Wysokosprawna przetwornica step up

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wysokosprawna przetwornica step up

Post autor: amisiek »

Postanowiłem zrobić powerpack do zasilania różnych urządzeń. Wybór padł na akumulatory litowo jonowe pochodzące z rozbiórki baterii od laptopów. Dlaczego? Bo miałem za darmo.
Ciężko będzie łączyć ogniwa szeregowo dlatego wpadłem na pomysł połączenia wielu ogniw równolegle - odpada problem balansera, ładować można prostą przetwornicą. Potrzebuję zatem przetwornicę, która zasilona z napięcia zestawu li-ionów połączonych równolegle (czyli napięcie 3,5-4,1V) da mi sprawnie 12.2 na wyjściu.
Popularne przetwornice z Allegro mają jakieś 30% sprawności w takiej konfiguracji. To musi być lepsze.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Wysokosprawna przetwornica step up

Post autor: Mieciu »

amisiek pisze: Potrzebuję zatem przetwornicę, która zasilona z napięcia zestawu li-ionów połączonych równolegle (czyli napięcie 3,5-4,1V) da mi sprawnie 12.2 na wyjściu.
Popularne przetwornice z Allegro mają jakieś 30% sprawności w takiej konfiguracji. To musi być lepsze.
Do jakich prądów potrzebujesz taką przetwornicę?
Popularne przetwornice wcale nie mają sprawności 30% :P nie pisz bzdur
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Podłącz i zmierz. Zdziwisz się.
Kupiłem trzy różne, jedna z nich ma właśnie takie parametry jak napisałem - jeśli jest zasilona z 3,9V i ustawiona na 12,2V out.
Najlepsza z nich zachowywała się tak
Obrazek
Na początek potrzebuję prąd na wyjściu rzędu 2-3A.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Przy takiej różnicy napięć nie liczył bym na wiele większą sprawność. Jeszcze przy tak wysokich prądach.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

amisiek pisze:Podłącz i zmierz. Zdziwisz się.
Hahah no sam sobie tym obrazkiem odpowiedziałeś - Sprawność tych przetwornic to 80-95%.
Napisałeś 30% co jest bzdurą. Popatrz jeszcze raz na obrazek co wkleiłeś...
Jeżeli chcesz z 3-4V zrobić 12V to normalne, że prąd spadnie 3-4 razy.
Nie można tego mylić ze sprawnością

amisiek pisze: Na początek potrzebuję prąd na wyjściu rzędu 2-3A.
Zapomnij, dopiero od 5V coś znajdziesz.
Przy 3-4V uzyskasz może max 1A na 12V
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Mieciu pisze:Hahah no sam sobie tym obrazkiem odpowiedziałeś - Sprawność tych przetwornic to 80-95%.
Napisałeś 30% co jest bzdurą. Popatrz jeszcze raz na obrazek co wkleiłeś...
Jeżeli chcesz z 3-4V zrobić 12V to normalne, że prąd spadnie 3-4 razy.
Nie można tego mylić ze sprawnością
Wybacz, ale jak się dokładniej przyjrzysz wykresowi i ekstrapolujesz ten trend to otrzymasz identyczne wyniki. Zastosuj się proszę do swojej własnej rady!

Albo (lepiej) zrób ten eksperyment i zmierz. Ja to zrobiłem. Sprawność dla mnie to stosunek mocy oddawanej do obciążenia do mocy pobranej ze źródła zasilania, wyrażony w procentach.
Najwyższe przetwornice z podobnej serii (tylko innego producenta) potrafią bez problemu oddać ponad amper na 12V - zmierzone wyniki to 12V 1,5A = 18W, pobrane 12.8A przy 4.0V = 51,2W Zatem sprawność wynosi 18/51,2 = 35%.
Jest to sprawność porównywalna do przetwornicy elektromechanicznej (!) z okresu drugiej wojny światowej.

Dlatego szukam czegoś lepszego. Od tego czasu elektronika zrobiła olbrzymi postęp.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

to zastosuj 2 tanie przetwornice, z jednej wyciśnij 6-7V a następnie z tych 6-7 spróbuj uzyskać 12V. Będziesz wtedy operować w optymalnym zakresie sprawności tych urządzonek.
Sprawdzałeś takie np:
http://www.ebay.pl/itm/DC-DC-Adjustable ... 48582e3cac
lub mocniejsza?
http://www.ebay.pl/itm/DC-DC-100W-3-35V ... 5d41916068

Szczególnie ta z drugiego linku powinna się sprawdzić. Warunek to napięcie powyzej 5V na wejściu
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

A na pewno nie chcesz mieć ogniw w szeregu? Dużych prądów tam z ogniw pobierać nie będziesz, to jakiś układ balansujący powinno dać się dobrać. np taki: http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=33343
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mieciu pisze:to zastosuj 2 tanie przetwornice, z jednej wyciśnij 6-7V a następnie z tych 6-7 spróbuj uzyskać 12V. Będziesz wtedy operować w optymalnym zakresie sprawności tych urządzonek.
proszę, nie radź nic jeśli nie znasz tematu. Proponujesz straszne bzdury!!! Widziałeś gdzieś, NIE AMATORSKO, takie rozwiązania? A jeśli tak-pokaż i wytłumacz po co....
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

calineczko - zaproponuj swoje super pro rozwiązanie
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mieciu pisze:calineczko - zaproponuj swoje super pro rozwiązanie
nie ma teraz czasu by spełnić twoje żądanie. Mam jednak 28 lat praktyki które każą mi zgrzytać zębami na takie porady jak twoja. Doradzić bzdurę zajmuje tyle czasu, ile jej napisanie. Przedstaw propozycje na schematach, notach aplikacyjnych, gotowych produktach. Ostrzegam, że bajkopisarzy którzy narażają innych forowiczów na straty czasu i pieniędzy traktujemy tu krótko. :evil:
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

czyli znasz się 28 lat, ale nic nie zaproponujesz.... respect :P
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mieciu pisze:czyli znasz się 28 lat, ale nic nie zaproponujesz.... respect :P
Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy też widzisz jedynie to, co chcesz widzieć?
Tłumaczę jak dziecku, by zaproponować coś przyzwoitego trzeba mieć chwilę, by to odszukać i zaprezentować a nie pisać co ślina na klawiaturę poniesie. Dziwny dialog podejmujesz, w dziwny sposób.... mam za dużo lat by się na takie RESPECTY naciągać :mrgreen:
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

to napisz coś w temacie panie specjalisto...

co powiesz o takim rozwiązaniu?
http://www.linear.com/solutions/4851
dalej z 5V zrobić 12 to jest już sporo gotowych i sprawnych przetwornic.

Żeby z 3V zrobić 12V i to jescze na prąd 2A to chyba nic gotowego nie powstało.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mieciu pisze:to napisz coś w temacie panie specjalisto...
a po co ta kpina?
ODPOWIEDZ