Modyfikacja NANJG 105c - odsłona 2ga wg ElSora

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Modyfikacja NANJG 105c - odsłona 2ga wg ElSora

Post autor: ElSor »

Zrobiłem wersję pierwszą (KLIK ), więc mając chwilę przerwy od pracy znalazłem sobie pracę w domu i dokończyłem tworzyć wersję drugą swojego driverka/modyfikacji NANJG 105C. Najważniejsze zmiany to dodane zabezpieczenie termiczne, podział AMCków tak, że teraz 7 trybów jest zrealizowanych bez PWMa (migotania / dodatkowych zakłóceń). Są 3 grupy z indywidualnie konfigurowalną ilością trybów (1-6szt). Migacze nadal są wywoływane kilku-klikami więc nie przeszkadzają, poprawiona jest ogólna sprawność i czas działania w najniższych poziomach. Wszystko to zmieściło się w pamięci nowego procesora ATtiny 25V i w razie potrzeby zmieści się więcej. Celowo nie daję wskaźnika naładowania aku, bo uważam, że akusy są różne, podobnie jak i ich charakterystyki rozładowania ale kto wie, czy nie dam jakiegoś prostego 3-5 poziomowego kiedyś w przyszłości.

Interface obecnie (pogrubione nowości/zmiany):

Obsługa grupy z wyłączonym ostrzeganiem (klaksonem) (100% mocy na 2 sek po 1-kliku):
1 klik - zwiększenie trybu o 1 w górę, z ostatniego przechodzi do 1wszego
2 klik - zmniejszenie trybu o 1 w dół z najniższego NIE przechodzi do ostatniego
3 klik - włączenie ostatniego zaprogramowanego jako max ilość trybów trybu (domyślnie najmocniejszego w 1 i 2 grupie)

Obsługa grupy z włączonym ostrzeganiem (klaksonem) (100% mocy na 2 sek po 1-kliku):
1 klik - włączenie na 2 sekundy latarki na 100% mocy, później przejście w tryb, z którego został wywołany (podczas trwania 2 sekundowego świecenia 100% mocy 1 klik zwiększa tryb o 1 a 2 klik zmniejsza tryb o 1)
2 klik - zwiększenie trybu o 1 w górę, z ostatniego przechodzi do 1wszego
3 klik - zmniejszenie trybu o 1 w dół z najniższego NIE przechodzi do ostatniego

Wspólne dla obu grup:
4 klik - włączenie stroboskopu ~10Hz o mocy trybu, z którego został wywołany. Stosunek czasu świecenia do czasu przerwy wynosi 2:3 (40ms : 60ms)
5 klik - włączenie stroboskopu "police" (2 krótkie błyski, dłuższa przerwa) o mocy trybu, z którego został wywołany
6 klik - włączenie trybu "beacon" - krótki błysk o mocy 100% raz na 4 sekundy
7 klik - przełączenie grupy na EDC (1wszą)
8 klik - przełączenie grupy na rowerową (2gą)
9 klik - przełączenie na grupę taktyczną (3cią)
10 klik - wejście w tryb programowania mocy trybu, pamięci, ilości trybów i ostrzegania w grupie (trybu) z której(ego) został wywołany
20 klik - zmiana temp zabezpieczenia o ok - 3 stopnie
22 klik - zmiana temp zabezpieczenia o ok + 3 stopnie
25 klik - ustawienie "fabrycznej" wartości zabezpieczenia termicznego na ok 35-45 stopni (zależnie od rozrzutu parametrów procesora)


Programowanie:
W tym trybie latarka co 2 sekundy przygasa, 2 razy na chwilę, informując tym samym o wejściu w ten tryb.
1 klik - zwiększenie mocy o 1 poziom z 15 dostępnych (nie przechodzi w pętli z max do min)
2 klik - zmniejszenie mocy o 1 poziom z 15 dostępnych (nie przechodzi w pętli z min do max)
3 klik - ustawienie mocy minimalnej (1wszego poziomu)
4 klik - ustawienie 1 trybu w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
5 klik - ustawienie 2 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
6 klik - ustawienie 3 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
7 klik - ustawienie 4 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
8 klik - ustawienie 5 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
9 klik - ustawienie 6 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy

