Opis przeróbki przetwornicy 35W na 50W

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Opis przeróbki przetwornicy 35W na 50W

Post autor: androot »

Długo szukałem zanim udało mi się kupić przetwornice do lamp ksenonowych, które nie będą katowały palnika prądem DC na wyjściu. Na znanym w Polsce portalu aukcyjnym 99% (jeśli nie 100%) chińskich przetwornic jest właśnie DC. Udało mi się kupić przetwornice AC dopiero u źródeł - na Aliexpres.

Obrazek

Od razu zajrzałem do środka - jest upragniony mostek H na 4 MOSFETach. Szkoda, tylko że całość wypełniona jest w środku jakąś masą (utrudnia to ew. przeróbki...) Jednak jest ona dość krucha i po 2h dłubania udało się wyciągnąć przetwornicę, zbudowaną z 2 płytek (sterownik UC2846 i jakiś chiński kontroler o oznaczeniu H.I.D.).
Ponieważ sprawność układu jest całkiem niezła (wg. producenta >85%), przetwornica mało się grzeje, pokusiłem się o podciągnięcie mocy do 50W.
Jedyne co było do tego potrzebne to rezystor 1,5Ω 1206, który dolutowałem równolegle do istniejących (1,5Ω || 1,5Ω || 1,6Ω) w obwodzie pomiaru prądu wyjściowego palnika. Wymieniłem też elektrolity low ESR na wejściu na takie o lepszych parametrach, ale nie było to koniecznością.

Zasilanie:
-przed przeróbką: 3,37A @11,43V ~38W
-po przeróbce: 5,3A @11,1V ~59W

Poniżej zdjęcia (niestety nie zrobiłem ich po przeróbce).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie testuję na palniku 35W - zobaczymy jak długo pociągnie :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

androot, witaj, dawno Cię tu nie czytaliśmy :-)
Zapodaj źródełko na ali pliz.
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Tak piszę coś od przypadku do przypadku :) Ale czytam częściej.

Link
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Ale dałeś do myślenia....
Teraz kombinuję jak tutaj zrobić regulację mocy w trakcie pracy. Chyba najlepiej ustalić minimalną moc i potem dokładać kolejne rezystory w celu zmniejszenia rezystancji w obwodzie pomiarowym. Ciekawe jak się zachowa przekaźnik jak dostanie 5kV na starcie.
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Te rezystory pomiarowe prądu wyjściowego są w obwodzie masy (źródła "dolnych" MOSFETów, a GND). Tam gdzie odchodzi cienka ścieżka od rezystorów do układu sterującego dałbym potencjometr 220Ω - 1k - po przecięciu jej najpierw. Czyli: suwak na przecięta ścieżkę od strony układu sterującego, dolne wyprowadzenie pot. na masę, górne na przeciętą ścieżkę od strony rezystorów. W połączenie dolnego wyprowadzenia do masy dałbym rezystor, żeby ograniczyć wartość mocy maksymalnej jaką można ustawić. Nie wiem jak się zachowa układ z takimi kombinacjami, najlepiej sprawdzić :)


Edit:

Przetwornicę można zmodyfikować bez wydłubywania wszystkiego. Wczoraj wziąłem się za drugą z nich. Po wykręceniu 2 śrubek, którymi jest przykręcona PCB, zdjęciu 2 klipsów na MOSFET i diodzie wyjściowej oraz objechaniu wokół nożykiem do tapet, da się odchylić płytkę z odlewu Alu. Jest dostęp do rezystorów 1,5Ω i można ustawić moc jaką się chce (ale nie zalecam więcej jak 50-60W).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Polecam wymieć pastę termoprzewodzącą pod wspomnianymi elementami w TO220, które wymagają chłodzenia.
Awatar użytkownika
jarroq
Posty: 100
Rejestracja: środa 26 lut 2014, 07:41
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: jarroq »

Może się wam przydać przy takich robotach preparat do usuwania tej czarnej substancji:

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... fault-1106

Ja używam go ciągle do lakierowanych płytek. Sprawdza się.
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

To bardzo cenna informacja :)
Wiem, że są preparaty do usuwania silikonu, nie testowałem bo dość drogie (pewnie jakby były tanie to by nie działały :) )
Jak użyłbyś go na takiej przetwornicy? Spryskać w środku i co potem?
Obawiam się tylko, że mógłby uszkodzić np. izolację w transformatorze, czy kondensatory elektrolityczny, chyba że się mylę.
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Zawsze możesz spróbować czyścić izopropanolem, szubko odparowuje i nie pozostawia po sobie śladów.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Izopropanol to tylko alkohol. Tego wypełniacza niestety nie usunie.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Lepiej nie rozpuszczać niczym bo nie wypłuczesz a zrobisz coś pomiedzy plasteliną a guma do żucia i zamiast wykruszać zacznie się syfić po wszystkim.

W grę wchodziłoby raczej nitro/aceton oczywiście.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A jak z grzaniem przetwornicy - daje rade przy chłodzeniu pasywnym czy potrzebuje obiegu powietrza ?
ILPT
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Jak sprawdziłem ostatnio, to po 30min obudowa jest ciepła - może z 50'C. Nie jest źle :)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

o właśnie, tego szukałem ;) polecisz jeszcze dobrej jakości palniki "H1"?
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

To nie jest temat tego wątku.
Pomijając to, nie mam doświadczeń jeśli chodzi o to które gorsze, które lepsze.
ODPOWIEDZ