Lampy metalohalogenkowe w domu

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

Dziś dotarły do mnie stateczniki: Osram 2x35W oraz TCI 70W. Każdy z nich o "kawał" sprzętu. Są mniej więcej trzy razy większe od Tridonika 35/70. Jak jeszcze okaże się, że są głośne, to będzie klęska na całego : -)
neutrinus pisze:znalazłem oprawę IKEA MINUT(...)
Wygląda na odpowiednią. Jakby statecznik zmieścił się u góry w maskownicy i zastosować adapter E27-G12, to byłoby bardzo eleganckie rozwiązanie.
neutrinus pisze:Jest od spodu zabudowana szkłem, rozważam czy nie jest to idealna baza pod MH - ochroni przed ewentualnym wybuchem (...)
W jaki sposób kończą zazwyczaj swój żywot lampy MH? Podobnie jak żarówki, czyli coś w środku przestaje funkcjonować i lampa gaśnie, pozostając przy tym w jednym kawałku, czy bardziej efektownie, siejąc swoimi rozgrzanymi częściami na wszystkie strony?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

PawelPe pisze:zmieścił się u góry w maskownicy i zastosować adapter E27-G12, to byłoby bardzo eleganckie rozwiązanie.
i tak należy wymienić przewody, może zatem bez adaptera :)

No właśnie mam nadzieję że całość elektroniki upchnie się pod maskownicą. A jak nie to wymienię na miskę..
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

neutrinus pisze:i tak należy wymienić przewody(...)
Spytam się zaczepnie, na jakie?
arkus
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 04 sie 2013, 15:43
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: arkus »

Dzisiaj do testów złożyłem Tridonic PCI 35/70 PRO i lampy Philips 70W/942 i OSRAM 35/942
Statecznik tylko przy zapłonie trochę piszczy, później jest absolutnie bezgłośny.
Potestuję jeszcze trochę i chyba w salonie i kuchni zamienię żarówki kompaktowe na MH.
Barwa 942 Philipsa 70W neutralna, wolę ocieploną. OSRAM 35W/942 NDL o wiele lepiej.
Mam wrażenie, że blisko źródła światła MH jest jak halogen a im dalej od niego wpada w turkus.
Sama bańka ma niebieskawe zabarwienie kiedy świeci (UV?)
Ciekaw jestem jak wypadnie barwa 830/842?

Na Wolumenie jakiś miesiąc temu widziałem używane oprawy sufitowe pod MH.
Jednak wtedy nie myślałem jeszcze o zastosowaniu MH.
pzdr
a
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy na eksperymenty z lampami 8xx. Tylko 9xx i to dlatego, że lampki skonstruowane pod kątem światła o CRI>90 mają jednocześnie lepszą sprawność - mają wyższe ciśnienie w jarzniku. Lampa cdm-t 70/942 jest dobra ale 150w/942 jeszcze lepsza. Odnośnie do barwy. Każdy z nas jest inny i inaczej postrzega barwy oraz ma inne upodobania. Jedna zasada jest ogólna - im więcej światła tym powinno być ono zmniejsze (mieć wyższa temperaturę barwową). dlatego przy 35w częściej stosuje się 930, przy 70w niż zaczyna wygrywać 942 a przy 150w juz głównie 942. przy 250 i 400w barwa ciepła to rzadkość, a najczęściej stosowali daylight, czyli ponad 5000k.
Niebieska poświata wynika wprost z bombardowania szkła przez ultrafiolet. Ta część ultrafioletu nie przechodzi przez szkło także możesz być spokojny. jeśli lubisz ciepłe światło, rozejrzyj się za cdm-t evolution 70/930. jedna z najlepszych takich lamp na świecie. Konstrukcje Osram nie mają różowego zafarbu właściwego dla starszych lamp Philipsa, ale Philips w lampach z serii evolution tez ten róż wyeliminował. Gdy umieścisz lampę za matową szybą to będzie ekstra.
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

A ja mam takie pytanie do bardziej doświadczonych: na każdym układzie zapłonowym które mam (tridonic, osram) jest miejsce na przewód ochronny. Mogę to odpalić bez uziemienia? Czy ma znaczenie kolejność podłączenia fazy i zera do układu? Dostałem kilka kompletów lamp z zapłonnikami "pod choinkę" i chciałem sobie na próbę odpalić ale mieszkam w wynajmowanym starym domu gdzie nie ma poprowadzonego przewodu PE w instalacji, ba nawet nie ma bolców w gniazdkach żeby zbocznikować do zera stąd moje pytanie. I jeszcze jedna sprawa: dostałem do tego oprawy sufitowe które są raczej kierunkowe. Czy wymiana płaskiej szybki na mleczną poprawi rozkład światła? Stosował ktoś taki zabieg w tego tupu oprawach?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Nie ma znaczenia jak podłączysz zero/faza, uziemienie nie jest koniecznością niezbędną do odpalenia lampy, ale jak jest możliwość to lepiej dać.