10 klik - wyjście z trybu programowania z zapisaniem aktualnie edytowanego trybu i przejście do niego
12 klik - zmiana stanu pamięci trybu dla danej grupy (jeśli była pamięć trybu to ją wyłącza a jeśli nie było pamięci trybu to ją włącza). Po 12 kliku następuje wyjście z trybu programowania (bez ew zmiany mocy trybu - przeprogramowany jest tylko stan pamięci grupy) i włączenie latarki 1wszym trybie danej grupy.
15 - klik - włączenie / wyłączenie ostrzegania w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i włączenie latarki w 1 trybie danej grupy.

Wyłączenie latarki w trybie programowania na min 3 sekundy i włączenie na 1 sekundę powoduje porzucenie zmian i wyjście z trybu programowania. Nie jest zalecane programowanie trybów przy działającym zabezpieczeniu termicznym oraz przy słabym poziomie aku, bo można zaprogramować nie ten tryb, który byśmy chcieli. Oba zabezpieczenia działają również w trybie programowania.

Sygnalizacja słabnącego aku - krótki błysk i zmniejszenie poziomu o 1 przy napięciu <~3V. Po obniżeniu poziomu do 2 i nadal panującym napięciu poniżej 3V latarka mruga 1x co sekundę. Po rozładowaniu <~2,6V następuje wyłączenie latarki i uśpienie procesora (pobierany prąd <10&#181;A).

Sygnalizacja przekroczenia temperatury - latarka przygasa o ok połowę i zmniejsza poziom o 1. Gdy temperatura zmniejszy się o ok 5 stopni następuje ponowne zwiększenie poziomu o 1. Próg temperatury można samodzielnie skorygować lub przywrócić do ustawień fabrycznych.

Obrazek

Tryby zaprogramowane "fabrycznie":
- grupa 1 - 4 tryby bez pamięci i klaksonu. Poziomy: 1-4-8-13
- grupa 2 - 6 trybów z pamięcią i klaksonem. Poziomy: 8-9-10-11-12-13
- grupa 3 - 2 tryby bez pamięci, z klaksonem. Poziomy: 13-7
Kielek
Posty: 260
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 00:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kielek »

Bardzo podoba mi się Twoja koncepcja sterowania. Mam kilka pytań
1) Czemu nie masz trybu strobo 2-4Hz, z niewielkim wypełnieniem? Wydaje mi się, że taki jest najlepszy na rower do trybu "ja i tak widzę, chcę żeby mnie widzieli"

2) Nie do końca rozumiem sposób działania zabezpieczenia akusa: czy dobrze rozumiem, że w miarę wyczerpywania się aku tryb będzie przeskakwiał o jeden poziom aż do drugiego po którym się wyłączy?

3) Szkoda, że nie masz klaksonu z krókim, ostrym strobo przed włączeniem 100% na dwie sekundy.

4) To będzie pasowało do Convoya M1/M2?

5) Kiedy będzie można zamówić ;-)

