Skrzynka LED 5x XM-L2 90cri

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Skrzynka LED 5x XM-L2 90cri

Post autor: marmez »

Mam mało czasu, by wszystko dokładnie opisywać, większość widać, w razie wątpliwości proszę pytać na pewno odpowiem.

Dokładniej wszystko pokazane i opisane w mojej galerii:
https://picasaweb.google.com/1066285394 ... redirect=1#

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

marmez
Ostatnio zmieniony wtorek 03 lut 2015, 21:09 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Rozumiem że w lampie jest zasilacz a za nim driver stałoprądowy?
Co to za driver?
Jaki koszt takiej konstrukcji?
Pozdrawiam.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

domyślam się, że zasilacz to fortron, a driver jest od kolegi dareltek z alledrogo.

[ Dodano: 8 Styczeń 2015, 13:40 ]
marmez, nie szkoda Ci światła zabieranego przez plexi? może lepsze byłyby kolimatory rozpraszające?
Awatar użytkownika
kedziorro
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Dęblin

Post autor: kedziorro »

Mnie też interesuje całościowy koszt konstrukcji. Chciałbym wykonać coś takiego u siebie w warsztacie, tyle że z 7 diod w jednej linii.
Convoy C8 XM-L2 T6-4C 2,8A

TANK 007 TK701

Ruinovo 302, ENB x2, ENB x3, Nitecore i4.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Driver Dareltek, zasilacz z lampa lub cokolwiek innego się nadaje. I to wszystko. Koszt można obniżyć stosując sterownik na LM, dostępne na allegro po 8 zł.
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

pier pisze:Co to za driver?
https://picasaweb.google.com/1066285394 ... 7838930802
pier pisze:Rozumiem że w lampie jest zasilacz a za nim driver stałoprądowy?
Tak :)
GanzConrad pisze:domyślam się, że zasilacz to fortron, a driver jest od kolegi dareltek z alledrogo.
Dobrze się domyślasz, choć trochę niepotrzebnie, bo to wszystko napisałem w podpisach do zdjęć w linkowanej na samym początku galerii. Niestety na forum nasze strasznie trudno się wrzuca zdjęcia i daje im podpisy (łatwo się pogubić) i mi się nie chciało dwa razy tego samego robić. :(
pier pisze:Jaki koszt takiej konstrukcji?
Diody z podłożami ok. 50-60zł
Zasilacz 5,5zł
Strownik led z potencjometrami i kondensatorem, ok. 40kilku zł.
Pleksi ok. 60zł chyba
Aluminium na radiatory znalazłem u Taty, choć wcześniej kupiłem w Leroy kątowniki 30x50mm 3mm grubości, których metr kosztuje niecałe 40zł za metr (potrzeba 1,5m), czyli drogo bardzo :( nawet miałem je przykręcone, ale są ładne i wykorzystam do innej lampy, w której będą mogły wystawać i być widoczne.
Deski i inne pierdoły miałem już.
GanzConrad pisze:marmez, nie szkoda Ci światła zabieranego przez plexi? może lepsze byłyby kolimatory rozpraszające?
To by nic nie dało, bo nie o to chodzi. Pleksi jest po to, by lampa nie raziła, żeby cienie w pokoju nie były ostre, gdybym dał kolimatory bez pleksi, to by dalej raziła, dodatkowo miałbym kiepsko oświetlone boki pokoju. Czy mi światła nie szkoda, no trochę szkoda, ale zawsze gdy się chce mieć miękkie światło z punktowych źródeł, to się go trochę traci. No chyba, że są jakieś efektywniejsze metody zmiękczania światła...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

marmez pisze:To by nic nie dało
chodzi mi o szerokokątne i wyglądające jak plaster miodu - nie jestem pewien, ale chyba mają lepszą przepuszczalność światła niż mleczna plexi, a rozpraszanie to samo. Musze sprawdzić doświadczalnie (jak ledy dojdą).
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

GanzConrad, taki kolikator ma przekątną z 2cm, niektóre z 3cm. Patrząc na pleksi widzę plamę światła co najmniej 6cm średnicy, a poza nią też jest światło, które zmiękcza ogólny efekt. No nie ma możliwości, kolimator musi dawać wyraźniejsze cienie i bardziej oślepiać. Pamiętaj, że ja te diody mam ok. 7cm od pleksi.

