Jak oskalpować diodę?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Jak oskalpować diodę?

Post autor: piciex »

Witam,
Po raz pierwszy w życiu chcę się zabrać do oskalpowania diody i chciałem się upewnić co i jak. Na warsztat idzie XP-L V6 na Noctingonie więc wolałbym niczego nie popsuć bo swoje kosztowała. :mrgreen:
Rozumiem, że całość (dioda z MCPCB) wrzucam do kieliszka z benzyną ekstrakcyjną i czekam. Czy jest jakaś bezpieczna długość takiej kąpieli, czy nie przejmować się?
Mam co jakiś czas wyławiać diodę i szarpać pęsetą silikonogluta, czy czekać, aż sam odpadnie?
I o co chodzi z tym smarem silikonowym?
Ostatnio zmieniony czwartek 12 lut 2015, 08:12 przez piciex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Dla XP-L wystarczy kilka godzin w kąpieli 3-5.
Potem ciągniesz delikatnie soczewke do góry.
Im dłużej posiedzi tym łatwiej idzie ze soczewką.
XP-L dość łatwo i ładnie się skalpuje.
Po 5 godzinach w benzynie wystarczy dmuchać z boku soczewki w miejsce w które odchodzi od emitera.

Smar ma zabezpieczaś strukture przed powietrzem.
W praktyce po jakimś czasie świecenia i tak wyparuje.
Jak dasz za dużo smaru to robi on to co soczewka czyli ogranicza kąt świecenia diody.
Awatar użytkownika
kedziorro
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Dęblin

Post autor: kedziorro »

Zawsze zamiast stosowania benzyny możesz też najzwyczajniej w świecie odciąć soczewkę żyletką. Ostrożnie, żeby nie naruszyć emitera, jednak płynnym, jednostajnym ruchem. Pozostaje trochę zmatowiony obszar, na który możesz nałożyć smar silikonowy żeby go zniwelować.
Convoy C8 XM-L2 T6-4C 2,8A

TANK 007 TK701

Ruinovo 302, ENB x2, ENB x3, Nitecore i4.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

smokuxx1987, jako forumowego eksperta w tej dziedzinie na Twoją odpowiedź liczyłem najbardziej. :)
Czyli smaru liznąć na goły emiter mniej więcej tyle co MX-2 pod diodę? Czy skoro po czasie wyparuje to czy masz w zwyczaju go uzupełniać, czy raz wystarczy?

[ Dodano: 11 Luty 2015, 23:33 ]
kedziorro, żyletka nie wchodzi w grę, bo mam niepewną rękę i chodzi mi o całkowity skalp.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Nie dawaj smaru, olight w M2X nic nie daje ;)
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Ja teraz wcale nie daje smaru.
Na początku dawałem, ale tak jak pisałem za każdym razem ze smaru robiła się pseudo soczewka i wpływała na skupienie.

Poza tym tak jak maciek zauważył skoro olight który daje gwarancję na swoje produkty nie stosuje żadnych środków żeby zabezpieczyć emiter to widocznie nie ma to istotnego wpływu na żywotność diody, albo ma znikomy.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Czyli tylko kąpiel, usunięcie soczewki i jazda do latary.
OK dzięki. W weekend testy.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

I jeszcze zabawa z ogniskowaniem i wycentrowaniem diody.
Powodzenia
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Jeśli chodzi o centrowanie to w Convoyu S2+ za dużego manewru nie mam. :mrgreen:
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Tym gorzej dla ciebie :D
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Wrzuciłem XP-Lkę do benzyny ekstrakcyjnej i poszedłem czekać 5 godzin. Po 2 godzinach nie wytrzymałem i poszedłem sprawdzić jak idzie. Patrzę- a soczewka dawno odpłynęła. :mrgreen:
Jak na pierszy raz to wyszło pięknie! Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc? :hurra:
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Wieeeelkie brawa :-) <brawo> <brawo> <brawo> <brawo> <brawo> Czyli to najlepszy sposób. Zastanawia mnie tylko, czy benzyna nie reaguje jakoś z luminoforem? Czy luminofor nie dostaje po tyłku?
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

smokuxx1987-diodoskalper tak kazał znaczy tak ma być. :mrgreen:

Oto jak wyszło.
Obrazek
Już po podklejeniu podkładki.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Nie wiem czy to dobry pomysł z podklejeniem podkładki.
Struktura w XP-L nie jest symetrycznie i podkładka nie może być idealnie centrycznie do diody.

Takie mam przynajmniej doświadczenia z C8.
Może w S2 nie będzie tak tego widać.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Wiem, że martwisz się centrowaniem, ale dla mnie jako początkującego, większym problemem było postawienie podkładki w karo tak, żeby siedziała na miejscu. Przy każdej próbie na sucho ta ...piiii... gdzieś mi uciekała. Uznałem, że na początek tak będzie mi łatwiej to złożyć. Jak dojdę do wprawy to pewnie przestanę je przyklejać. :mrgreen:

[ Dodano: 15 Luty 2015, 23:31 ]
Po złożeniu całej latarki mogę powiedzieć, że zasięg jest imponujący. Wyszło zgodnie z założeniami, tzn. krótki ref OP Convoya S2+ sprawia, że latarka w pośrednich trybach świeci na tyle szeroko, że jest całkiem przydatnym EDC. Po przygrzaniu w trybie full 3,05A pojawia się ukryta moc oskalpowanej diody XP-L V6, której zasięg spokojnie można porównać z seryjnym C8. :twisted: Szczegóły całego projektu postaram się przedstawić niebawem w recenzji.

Teraz minusy. :cry:
Wiedziałem, że barwa po skalpie się ociepli. Koledzy ostrzegali. :mur: Ale chyba nie dowierzałem, albo nie myślałem, że aż tak! Można powiedzieć, że popsułem dobrą diodę bo wyszedł z tego odcień budyniu i to karmelowego. Z pięknego 3C poleciałem w jakieś dziwaczne 5C. Barwa jest straszna, ale cóż- na błędach się człowiek uczy i wiem teraz, że aby po skalpie osiągnąć 3C to należy skalpować 1C!
Oto udokumentowana zbodnia na diodzie za 7$. :-|
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 lut 2015, 01:02 przez piciex, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