Kompaktowa Czołówka o szerokim świetle

Oświetlenie montowane na głowie
Pan Ryba
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 15:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Kompaktowa Czołówka o szerokim świetle

Post autor: Pan Ryba »

Witam Panów Oświeconych,

Po chyba 10 latach zdecydowałem się zmienić moją tikkę XP na nowszy model. Miałem okazję przetestować Lunę mactronica i podobała mi się barwa światła (oraz moc), i doszedłem do wniosku że bardziej niż na mocy zależy mi na kształcie wiązki – tikka miała świetnie rozpraszający światło dyfuzor z którego właściwie przez 99% czasu korzystałem.
Dużo się naczytałem w internecie, ale nadal mam trudności z wyborem.
Latarka ma służyć po trochu do wszystkiego, tzn. do outdooru/campingu, nocnych wycieczek, grzebania przy samochodzie/w garażu/piwnicy etc., do wykonywania różnych prac raczej z bliska.
Preferencje mam takie:

- szeroka wiązka światła (dobrze gdyby miała dyfuzor, żeby wiązkę można było zmieniać)
- dość ciepła barwa
- prosta budowa (żeby można ją było byle jak zwinąć i wrzucić do plecaka czy kieszeni) – a więc bez kabla i zewnętrznej puszki na baterie, oraz bez górnego paska)
- nie za duża, modele na 18650 raczej odpadają, chcę ją często nosić ze sobą.
- mile widziana stabilizacja, oraz rozsądne źródło zasilania (chociaż po przejrzeniu ofert widzę że jestem raczej skazany na 3xAAA :) )
- opcjonalnie czerwona dioda żeby nie budzić ludzi w namiocie czy schronisku.
- cena ok. 150 zł. Nie musi mieć ekstremalnej mocy (chociaż powinna być wyraźnie mocniejsza niż tikka XP 1. gen).

Z tego co widziałem w necie to mam do wyboru:
Tikka+ (najprostsza chyba opcja, ale nie wiem jak sobie radzi ta jedna dioda),
Tikka XP (szkoda że nie ma osobnego sterowania dla diod dalekiego i bliskiego zasięgu),
Nomad Mactronica (nie ma stabilizacji, ale ma dyfuzor, ciekaw jestem jak dobrze rozprasza).
Black Diamond Cosmo (dość tani, ale niewiele o nim piszą i chyba nie ma stabilizacji).
Fenix HL 23: nowość w ich ofercie, ale też nie ma jeszcze żadnych recenzji, nie wiem też jakie światło daje (Cree XP-G2 R5 – nie bardzo wiem czy to daje ciepłą barwę, nie mówiąc już o szerokości - producent podaje kąt świecenia 60 st, ale nie mam z czym tego porównać).
(Fenixa HL30 odpuszczę, trochę za drogi, do tego ma strasznie blade światło i dziwne tryby świecenia).

Niestety największym problemem jest to że żadnej nie miałem w rękach i zwyczajnie nie wiem jak świecą, dlatego mam nadzieję na opinię ludzi który posiadają takie modele i wiedzą jak to świeci. A może jest coś jeszcze wartego uwagi?

Odnośnie modyfikacji: nie posiadam stacji lutowniczej, i nie wiem gdzie na Śląsku można dostać diody, a z Chin pojedynczych sztuk raczej nie mam ochoty zamawiać, więc na razie szukam jednak gotowego produktu.

I na koniec pytanie z innej beczki: myślałem o zakupie baterii Energizer Lithium, i widzę że ładowarki dostępne na rynku nie są przystosowane do ładowania 3 baterii jednocześnie (producenci zalecał ładowanie 2 lub 4 naraz) – jest jakiś logiczny sposób na ładowanie 3?

Pozdrawiam i dziękuję.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Jak przez miesiąc się bawiłem tą najnowszą Tikką XP (z 2014) to mi wcale nie brakowało osobnego włączania diod. Jakoś to tak mają, że do czytania, czy do czego tam się chce mieć światło tylko szerokie, to jest go wystarczjąco w odpowiednim trybie. A jak chce się dalej widzieć, to no to ze skupioną. No i na duży + jest, ustawienie kształt wiązek światła, dzięki nim, mimo słąbego zasilania (szału ilości światła być nie może) mamy dobrze oświeltone, to co oświetlone być powinno :)

Tylko barwa zimna niestety :(

Mimo tego sądzę, że z Tikki byłbyś zadowolony :) bo w tej cenie, to chyba cieplejszych diod w kompaktowych gotowych latarkach nie uświadczysz.

Widzę, że nie bierzesz w ogóle pod uwagę laterk na 1AA, choć w sumie pewno przez budżet, bo te porządne (Zegra light H52w(f), czy Armytek Tiara A1) to więcej niestety kosztują, ale za to był by w nich wybór ciepłej barwy, za to nie będziemy mieli zmiennych wiązek światła.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Skoro rozważasz zasilanie z 3xAAA to dlaczego odrzucasz 18650?
Ja proponuję
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=15947
i do tego tanią pojedynczą opaskę na głowę.
Lekka jak na 18650, mieści się w budżecie ($35), dużo światła, szeroki rozkład i dostępna neutralna biel (około 4C).
Jeżeli nie zamierzasz w niej szybko biegać, to myślę, że to bardzo dobra propozycja.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

18650 są dużo lepsze od aaa:
*większa pojemność
*mniejsze rozmiary
*kupując w sklepiku wyjdzie taniej
Pan Ryba
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 15:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Pan Ryba »

Dzięki za opinie.

marmez -> biorę zasilanie 1xAA pod uwagę (np w fenix hl23) pod uwagę, jak najbardziej.
Natomiast Armytek i Zebra to wydatek powyżej 200 zł, a przy takim budżecie pewnie bym zdecydował się na Tikkę R+.

Co do skillhunta to nie zauważyłem wcześniej tej czołówki, wygląda ciekawie, muszę się jej przyjrzeć.
18650 są bez wątpienia lepsze od 3xaaa, ale te latarki są nieco cięższe i masywniejsze. Ceny widzę zaczynają się od 43 dolarów (ofert w sklepiku nie widzę).
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Na gearbest.com z kodem rabatowym SH02 kosztuje niecałe $35.
ODPOWIEDZ