Też sądzę, że przepuszczalność dedykowanych optyk jest lepsza od tego pleksi, ale nie zawsze chodzi o lumeny i luksy, nieraz chodzi o wygląd i przyjemne światło w pomieszczeniu :)

Jeżeli będzie mi za ciemno, to podkręce któryś potencjometr ;)

A tak z wieczornych obserwacji, to przy 20W jest jasno, przy 40W jest bardzo jasno i dla mnie nawet wystarczająco (pokój jest bardzo mały i jasny) i na 40W ustawię maksymalną moc - tak mi się wydaje.

Pozdrawiam, marmez
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

marmez pisze:przy 40W jest bardzo jasno i dla mnie nawet wystarczająco
skoro tak, to może rzeczywiście nie ma sensu kombinować..;-)
Awatar użytkownika
RafałN
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2013, 13:28
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: RafałN »

No proszę ładnie wygląda...
Masz może zdjęcie pokoju oświetlonego ? czy musisz wcześniej posprzątać :mrgreen:
I jakiej wielkości masz ten pokój .
Mam kłopot ,że w pokoju u dzieciaków mam dwa zestawy po 6 GU10 50W i chce to zmienić na coś oszczędniejszego .
Czarna magia....
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

RafałN, Po najniższej linii oporu to te 50W wymienić na biedronkowe COBy po 9zł, są świetne w tej cenie, ale nie wiem czy jeszcze będą w ofercie. Opisywałem je już kiedyś.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

RafałN pisze:Masz może zdjęcie pokoju oświetlonego ? czy musisz wcześniej posprzątać :mrgreen:
I jakiej wielkości masz ten pokój .


Pokój jest malutki, z 10m² może ma.

Faktycznie wypadało by posprzątać:wink:, ale coś cyknę, może dziś, a może później, wrzucę i dam znać.

Pozdrawiam

[ Dodano: 10 Styczeń 2015, 12:48 ]
Dostałem kilka pytań e-mailem, ale odpowiem tutaj, żeby potem nie powtarzać :)
akie wymiary ma skrzynka
Długość wewnętrzna (kątowników) 50cm. Szerokość zewnętrzna skrzynki 32cm. Pleksi 60x40cm
Czy taka ilość kątowników wystarcza aby dobrze odprowadzić ciepło?
Wydaje mi się, że tak. Temperatura przy 2,5A w diody mierzona po drugiej stronie kątownika (za diodą) wzrosła do 42°C przy temp. pomieszczenia ok. 22°C
Lepszy klej niż pasta?
Nie wiem czy lepszy. Wygodniejszy w użyciu - bez wiercenia i przykręcania... :)
Co dłużej zachowuje swoje parametry?
Prawdę mówiąc to nie wiem, ale wydaje mi się, że pasty mogą z czasem wysychać i tracić paramatry, a klej jak już wyschnie, to chyba tak bardzo parametrów nie zmienia, ale mogę się mylić.
W maksymalnym trybie jaki prąd idzie w LEDy?
Przy 47W na watomierzu (z sieci) prąd w LED jest równy 2,5A. Przy 40W 2,25A i takie parametry mam zamiar ustawić na maksimum.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Marmez jakiej dokładnie użyłeś pleksy i gdzie zakupiona?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

"Dual Satin 3mm - Plexi, pleksi, plexa, pleksa (dwustronnie matowiona)" w sklepie http://sklep-artcop.eu/
http://sklep-artcop.eu/plexi-formatki-n ... detal.html

Przy okazji opiszę trochę wrażeń z użytkowania. Światło jest OK, cienie są miękkie, choć w porównaniu do projektu Deska: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9907 światło nie jest tak miękkie przez brak tak mocnego oświetlenia sufitu. Niemniej jestem zadowolony. Zazwyczaj moc 20W jest wystarczająca :) na wieczór ustawiam coś między 2-8W

Samo pleksi kosztowało mnie chyba z 60zł (nie pamiętam teraz, czy z wysyłką, czy bez), ale warto było tę kasę na nie wydać, bo jednak z założonym tym matem jest dużo przyjemniej, po oczach nie razi i cienienie się zlewają, a nie 5szt. ostrych cieni. :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Możesz napisać ile LUX-ów masz na podłodze pod lamą ? czy ściany masz dobrze oświetlone ?
ODPOWIEDZ