Latarka "na spacery"

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Wezayer
Posty: 10
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 10:57
Lokalizacja: Jedlicze

Latarka "na spacery"

Post autor: Wezayer »

Jako iż to jest mój pierwszy post, witam wszystkich i z góry dziękuję za pomoc.

Od jakiegoś czasu poszukuję latarki za pomocą której oświetlę drogę przed sobą w trakcie chodzenia w nocy. Chciał bym żeby latarka była możliwe jak najmniejsza, kieszonka ale na tyle duża żeby pozwalała na swobodne poruszanie się w nocy. Najlepiej do 60zł.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

W tej cenie to fabryczny Convoy S2 bez poprawek z driverem 2,1 A lub 1,4 A , ale przy obecnych kursach dolara to i tak wychodzi chyba ponad 50 zł za samą latarkę i do tego trzeba akumulator i ładowarkę.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

PX-516 to dobra opcja ale sprzedałem te dwie sztuki. Mam jedną przerobioną na XP-G2 i jedną do modyfikacji którą otrzymałem bez szybki.
Fabryczna wersja nie ma pasty pod ledem a diody są dość kiepskiej jakości. Dwie sztuki które do mnie dotarły miały nieco inną budowę. Można trafić na latarkę z mniejszą ilością gwintu i metalowym reflektorem. Za to nie trzeba kombinować z inną optyką, i daje ładnie skupione światło.

Myślę że kolega woli coś gotowego typu:
https://www.fasttech.com/products/0/100 ... 230lm-cool
Wezayer
Posty: 10
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 10:57
Lokalizacja: Jedlicze

Post autor: Wezayer »

Budżet mogę trochę nagiąć, lecz mimo wszystko wolał bym coś nieużywanego. Warto zainteresować się czymś na AA czy lepiej li-ion? Broń Boże nie jestem jakimś znawcą, wiem tylko co czytałem od jakiegoś czasu, ale czasem FandyFire nie jest podróbka UltraFire?
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Zdecydowanie lepiej li-ion, ale musiałbyś zwiększyć budżet. Szukaj Ultrafire S5 lub Convoya S2. Do tego trzeba zakupić ładowarkę i ogniwa.

Na forum codziennie są zadawane podobne pytania, wystarczy poszukać interesujących informacji. Ogniwa 18650 są trochę większe od baterii/aku typu AA, więc trzeba się liczyć z nieco większą obudową latarki. Mimo wszystko nie są to duże gabaryty, natomiast ilość światła jest zdecydowanie większa.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Zalety akumulatorków AA/wady LiIon
- większa dostępność (także baterii jeśli nie mamy ładowarki)
- większe bezpieczeństwo użytkowania (litowe wymagają kontroli, szczególnie jeśli łączy się 2 lub więcej w szereg, potrafią nieźle narozrabiać w czasie ładowania; AA... co najwyżej piardną).


Zalety LiIon/wady AA
- więcej energii w mniejszej masie (z grubsza dobre 3XAA mają ciut mniej niż dobre 1X18650)
- można uzyskać większe prądy
Doze
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 21:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: Doze »

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat. Wybrałem Convoy S2+ 7135*3 z XML2 T6-4C. Czemu 1050 mA? Latarka używana tylko i wyłącznie do długich spacerów, w przyszłości pod namiot, a tutaj kluczowy jest czas działania. Do kompletu mam 2 ogniwa 3400mAh od Panasonic'a. Przy jednym ogniwie 3400mAh - amc7135x3 teoretycznie powinno dać ~3,5 h świecenia na max, ~8 h na med, ~64h na min (poprawcie mnie jeśli się mylę). Dodatkowo warto kupić diody XML2, które dają ~20% światła więcej od starszych modeli. Kolejną kwestią, którą brałem pod uwagę jest nie niszczenie ogniw w za dużej temperaturze oraz kwestie spadku lumenów przy za dużej temp na diodzie . Z tego co wiem, producent podaje ilość lumenów przy 25C.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Doze pisze:Wybrałem Convoy S2+ 7135*3 z XML2 T6-4C
Do "ogólnych" zastosowań S2 bez plusa jest lepszy bo daje ciut większy zasięg.
Mocniejszy sterownik na 4xAMC lub nawet 6 jest tez w tym przypadku lepszy bo pełną mocą możemy sobie przyświecać tylko kiedy trzeba , a med i low używać na co dzień.
Z kolei te panasoniki 3400 sa bardzo drogie i ich wartość jest niewspółmierna do efektu, bo lepiej kupić jak już Panasoniki 2900 czy Samsungi lub Sanyo o pojemnościach 2900-3100 i to najlepiej coś z ofert używanych w sklepiku.
Doze
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 21:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: Doze »

max4max pisze:Do "ogólnych" zastosowań S2 bez plusa jest lepszy bo daje ciut większy zasięg.


Ze względu na lepsze rozproszenie światła wybrałem właśnie S2+, bo dobrze doświetla boki.

