Oświetlenie całego mieszkania od zera

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
tomalos
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 21:47

Post autor: tomalos »

marmez pisze:"Skrzynka LED", na 3 kątownikach 5 LEDów
Chodzą mi po głowie takie płaskie lampy do zastosowania w salonie. Możesz napisać coś więcej o zasilaniu? Jaki zasilacz, jaki sterownik...?
marmez pisze:Jeszcze coś:
- korytarz masz tylko jeden punkt, a jest wąski, może starczyć, a może nie, gdzie będziesz miał lustro do patrzenia na siebie przed wyjściem? Dobrze, żeby było się przy nim oświetlonym. ;)
Lustro będzie gdzieś na korytarzu ale jeszcze nie wiem gdzie. Na razie myślę o jakiejś prostej formie tuż nad lustrem ale przy jego oświetleniu decydujące zdanie będzie miała żona :)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

tomalos pisze:Możesz napisać coś więcej o zasilaniu? Jaki zasilacz, jaki sterownik...?
Wszystko zasilam teraz podobnie. Zasilacz Fortron 19V 2,3A sterownik od Dareltek (albo 2A wersja, albo 3A wersja - mniej się grzeje ta 3A i jest zapas mocy). + potencjometr dla użytkownika (20k logarytmiczny), + potencjometr wieloobrotowy do ustawienia minimalnej jasności (20k), + kondensator 10uF 50V - żeby płynnie jasność przy kręceniu się zmieniała i ponoć przeciwdziała jakimś niekorzystnemu indukowania się prądu w długich przewodach.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Zamiast bawić się w podwójny wyłącznik rozpatrz może włącznik ruchowy. Ja mam taki w kuchni. Sprawdza się super.

Przestrzegam przed zimnym światłem w kuchni. Kolor mięsa jest trupi. Nienaturalnie trupi wręcz niesmaczny.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

kisi pisze:Zamiast bawić się w podwójny wyłącznik rozpatrz może włącznik ruchowy. Ja mam taki w kuchni. Sprawdza się super.

Przestrzegam przed zimnym światłem w kuchni. Kolor mięsa jest trupi. Nienaturalnie trupi wręcz niesmaczny.
Trupi kolor robi ci niskie CRI a nie barwa światła.
Ja mam w kuchni MH 4200 K CRI>90 i żaden kolor nie wygląda na trupi.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

smokuxx1987 pisze:Trupi kolor robi ci niskie CRI a nie barwa światła.
Ja mam w kuchni MH 4200 K CRI>90 i żaden kolor nie wygląda na trupi.
Potwierdzam!
Nawet 6500K jeśli CRI jest wysokie (mówię tu o źródłach klasy De Luxe/Graphica/Color Proof) daje dobre efekty. Żona nie narzeka, mięsko wygląda dobrze. Teraz mam w kuchni główne oświetlenie z CDM-T w barwie 942 (4200K, Ra=93) i twierdzę, że to bardzo dobra barwa jest.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ja w kuchni mam już 2 lub 3 lata taśmy i jak kupowałem nikt nie wspominał o CRI dla taśm, a i teraz przypuszczam że nie jest z tym łatwo, tak więc zależy jakie źródło się zastosuje.
tomalos
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 21:47

Post autor: tomalos »

A znacie jakieś taśmy/listwy LED, które dają dużo światła o wysokim CRI barwie między 3000K a 5000K?
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

swego czasu były taśmy na osram duris na alledrogo, lepszych nie widziałem (co nie znaczy, że te są bardzo dobre)
tomalos
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 21:47

Post autor: tomalos »

Dla forumowiczów to pewnie żadna nowość ale ja odkryłem swoją małą Amerykę, mianowicie diody Cree CXA. Jest tylko mały problem, albo słabo szukam albo nie ma w detalicznej sprzedaży takich o wysokim CRI (90+), zależy mi też na barwie 4000-5000k.

Pytanie 1.
Wiecie gdzie takie kupić?

Żeby ułatwić sobie sprawę z zasilaniem i zapewnić jak najmniejszą bezawaryjność wymyśliłem, że będę je zasilał zasilaczami stałoprądowymi Mean Well serii LPC.

Pytanie 2.
Czy takie zasilanie LEDów CXA to dobre rozwiązanie?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

CXA są bardzo przyjemne, mają jednak jeden problem - mały i bardzo jasny punkt. Trzeba rozpraszać..
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

LED klasy CXA w barwie 942 szukam od dawna i niestety nie da się tak prosto kupić. Farnell nie ma (przynajmniej nie miał, gdy szukałem). Co z tego, że są w katalogach, gdy nie szło tego kupić w Polsce.
Być może to się zmieniło, oby na lepsze.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Są jeszcze jakieś osramy oslon z wysokim cri ale nie wiem jak to kosztowo wyjdzie ;) .
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Tanio nie będzie. Poza tym dostępne w PL diody oslon high CRI (>90) są tylko w barwie ciepłej. 4200K jeszcze nie spotkałem w sprzedaży.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Ciekawy temat, sam jestem w trakcie remontu mieszkania które zakupiłem i staram się zrobić oświetlenie w całości na ledach. Do tego automatyka na arduino itd. Też zakupiłem sterownik od Darelteka - na razie jeden do łazienki, mam zamiar nim zasilić 6 wpuszczanych w sufit lampek a jasnością sterować za pomocą sygnału pwm generowanego przez arduino.