Pozdrawiam,
Kiełek
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

1 Mało kto lubi stroboskopy więc, żeby nie było ich za dużo i nie przeszkadzały za bardzo w obsłudze latarki, wybrałem tylko 3: 1 "zwykły szybki", który w wyższych poziomach daje po oczach. Bardziej na rower przewidziałem 2gi migacz umownie nazwany "police". 3ci może służyć natomiast jako lokalizator w ciemności roweru czy też samej latarki.
2 Przy obniżaniu poziomów do 2giego, latarka będzie migała tylko 1 raz - przed samym obniżeniem mocy. Po uzyskaniu 2giego i spadku napięcia <3V będzie migać non-stop aż do osiągnięcia napięcia 2,6V a to potrwa trochę czasu. Dopiero po tym czasie zostanie całkowicie wyłączona.
3 Wszystko zależy gdzie kto jeździ. W lesie przydaje się bardziej doświetlić coś na chwilę niż dawać sobie brutalnie po oczach. Na drodze poza miejskiej też wg mnie kulturalniej jest błysnąć 1x długimi niż zapodać serię. W mieście możliwe, że rzeczywiście trzeba podejść do sprawy ostrzej i walnąć serią.
4 M1 bez problemu a do M2 z pierścieniem także przypasuje.
5 Jak zakończę testy i będę miał 100% pewności, że wszystko działa, jak zaplanowałem.
Kielek
Posty: 260
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 00:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kielek »

1) No ja też nie i nie bardzo widzę praktyczne zastosowanie spotykanych tu i ówdzie trybów 10-16Hz, serii 2-5 błysków z długą przerwą czy tych beaconów. Ale nie upieram się, że mam rację, po prostu taki zwykły jak na razie mi najbardziej pasuje. Coś czuję, że będę miał okazję sprawdzenia w praktyce tego Twojego "police" to się wtedy bardziej kategorycznie wypowiem :)

2) Dzięki

3) Uwierz mi, że w mieście to się przydaje. Mi głównie na odwróconych tyłem pieszych, a zwłaszcza biegaczy słuchających muzyki i kompletnie nie reagujących na dzwonek (a mam dosyć głośny, normalnych pieszych ostrzegam z ~50m i reagują) No i jeszcze pozostają niektórzy kierowcy, którzy może i widzą rowerzystę, ale ignorują. A, jeszcze jedno - w mieście często tło jest duuużoo jaśniejsze.

4) To będę dopytywał jak będę miał wszystko w ręku.

5) Sukcesów życzę.

Pozdrawiam,
Kiełek
aothunterpl
Posty: 39
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 13:49
Lokalizacja: oooooo

Post autor: aothunterpl »

Witam ciekawy projekt tak z ciekawości zapytam w jakim języku programowania działasz i jakiego środowiska używasz.

ASM
C
BASCOM

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

C, AtmelStudio 6.2
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

Witam.
Mam szczęście posiadać opisywany tu nowy sterownik modyfikowany NANJG 105c w Convoyu C8, dioda XM-L2 T6 3B.
Najpierw chciałbym podziękować autorowi za bardzo życzliwe podejście do sprawy wymiany poprzedniego sterownika w latarce. Nie dość, że otrzymałem nowszą wersję sterownika, to jeszcze latarka dotarła do mnie z załadowanym ogniwem, choć wysyłałem bez... Dziękuję :)
Latarka dotarła włączona, bodajże na poziomie 2-gim, czyli 0,88mA, czyli 0,42 lm. Zabezpieczona odpowiednio czarną folią, by listonoszowi stresu nie pobudzać. Przeleżała w paczce tydzień, bo dopiero po takim czasie mogłem ją rozpakować. W plecaku leży już 10 dni, nadal włączona. I działa.
Klikologię mogłem przetestować dopiero dzisiaj. W porównaniu do poprzedniej wersji programowanie jest równie łatwe. Oczywiście na początku przydaje się ściąga, ale po półgodzinnej zabawie właściwie nie była już potrzebna.
Co mi się podoba?
Możliwość decydowania o ilości trybów w każdej z trzech grup - bardzo dobra sprawa. Żaliłem się w poprzedniej wersji, że tak bym chciał, to mam :) Na razie ustawiłem pierwszą grupę na poziomach:
1 - 1: 0,38 mA; 0,18 lm,
2 - 6: 40 mA; 19 lm,
3 - 9: 350 mA; 158 lm,
4 - 10: 700 mA; 319 lm,
5 - 13: 1750 mA; 697 lm,
6 - 15: 2450 mA; 903 lm,
Oczywiście 6 trybów, bo "tylko" tyle było dostępne :)