[ Dodano: 28 Grudzień 2014, 10:32 ]
Mirecki pisze:Czy wymiana płaskiej szybki na mleczną poprawi rozkład światła? Stosował ktoś taki zabieg w tego tupu oprawach?
Będzie trochę trochę strat, ale za to mniej olśnień
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Mirecki pisze:Czy wymiana płaskiej szybki na mleczną poprawi rozkład światła? Stosował ktoś taki zabieg w tego tupu oprawach?
Czy poprawi, to zależy co chcesz uzyskać... Jeżeli nie chcesz mieć już kierunkowego światła, to poprawi ;) Jak Będzie trochę mniej oślepiać, ale jeżeli będziesz miał lampę tak, jak była przewidziana w suficie, to i tak się raczej nie patrzy w nią tak, by widzieć samo źródło światła, to może nie mieć sensu zakładanie mlecznej szyby. Ja osobiście bardziej bym się kierował w kierunku matowej niż mlecznej. Co prawda przez matową bardziej oślepia niż przez mleczną, ale więcej światła z niej "wychodzi" i zachowuje więcej kierunkowości. Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

Dzięki za rozjaśnienie w kwestii podłączenia. Zaraz idę do piwnicy odpalić kilka zestawów na próbę. Chcę docelowo oświetlać tym przestrzeń roboczą w garażu/warsztacie o pow. około 35 m3. Myślałem o jednym zestawie 70W bezpośrednio nad stołem warsztatowym na ścianie i jednym 150W w narożniku w najczęściej używanej części pomieszczenia. Oprawy nie będą raczej w suficie tylko będą świecić pod kątem żeby przyzwoicie oświetlić jak największą powierzchnię. Oczywiście będzie to światło typowo robocze. Jako przejściowe i chwilowe planuję dodatkowo oprawy z świetlówkami T8 albo zmajstruje coś na ledach jak wyrwę gdzieś tanio porządne radiatory.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Ja też w garażu planowałem docelowo świetlówki, ale już mi przesło, odkąd mam już dwie lampy MH tam, nawet jedną oprawę świetlówkową 2x38W kupiłem i założyłem i nawet używam, ale światło z MH o wiele ładniejsze. Z jednej strony blatu roboczego mam w mlecznej kuli (średnica ok. 20cm) MH 70W i gdybym jeszcze z drugiej strony blatu miał taką kulę to było by super już. :) Tak, że rozglądaj się, czy ktoś nie wywala takich mlecznych kul, albo gdzieś tanio kupić.

Trudno z MH wrócić do świetlówek, chyba, że by dostać te z CRI 90+ a jeszcze się na takie nie szarpnąłem. Jedynie czas rozpalania MH pozostawia troche do życzenia, tak, że jak na chwilę do garażu wchodzę tylko to odpalam żarówkę ew. świetlówki.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Czy takie mleczne kule "retro" są wystarczającym zabezpieczeniem w razie eksplozji żarnika? Chyba jestem w stanie coś takiego uzyskać do obudowania lampy, ale nie wiem, czy jednak powieszenie tego nad głową czy postawienie na biurku nie niesie ryzyka zranienia w niekorzystnych okolicznościach.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

ptja pisze:Czy takie mleczne kule "retro" są wystarczającym zabezpieczeniem w razie eksplozji żarnika?
Osobiście nie mam zielonego pojęcia. Zazwyczaj kule od środka dość łatwo rozbić. :/

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

no to może doświadczalnie? Co trzeba by "wybuchnąć" palnik? HV? :)


btw. szukam tridonic 70w (najlepiej PRO), może mi ktoś przypomnieć nazwy użytkowników allegro którzy mieli to w dobrych cenach?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

neutrinus pisze:no to może doświadczalnie? Co trzeba by "wybuchnąć" palnik? HV?
Duży przebieg i ciężkie warunki pracy, jak na przykład mocne spadki napięcia, ale takie że lampa nie gaśnie tylko przygasa. U mnie w pracy, kiedy zaprzestaliśmy używania tokarki z silnikiem 28 KW bez falownika i sprzęgła, to nie było rozwalonych lamp. Dopiero po wznowieniu prac na w/w maszynie, znów się pokazała jedna. Generalnie to miałem doświadczenie jedynie z wybuchającymi MH 400W, mniejszych nie widziałem po eksplozji.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Tani Tridonic do MH to dość rzadki produkt, na który trzeba raczej polować. Mogę podać nazwy użytkowników, od których ja kupowałem swego czasu, choć nie wiem, czy na coś Ci się to przyda: Jaroslaw_el, elmer2005, barbara_all.

Powodzenia!
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