Mocniejszy sterownik na 4xAMC lub nawet 6 jest tez w tym przypadku lepszy bo pełną mocą możemy sobie przyświecać tylko kiedy trzeba , a med i low używać na co dzień.
Przy ogniwie 3400mAh

1A
~ min 64h, med 8h, max 3,5h

1,4A
~ min 48h, med 6h, max 2,5h (błąd poprawiony)

2,1A
~ min 32h, med 4h, max 1,5h

Dodatkowo ludzkie oko będzie miało problem wyłapać różnicę pomiędzy 1,4A a 1,05A, tym bardziej, ze po chwili lumeny z 1,4A spadną ze względu na temperaturę. O 2,1A się nie wypowiadam, bo to zwykłe niszczenie ogniwa oraz diody w piekarniku i kaskaderka w jednym. Spadek lumenów drastyczny i na bank tego nie wyłapiesz po kilku minutach. Marketing Panie! Za mala konstrukcja i radiacja na takie prądy. Ewentualnie mam większe cyferki od kolegi i +100 do respektu na dzielni (pomijam zastosowania rowerowe, bo tam być może temperatury są ok)
Z kolei te panasoniki 3400 sa bardzo drogie i ich wartość jest niewspółmierna do efektu, bo lepiej kupić jak już Panasoniki 2900 czy Samsungi lub Sanyo o pojemnościach 2900-3100 i to najlepiej coś z ofert używanych w sklepiku.
Bardzo drogie to pojęcie względne. Ja za jedno nowe ogniwo + transport dałem 27zł. Ile kosztują te używane Panasonic 2900mAh? Mam nadzieje, że nie były używane w piekarnikach, bo ja dość skrupulatnie podchodzę do pojemności i wydajności moich ogniw:P (pomiar) Z 2-3 jeszcze bym dokupił.
Ostatnio zmieniony sobota 28 mar 2015, 15:49 przez Doze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Doze pisze:O 2,1A się nie wypowiadam, bo to zwykłe niszczenie ogniw w piekarniku i kaskaderka w jednym. Spadek lumenów drastyczny i na bank tego nie wyłapiesz po kilku minutach.
Dla XM-L2 T6 po włączeniu będzie ~800lm a po rozgrzaniu na tyle, że idzie ledwo latarkę utrzymać ~700lm czyli nadal i tak o ~120lm więcej niż przy świeżo włączonej latarce na 1,4A. Ogniwo w dobrze używanej (dającej się utrzymać w ręce) latarce nie będzie miało nawet 50 stopni więc nie jest to bardziej szkodliwe niż przeładowanie ogniwa o kilkanaście mV czy też ładowanie lub rozładowywanie prądem większym niż ~0,5/1C.
1,4A
~ min 48h, med 4,5h, max 2,5h
Przelicz jeszcze raz tryb średni, bo coś babola masz.
Doze pisze:Ile kosztują te używane Panasonic 2900mAh? Mam nadzieje, że nie były używane w piekarnikach, bo ja dość skrupulatnie podchodzę do pojemności i wydajności moich ogniw:P
Mniej niż 10zł/szt, z przesyłką ~16zł a używane nie były nigdzie (oczywiście zależy skąd się kupi). Także w cenie 27zł mamy 2 ogniwa o łącznej pojemności 5,8Ah ze znacznie lepszymi charakterystykami rozładowania niż Panasonic 3,4Ah.

Z początku także mierzyłem akusy także pod kątem utraty parametrów po ich "katowaniu". Różnicy nie widać pomiędzy oszczędzanymi i katowanymi więc przy tej cenie za szt nie ma sensu się rozczulać nad każdym aspektem pogarszającym ich żywotność. Wystarczy, żeby koniec ładowania występował w dobrym momencie i, żeby nie rozładować ich za mocno.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Doze,
Widzisz, zgodzę się z Tobą, że 1A wystarczy do codziennego użytku, tak... racja....... i dlatego mam sterownik w moim UF S5 2,1A i zazwyczaj używam trybu 50%, ale czasem trzeba zobaczyć co w krzakach się rusza 60m dalej i wtedy mam z czego odpalić.

Druga sprawa 2,1A nie jest niszczeniem ogniwa, bo to na Panasonicach 3400 nie robi specjalnie dużego wrażenia.
Spadek lumenów przy 1,4A jest pomijalny a różnica w ilości światła jest zauważalna (prawie 30%) w stosunku do 1A, nawet po rzekomym spadku lumenów. Procentowo ta różnica może być nawet większa niż między 2,1A-2,8A.
Doze
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 21:30
Lokalizacja: Polska

Post autor: Doze »

ElSor dzięki za wyłapanie błędu w obliczeniach. Co do ogniw, to pewnie coś kupie na forum :)

Zbychur mi tutaj bardziej chodziło o temperaturę pracy, która skraca życie ogniw jak i diody. Chwilowe doświetlanie jak najbardziej na +

Co do 1A vs 1,4A to czytałem to na jakimś anglojęzycznym forum, że chłop różnicy nie widzi jak odpali dwie i po samym świetle ciężko mu poznać. Jeżeli macie gdzieś jakieś testy to chętnie rzucę okiem.

Co do 2,1A na med przy 50% masz 3,5h - za mało dla mnie (wyżej liczyłem dla 40% med). Rozwiązaniem tego problemu byłoby własne zaprogramowanie trybów. Skoro robiłeś latarkę, to pewnie możesz polecić jakieś programatorki z BG, FT. Ewentualnie odpowiedzieć, czy przy AMC7135x6 mogę zaprogramować. 5%, 25%, 50% i 100% a resztę trybów wywalić?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Doze pisze: Rozwiązaniem tego problemu byłoby własne zaprogramowanie trybów. Skoro robiłeś latarkę, to pewnie możesz polecić jakieś programatorki z BG, FT. Ewentualnie odpowiedzieć, czy przy AMC7135x6 mogę zaprogramować. 5%, 25%, 50% i 100% a resztę trybów wywalić?
Ja się programowaniem nie zajmuję, ale:

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9636
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=16126
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p ... 3b0#184254

i jeszcze kilku innych kolegów programuje. Przeszukaj forum, poczytaj, pogadaj z chłopakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Doze pisze:... Ewentualnie odpowiedzieć, czy przy AMC7135x6 mogę zaprogramować. 5%, 25%, 50% i 100% a resztę trybów wywalić?
Niestety, nie jest to takie proste... Trzeba po prostu napisać nowy program do procesora sterującego.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