metalohalogeny R7s i zapłonniki

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

metalohalogeny R7s i zapłonniki

Post autor: Calineczka »

Witam :-)
Panowie, córa poszła do szkoły :mrgreen:
W szkole na sali gimnastycznej jest 8 lamp z trzonkami R7s w których siedzą zwykłe halogeny ala 150-200W. Ciemno jak nie powiem gdzie :wink:
Zaproponowałem w czynie społecznym pomoc w modernizacji. Zgoda jest :mrgreen:
Chcę zaproponować wymianę źródeł na metalohalogeny no i dostawienie układów zapłonowych. Szukam więc taniego(budżet szkoły!) i sprawdzonego źródła nowych jarzników i układów zapłonowych. Wydaje mi się, że 150W/942 będzie najlepszym wyborem, jeśli macie inne zdanie to piszcie proszę.
Pomożecie? :mrgreen:
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

R7s na 70 W, 150 W jest większy.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

fxxx pisze:R7s na 70 W, 150 W jest większy.
Dzięki za zwrócenie uwagi. Na pewno siedzą tam dużej mocy, pod sufitem nie byłem ale konserwator mówił że to te długie halogeny.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jakiś czas temu widziałem układy zapłonowe elektroniczne Tridonic 150W na allegro jakoś chyba poniżej 100zł/szt., niestety teraz ich nie widzę :(

Z drugiej strony (o ile się nie mylę), to Amisiek pisał, że elektromagnetyczne układy są żywotniejsze... Ale nie wiem, gdzie i jakich takich szukać.

Tutaj http://allegro.pl/statecznik-indukcyjny ... 21628.html jakieś tanie są, ale wystawione mają tylko 4 sztuki, no i czy to dobre, to by musiał ktoś inny powiedzieć, bo ja pojęcia nie mam :(

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 05 wrz 2014, 21:31 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Ci mają 100szt też tanich:
http://allegro.pl/uklad-zaplonowy-150w- ... 82133.html
ale co to warte?
Układy są chyba marki BELIGHT, ktoś miał z ich wyrobami do czynienia?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Oprawy można olać, a lampa pewnie Rx7s ale trzeba by dopytać
http://olx.pl/oferta/sprzedam-metalohal ... ef18b5141a

[ Dodano: 4 Wrzesień 2014, 22:49 ]
Calineczka pisze:Układy są chyba marki BELIGHT, ktoś miał z ich wyrobami do czynienia?
Ciężko startują z rana po zimnej nocy, czasem trzeba czekać nawet 1 minutę zanim zastartuje. Miałem dwa takie w pracy pod wiatą (brak ogrzewania), używane Ansorgi "palą na rys" w takich samych warunkach.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Zbychur pisze:Ciężko startują z rana po zimnej nocy, czasem trzeba czekać nawet 1 minutę zanim zastartuje.
dzięki za cenne info, dziwna sprawa.
A z OLX-a nie kupię bez faktury/paragonu....szkoła musi mieć na wszystko papierek... :cry:
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Pogadam jutro z kierownikiem w nowej pracy-jest kilka układów magnetycznych 70W po sodzie.
Może chcą się pozbyć :)
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Wreszcie dorwałem się do komputera - otóż jest tak. Układy zapłonowe elektromagnetyczne są bardzo proste, a zatem przy dobrym wykonaniu i chłodzeniu będą trwałe. Dowodem są oprawy sodowe z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, które świecą do dzis bez wymiany osprzętu (sporo takich opraw wisi np. w Warszawie). Za łatwość i trwałość zapłonu odpowiada zapłonnik, dlatego można wziąć przeciętny statecznik o mocy 70W a do tego dodać zapłonnik dobrej firmy (np. Vossloh-Schwabe, Tridonic). Wyjątkiem są zapłonniki Philipsa serii SN, które wymagają specjalnego statecznika. Czasami można kupić gotowy układ pochodzący z polskiej oprawy sodowej np. OUS Strada w wersji 150W albo OUSD Leda 70W. Rzadko, ale się trafia.

Odnośnie do źródełek.
Rozstaw trzonków R7 dla mocy 500W jest praktycznie taki sam, jak przy Rx7S dla mocy 70W. Niestety dwustronnie trzonkowane lampy MH o mocy 150W mają trzonek Rx7s-24 czyli dłuższy. Przy mocy 250W, jest to trzonek FC2 - droższy i rzadszy.

Barwa dla mnie jest oczywista - tylko i wyłącznie 942. CDM-Td 70/942, HCI-Ts 70/NDL (942), GE CMH-TD-70-942. Najlepiej gdyby tam zasilanie było z trzech faz (antystroboskopowo).