Niestety budżet mam okrojony więc nie robię tego teraz na jakichś wypaśnych ledach. Plan jest taki że będę miał w rozdzielni 3 zasilacze na szynę DIN - jeden na 5v 8A do zasilania arduino i jako centralna ładowarka do telefonów - po mieszkaniu będą tylko rozprowadzone gniazdka usb, do tego 2 zasilacze 300W - jeden 12v do zasilania taśm ledowych i jeden 24v do zasilania pozostałych ledów.

Zasilacze zamówiłem już z ALI, tanie nie były, ale wydają się solidne (zobaczymy jak z tym będzie w rzeczywistości).
http://www.aliexpress.com/item/low-pric ... 59067.html

http://www.aliexpress.com/item/high-rel ... 56186.html

http://www.aliexpress.com/item/high-qua ... 02504.html

Chcę rozwiązanie scentralizowane bo podepnę je wszystkie pod UPS, a do tego ułatwi mi to potem ewentualne sterowanie.

Do pasków led zakupiłem kontroler wifi z 4 strefami i pilotem, powinno mi to obsłużyć całe mieszkanie. Kontroler to milight, wybrałem go bo jest stosunkowo tani i został rozpracowany przez ludzi dzięki czemu wiadomo jak nim sterować nie tylko za pomocą telefonu a także za pomocą pakietów UDP, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu podłączenia pod moją automatykę ;).

http://www.aliexpress.com/item/WiFi-led ... 43463.html

Dokupiłem też do niego 5 metrów taśmy RGBWW na aliexpress (WW -warm white), zobaczymy jak się sprawdzi - jej zadanie będzie głównie dekoracyjne w łazience, jak okaże się ok to dokupię też do innych pomieszczeń.

http://www.aliexpress.com/item/5m-60led ... 92432.html

Mieszkanie mam małe, 2 pokoje, 35 metrów, ale całkiem sensowny rozkład, niezła kuchnia, mała łazienka (ale wszystko się zmieści łącznie z pralką ;) ) i 2 nawet sensowne pokoje.

Spoty do łazienki kupiłem też na aliexpress - tanie jak barszcz, dotarły po tygodniu czyli

http://www.aliexpress.com/item/LED-Spot ... 01742.html

Co mogę o nich powiedzieć, 15 watt to może w marzeniach konstruktora mają ;), może ktoś policzył maksymalną wydajność struktur led ale i tak konstrukcja raczej nie jest w stanie odprowadzić takiej mocy. Sterownik daje w nie około 300mA, ledy połączone w szereg, Vf jednej to około 3.1 V

Same ledy wydają się być rzeczywiście epistara, przynajmniej z wyglądu. Ledy osadzone na mcpcb z aluminium, pod spodem jest dobrze rozprowadzona pasta silikonowa. Wszystko osadzone na radiatorze, przy około 5W nagrzewa się nieznacznie (jest letni) więc można się pokusić o większy prąd ;).

Chiński sterownik to syf, jeden spalił się po kilku próbach odpalenia ledów, na szczęście i tak idzie w śmietnik.

Barwa światła przyjemna, bardzo ciepła, niestety nie mam danych katalogowych użytych ledów więc o CRI można zapomnieć. Dla porównania z GU10 2W Philipsa z biedronki subiektywnie jedna chińska świeci tak jak 2 philipsy ale ma dużo cieplejszą barwę światła. Chyba że ktoś ma jakieś sprawdzone niedrogie alternatywy dla chińszczyzny? I jakies dobre taśmy rgbww?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

igi pisze:/.../Do tego automatyka na arduino itd.
widziałeś Souliss?
igi pisze:centralna ładowarka do telefonów - po mieszkaniu będą tylko rozprowadzone gniazdka usb,
ile kabla od zasilacza wychodzi Ci do poszczególnych gniazdek 5V i jaki przekrój planujesz? Czy nie kosztuje na tyle dużo, żeby rozważyć np. takie coś (link przykładowy):
http://www.patchcord.pl/roline-nascienn ... -usb-1129p
Obrazek
Ja zasilacze rozważam serwerowe, używane, ewentualnie od XBoxa (12V, -naście amperów).
Dopisek: przekaźniki mam też na 12V, a płytki arduino mają stabilizatory, więc też 12V doprowadzę (jeśli uznam, że jednak za duże straty), to pomiędzy 12V a arduino dam jakiś stabilizator impulsowy step-down z wyjściem np. 7V.
Ostatnio zmieniony sobota 20 gru 2014, 15:12 przez ptja, łącznie zmieniany 1 raz.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