchnie zgrzewane łapiesz suwmiarką po długości 1mm wystają , ogrzewasz zapalniczką wzdłuż krawędzi odczekujesz ułamek sekundy przesuwasz suwmiarkę w nagrzane miejsce i zgniatasz - trochę wprawy wygląda jak fabryczne

Trąc Palcem nie jest łatwo uszkodzić leda
Może się komuś przyda...
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Saud, genialny pomysł z tą zgrzewarką suwmiarkową, ja kupiłem sobie niedawno lipną dosyć suwmiarkę z dokładnością co najwyżej 0,5mm i w sumie jako zgrzewarka się nada. :mrgreen:
Słuchajcie, czytajcie, a co jeśli dioda jest normalnie w latarce założona chcę ją z paprochów oczyścić? U mnie tak jest, od pucowania dioda i reflektor jest opsypany paprochami, a szybka się matowa zrobiła. :evil: Mam nauczkę, co za dużo, to niezdrowo.
zlyzka
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 08:38

Post autor: zlyzka »

Borsuczy, wykorzystałbym sprzęt do czyszczenia optyki, tj. gruszkę, potem pędzelek z miękkim włosiem i na końcu szmatkę jakąś, na pewno tak żeby nie zaczynać tarcia przed pozbyciem się okruszków. Chyba że to paprochy kurzu, może odkurzacz na lekkim ssaniu:)
ODPOWIEDZ