Lampy z trzonkiem Rx7s różnią się nieco trzonkiem od halogenów R7, dlatego przy niektórych oprawkach będzie trzeba podciąć ceramiczną część oprawki dremelem. Dobrze dać dodatkową izolację na jeden z przewodów, który doprowadza wysokie napięcie z zapłonnika. Sam zapłonnik warto dać bliżej oprawy. Nadal jednak będzie to lampa o mocy 70W czyli maksymalnie 6500-6800lm z jednego źródła.

Wyjście numer dwa to zastosowanie lamp na trzonku G12 ("nieśmiertelna" i tania CDM-T 150/942) i przeróbka oprawy z zastosowaniem trzonka G12. W halopaku 500W bez problemu mieści się lampa o mocy 150W i to naprawdę daje radę (12 tys lm z taniego źródełka). Ponieważ zakładamy modernizację, to taka przeróbka miałaby sens, ale trzeba ją zrobić naprawdę porządnie.

W tym przypadku celem powinna być nie tyle oszczędność energii, ale uzyskanie porządnego strumienia świetlnego. Także na tę salę to tylko moc 150W i pewnie to też będzie za mało. Niestety w małym halopaku nie zmieści się nic większego. Nawet CDM-T 250/942, choć mała, najmniejsza z lamp tej serii i mocy, jest za duża. Próbowałem.

Podstawowy problem to przekonanie ludzi, by nie załączali i wyłączali tego na chwilkę, ale wyrobili sobie nawyk załączania wcześniej i utrzymywania świecących się lamp przez lekcje i krótkie przerwy. Pół godziny długiej przerwy wystarczy do wystudzenia i ponownego uruchomienia lampy.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Mi w tym wszystkim najbardziej nie pasuje obowiązek faktury :twisted: nie znajdziesz nic dobrego i taniego z fv.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

amisiek pisze:Lampy z trzonkiem Rx7s różnią się nieco trzonkiem od halogenów R7, dlatego przy niektórych oprawkach będzie trzeba podciąć ceramiczną część oprawki dremelem. Dobrze dać dodatkową izolację na jeden z przewodów, który doprowadza wysokie napięcie z zapłonnika. Sam zapłonnik warto dać bliżej oprawy. Nadal jednak będzie to lampa o mocy 70W czyli maksymalnie 6500-6800lm z jednego źródła.
wydaje mi się, że ta się zmieści:
http://allegro.pl/philips-mastercolour- ... 25545.html
według katalogu ma jakieś 137mm, chyba wejdzie? R7S w 200W halogenach ma jakieś 120mm, zazwyczaj te sprężyny mocujące da się mocno odgiąć. Co myślicie?
Co do włączania i wyłączania to pewnie da się nauczyć młodych wuefistów :) . Można by i zegar sterujący nawet zamontować. Odnośnie zaników prądu które się zdarzają...chyba zostawię ze dwa zwykłe halogeny...
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Zależy od halopaka, te starsze miały większe obudowy i lampa weszła. Do nowych nie ma szans.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Calineczka pisze:według katalogu ma jakieś 137mm, chyba wejdzie? R7S w 200W halogenach ma jakieś 120mm, zazwyczaj te sprężyny mocujące da się mocno odgiąć. Co myślicie?
Halopaki (przynajmniej te do 500W, mocniejszych w ręce nie miałem, są na długość lampy 110mm, same sprężyny nie wystarczą by wcisnąć tam 137mm. Trzeba by rozsunąć przynajmniej jedno mocowanie. Takie mocowania są osobno sprzedawane. tzn. same te ceramiki bez płaskownika między nimi, dzięki czemu możemy sobie je zamocować na czym chcemy i z rozstawem jaki chcemy. Tylko tak jak napisał Fxxx, te nowe halopaki wszystko mają na styk :(
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

wygląda na to, że trzeba kupić jeden i sprawdzić organoleptycznie. Te oprawy nie są nowe, mają co najmniej kilka lat, może to okaże się ich zaletą?
Dzięki za ostrzeżenie, trzeba wziąć drabinę i pomierzyć...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Oprawy obadane. Niestety, żarniki 14cm nie wejdą, trzeba by wyciągać odbłyśnik, dodawać jakieś podkładki by zyskać owe 2cm.
Zastanawiam się, czy nie lepiej będzie wymienić od razu całe oprawy na takie z układem zapłonowym, np Matma MTH-150 Kanlux-a:
http://www.ceneo.pl/2219436
czy wiecie coś więcej poza danymi katalogowymi o tej oprawie? A może coś innego polecicie za rozsądne pieniądze?
http://allegro.pl/lampa-oprawa-metaloha ... 57059.html ?
ODPOWIEDZ