Czołówka do biegania, lekka, tania, ładowana USB?

Oświetlenie montowane na głowie
DeVilio
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 10:45
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Czołówka do biegania, lekka, tania, ładowana USB?

Post autor: DeVilio »

Witam.

Przeszperałem temat czołówek, czy zabrnąłem na wykopaliska gdzie ostatnie posty były ze stycznia 2013 - dałem sobie spokój.

Pewnie znacie latareczkę zasilaną na korbkę z Decathlon, http://www.decathlon.pl/latarka-dynamo- ... 76538.html w środku jest superkondensator, dwie diody led, mechanizm dynama, włącznik itd. Latarka ta świeci jakieś pół godziny przy kręceniu przez 10 minut, może nawet dłużej, ale takie efektywne oświetlenie gdzie w ciemności cokolwiek widać to jest jakieś 10 minut.

Czego szukam, same diody jak mają pełną moc dają wystarczająco dużo światła, żeby można było nocą biegać po lesie (niestety pracuję do 18, a z rana wstać godzinę wcześniej żeby rano pobiegać - kiepska opcja). Szukam latarki czołowej, ma być jak najlżejsza, nie musi być super mocna, ważne żeby w miarę szeroko świeciła, na metr od nóg do max 3-5 metrów. To powinno wystarczyć do biegu. Ale użeranie się z bateriami czy akumulatorami - nie mam zbyt na to ochoty. Wykombinowałem że mógłbym wywalić mechanizm ładowania na korbkę z tamtej latarki z linka, dać znacznie większy superkondensator oraz spróbować zrobić układ ładujący przez gniazdo micro usb. Każdy przecież ma ładowarkę micro usb w domu. Tyle, że superkondensatory nie lubią być przeładowane, nie lubią też być ładowane zbyt dużym prądem.

Wymyśliłem, że można by stworzyć układ ograniczający prąd ładowania do bezpiecznego i jednocześnie odcinający ładowanie po godzinie od podłączenia. Niestety nie jestem aż tak biegły w elektronice, żeby takie coś samodzielnie stworzyć.

Podsumowywując:
Ma być to czołówka, czas pracy 3-5h, ładowana przez USB, na superkondensatorze, może być na jednej diodzie, ma być jak najlżejsza, ma świecić dość szeroko (plama 2 - 3 metry średnicy z wysokości ~1.8m), nie musi mieć regulacji nachylenia bo z doświadczenia wiem, że taka regulacja po czasie samoczynnie opada.

Jeżeli coś takiego udało by się stworzyć w cenie nie przekraczajacej 100 zł to możliwe że miał bym kilkoro chętnych na takie zabawki. Jak na razie szukam porady czy coś takiego jest możliwego do zbudowania.

Pozdrawiam! :)
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Witam.

Mogę się mylić, ale zbyt skomplikowałeś całą sprawę. Zerknij na ten przykład:
http://www.hurt.com.pl/latarka-czolowa- ... 12976.html

Waga całości: 85 gram
Zasięg w niskim trybie: 15m
czas świecenia na komplecie 3xAAA: do 180 godzin. (jasność powoli spada)
cena: około 60 zł. (już z bateriami)

Biegając godzinę dziennie baterie wystarczą nawet na 6 miesięcy.

Nie musisz nic przerabiać ani kombinować. Do tego masz uniwersalną czołówkę do wszelakich zastosowań.
DeVilio
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 10:45
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: DeVilio »

No spoko - jak będę chciał standardową czołówkę na baterie AAA to sobie taką kupię, ale chciałem zasięgnąć porady na temat takiej latarki o jakiej napisałem w pierwszym poście. Wiem, że część z was konstruuje samemu latarki i ma w tym jakieś doświadczenie dlatego chciałem się was zapytać czy to jest w ogóle możliwe... O tej latarce co została mi podana w linku dzięki koledze Radalklis wiedziłem już od dawna, sklep baltrade był jednym z pierwszych z wielu, które sprawdziłem w poszukiwaniu konstrukcji jakie by mi odpowiadały. Czy ktokolwiek kto sam buduje latarki mógłby mi odpowiedzieć na te pytania jakie zadałem w pierwszym poście? Czy jest możliwe zbudowanie lekkiej latarki czołowej zasilanej z superkondensatora, ładowanej z USB z dość szerokim promieniem świecenia?
ODPOWIEDZ