(Przetestowałem przed chwilą na dworze i różnice pomiędzy poz. 9 i 10 oraz 13 i 15 są zbyt mało zauważalne by ustawiać je obok siebie. Będę musiał to zmienić. Jednak poziom 1-szy wystarcza do poruszania się po chodniku lub trawie, zakładając oczywiście całkowity brak innych źródeł światła w okolicy. Poz. 6-ty pozwala skontrolować kilkanaście metrów najbliższej okolicy, w moim przypadku podwórko. 9-ty ujawnia już wszystkie szczegóły na tymże podwórku. 15-ty nie jest do świecenia blisko, o ile ktoś nie lubi być oślepiany.)

Podoba mi się wł/wył pamięci ostatnio używanego trybu.

I możliwość używania klaksonu/ostrzeżenia w każdej grupie.

Co mi się nie podoba?
Poprzednio chciałem więcej trybów w grupie. Już są.
Teraz nie mam żadnych uwag :)

Mam natomiast pytanie:
Nie zmieniałem ustawień temperatury zabezpieczenia. Latarka w trybie 100% przeleżała na biurku w temp. pokojowej, 20stC jakieś 7 minut. Poziom światła nie zmienił się, głowica latarki była dość ciepła, na granicy tego co można by nazwać miłym ciepełkiem a niemiłym. Reszta korpusu, czyli cała tuba włącznie z dupką również ciepłe, choć mniej. Rozprowadzanie ciepła znakomite, ale jaka jest bezpieczna granica? Nie chciałbym uszkodzić diody, niestety nie posiadam żadnego miernika temperatury do stałej kontroli w czasie testu.
Podsumowując:
Sterownik się rozwija i staje coraz bardziej wszechstronny. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów! :)

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Joachim de Vett pisze:Nie zmieniałem ustawień temperatury zabezpieczenia. Latarka w trybie 100% przeleżała na biurku w temp. pokojowej, 20stC jakieś 7 minut. Poziom światła nie zmienił się, głowica latarki była dość ciepła, na granicy tego co można by nazwać miłym ciepełkiem a niemiłym.
W C8 , z racji na większą powierzchnię, dosyć dobre jest odprowadzanie ciepła i także zauważyłem, że temp jaką ustawiłem w Twojej jest taką jak dla mnie rozgrzewającą ręce a jednocześnie nie parzącą i właściwie tylko na świeżym akusie tryby schodzą w dół bo są większe straty na AMCkach. Może też nie zauważyłeś przygaśnięcia i zjechał 1 poziom niżej (prawie niezauważalna zmiana intensywności świecenia, co sam potwierdzasz w powyższym poście). Bezpieczna myślę, że będzie w okolicy 60 stopni na obudowie ale to będzie już parzyło. Odpowiednio dobrana raczej będzie, jak latarka nie będzie parzyła podczas nieoczekiwanego wzięcia do ręki uprzednio włączonej - każdy ma nieco inną granicę parzenia więc można ustawić sobie odpowiednią (fabrycznie dosyć niską).


A tak na marginesie, dla ciekawskich. Latarka Convoy S3 @ 2.8A z aku 2Ah włączona na max i pozostawiona losowi świeciła światłem ciągłym przez ok dobę i później jeszcze 2 dobry mrugała, po czym się wyłączyła. Oczywiście w początkowym okresie zabezpieczenie termiczne obniżało moc tak, żeby nie przegrzać latarki.
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

ElSor pisze:Może też nie zauważyłeś przygaśnięcia i zjechał 1 poziom niżej (prawie niezauważalna zmiana intensywności świecenia, co sam potwierdzasz w powyższym poście).
Tak też mogło być, ledwie zauważam różnicę w czasie świadomego kliknięcia, a tu musiałbym się wpatrywać w dość intensywną plamę świetlną przez kilka minut. To nie dla moich oczu.
Do testu ochrony termicznej ustawię dwa poziomy w grupie, jeden minimalny, drugi max.
Oczywiście posiadam świadomość, iż sterownik jest egzemplarzem testowym, i w związku z tym nie będę narzekał, jeśli coś nie będzie działało, lub zadziała inaczej niż powinno :)

