Cree XP-L, chip XM-L2 w obudowie XP-G

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

XP-L daje takie samo skupienie jak XM-L, wymiary struktury są takie same.
Różnica jest przy poświacie dookołoa spoota ale to widać tylko w refie smo.
W przypadku XP-L widać wyraźną kanciastą poświate przez przycientą soczewke.
Przy tym prądzie sugeruj się ceną i dostępną barwą, oraz łatwością dopasowania optyki
Latarka którą podałeś ma fabrycznie diode XM-L więc pewnie w zestawie będzie też taka podkładka pod XM-L
Awatar użytkownika
loko_1982
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 00:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: loko_1982 »

W takim razie wybór jest oczywisty. Dzięki za szybkie rozwianie wątpliwości.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

loko_1982 pisze:/.../Czy XP-L będzie bardziej skupiać światło, a XM-L2 będzie świecić szerzej w OP?
chyba nie tylko w OP... Ma mniejszą strukturę, więc i skupienie powinno być lepsze.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

ptja pisze:
loko_1982 pisze:/.../Czy XP-L będzie bardziej skupiać światło, a XM-L2 będzie świecić szerzej w OP?
chyba nie tylko w OP... Ma mniejszą strukturę, więc i skupienie powinno być lepsze.
Hej. Skąd masz informacje, że XP-L ma mniejszą strukturę niż XM-L?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Struktura XP-L jest tych samych rozmiarów co XM-L. Jeśli chidzi i skupienie, to spot jest dokładnie tych samych rozmiarów w identycznym reflektorze. Jedyna różnica, ale tylko na zasadzie "wydaje mi się", to więcej światła w spocie. Nie potwierdziłem tego jeszcze przyrządem. Jednak może to być mylne odczucie z powodu ściętych boków soczewki i przez to mniejszej ilości światła w spillu i kontrast może być większy.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Chyba błędnie zasugerowałem się wielkością obudowy.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Zbychur no ale mniej światła w spillu musi oznaczać więcej w spocie :) raczej nie zginie ;)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Dla tych, co lubią zdjęcia diodek, mam kilka.
Obrazek vs Obrazek

Nieco różnią się wysokością:
Obrazek

Obrazek Obrazek

Co ciekawe soczewka w XP-L nie jest tak gładka i przeźroczysta, jak w XM-L2. Może niebawem wstawię obie powyższe diody do tego samego hosta i spróbuję zmierzyć różnice.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

XP-L V4 3D na Noctigon.
Zainstalowana w Convoy C8. Noctigon zalutowany do mosiężnej piguły (piguła do dostania na Gearbest.com).

Obrazek

Trochę pracy z centrowaniem. Podkładki od XP-G nie za bardzo pasują. Podstawa diody mniejsza.

Wnioski:
Równomierny rozkład , bez zniekształceń.
Ilość światła w granicach XM-L2 U2 (XP-L V4 3D) . Barwa minimalnie chłodniejsza od 3C.

Najważniejsze - skupienie zdecydowanie lepsze jak XM-L2.
Trochę gorsze jak XP-G2. Ale XP-G2 ma otoczkę do której trafia sporo światła. Tu otoczka jest śladowa.

Obrazek

I ilość światła uzyskana z podkręconej XP-G2 będzie dużo mniejsza jak z XP-L.

Dioda do szperaczy - jak znalazł.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

W zasadzie darek potwierdza moje obserwscje, XP-L daje więcej światła w spot, wiec coś musi być na rzeczy.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

I jest ;)
Rozkład intensywności światła względem kąta jest inny niż w xm-l2, więcej światła idzie "do przodu".
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 19 paź 2014, 08:23 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

maciex93 pisze:I jest
Rozkład intensywności światła względem konta jest inny niż w xm-l2, więcej światła idzie "do przodu".
maciex93, to są wykresy światła z gołej diody? Tak mi się wydaje. Tylko Twoje słowa mi nie pasują do wykresu, bo strumień z diody jest właśnie mniej skupiony w centrum przy XP-L, niż w XM-L2. Gdyby był bardziej skupiony, to by Zbychur nie obserwował więcej światła w spocie, bo w spocie mamy więcej światła, gdy więcej go pada na reflektor, czyli, gdy dioda świeci szerzej sama z siebie...

Pamiętajmy, że to są wartości relatywne.

Patrząc na te wykresy, bym powiedział, że w XP-L na środku światło nie jest tak skupione. Oczywiście różnicy wielkiej nie ma.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Część światła która idzie bezpośrednio z diody na zewnątrz również trafia do spoota.
Na 1 metrze od luxomierza zawyża wynik, ale na kilku metrach już większość światła w spoocie to to które zostało odbite z reflektora.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Jakby na to nie spojrzeć, po skalpie jest dużo lepiej, a barwa nie zmienia się tak znacząco jak przy XM-L, warunek to pokrycie emitera smarem silikonowym przed pierwszym włączeniem.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Fotki, porównanie oskalpowanej XP-L i XM-L2 (przypadkiem ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