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Joachim de Vett pisze:Do testu ochrony termicznej ustawię dwa poziomy w grupie, jeden minimalny, drugi max.
Tyle, że zabezpieczenie termiczne nie "patrzy" na zaprogramowane poziomy - po prostu jedzie w dół wg tego, co jest w tabelce. Z 2.8A zbija kolejno na 2,45 > 2,1A > 1,75A ..... aż temperatura przestanie wzrastać.
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Joachim »

Czyli nadal bez światłomierza raczej tego nie zauważę :)
No nic to, ważne, że działa :)

Convoy S2 i C8 ster. ElSor
Convoy S2+ XP-E2 RED mod smokuxx1987
XinTD X3 mod Maciex93, ster. ElSor v.2 3,55A
UltraFire C8,mod Dariusz70
TrustFire X6, 9A
Trajka Dekers 1kW, 2x20Ah

Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Witam, ElSor, mam pytanie z czystej ciekawości, przy jakim napięciu sterownik zmienia tryb, skoro ciągnie aż 24h?;) mam standardowy sterownik 2.8A i on ciągnie do końca, po czym mruga. A takie rozwiązanie jak u Ciebie wiele bardziej by mi pasilo.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ebola pisze:przy jakim napięciu sterownik zmienia tryb, skoro ciągnie aż 24h
W pierwszym poście napisałem:
Sygnalizacja słabnącego aku - krótki błysk i zmniejszenie poziomu o 1 przy napięciu <~3V. Po obniżeniu poziomu do 2 i nadal panującym napięciu poniżej 3V latarka mruga 1x co sekundę. Po rozładowaniu <~2,6V następuje wyłączenie latarki i uśpienie procesora (pobierany prąd <10&#181;A).
Dokładniej mówiąc napięcie na procesorze jest mierzone, czyli realnie na aku w wyższych trybach jest więcej o spadki na sprężynkach, połączeniach i wyłączniku. Dużo też zależy od rezystancji wewnętrznej ogniwa, choć w tym przypadku do testu użyłem wysokoprądowego.

Dajmy na to, że z max zbiło przy 3,2V na ogniwie i po spadku napięcie wzrosło do 3,24V, z przedostatniego zbiło przy 3,18V i poszybowało w górę do 3,22V itd aż przy powiedzmy 5 poziomie zbiło przy 3,02V... Te najniższe poziomy są u mnie bardzo słabe (ale wciąż użyteczne na niewielkich dystansach) i stąd długi czas pracy "awaryjnej".
Z charakterystyk ogniw można szacować, że od 3,2V do 3V, przy rozładowaniu prądem 2.8A, można wycisnąć z aku ok 10% energii. Kolejne 10% można wyssać w zakresie 3-2,6V, już przy bardzo znikomym prądzie.
am3653
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 16 paź 2014, 10:38
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: am3653 »

Witam,
z tabelki wynika 15 poziomów do 2450 mA a klika postów dalej piszesz
"Latarka Convoy S3 @ 2.8A z aku 2Ah włączona na max i pozostawiona losowi świeciła światłem ciągłym przez ok dobę i później jeszcze 2 dobry mrugała, po czym się wyłączyła"
czy jest też wersja 2,8 A ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

am3653 pisze:czy jest też wersja 2,8 A ?
Podstawowa i najbardziej optymalna wersja ma 2,45A. Do niej można dolutować więcej AMCków zwiększając prąd o kolejne 0,35A. Max jakie bym się odważył zrobić na tym to 12 AMCków (ok 4,2A) ale jeszcze nikt się po taki nie zgłosił ;)
ODPOWIEDZ