www.swiatelka.pl Strona Główna www.swiatelka.pl
...czyli forum miłośników światełek... ;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Google

 Ogłoszenie 
...UWAGA...NOWI UŻYTKOWNICY!!! ... brak słowa powitania w waszym pierwszym poście będzie równoznaczny z usunięciem posta i ostrzeżeniem. NA TYM FORUM CENIMY SOBIE KULTURĘ OSOBISTĄ!!! Lektura obowiązkowa: LINK

UWAGA
AKTUALIZACJA regulaminu działu handlowego > KLIK
Jeśli po wysłaniu posta lub PW, pojawi się info o problemie, zanim wyślecie wiadomość ponownie, proszę sprawdzić czy nie została prawidłowo wysłana mimo komunikatu!

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik rozszerzony na Attiny25V wersja 2.0
Autor Wiadomość
Bocian 
Site Admin


Pomógł: 116 razy
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 3029
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 27-03-2015, 13:09   Sterownik rozszerzony na Attiny25V wersja 2.0

Nowa edycja softu rozszerzonego bazującego na Attiny25V. Poniżej lista zmian i usprawnień w nowym oprogramowaniu względem wersji pierwotnej.- sterowanie 2xAMC7135 (700/760mA) na oddzielnym kanale PWM (pozwala to na znaczne wydłużenie pełnej stabilizacji prądowej trybów bazujących na tym kanale. Tzw. tryby wysokiej sprawności. W praktyce np. tryb 25% ma płaską regulację prądu 700/760mA do ok. 3,15V napięcia na ogniwie i sprawność dla diody (np. XP-L V6) na poziomie 170-180lm/W.

- dodanie dwóch grup trybów (oprócz pierwotnej grupy 4-trybowej EDC doszła 3-trybowa grupa rowerowa oraz 2-trybowa taktyczna). Wszystkie tryby w każdej grupie oczywiście indywidualnie konfigurowalne z palety 15-stu trybów procesu programowania.

- różna szybkość strobo (w zależności od grupy w której jesteśmy). Dla grupy EDC strobo 4Hz, grupa rowerowa 2Hz, grupa taktyczna ok. 16Hz (mało komfortowe dla oka :wink: ). Intensywność trybu przerywanego zależy, jak wcześniej, od trybu z którego wywołaliśmy 3-klik.

- Możliwość wyłączenia/włączenia pamięci ostatnio używanego trybu poprzez 7-klik. Domyślnie pamięć włączona. Wyłączona = start zawsze od pierwszego trybu w grupie.

- spowolnienie sposobu wizualizacji pomiaru napięcia (sugestie niektórych użytkowników).

- Bogatsza paleta trybów dostępnych w procesie programowania:


  1 - 0,01%
  2 - 0,03%
  3 - 0,2%
  4 - 0,5%
  5 - 1%
  6 - 2%
  7 - 3%
  8 - 5%
  9 - 8%
  10 - 15%
  11 - 25%
  12 - 30%
  13 - 45%
  14 - 66%
  15 - 100%


Poniżej tabela trybów sterownika rozszerzonego 2.0 w wersji prądowej 3,04A, diody XP-L W2 oraz zasilania ogniwem NCR18650B (tryby zaznaczone na zielono to tryby tzw. wysokiej sprawności = dłuższa stabilizacja oraz sprawność diody lm/W).


Tabela trybów sterownika rozszerzonego 2.0 w wersji prądowej 4,18A, diody Luxeon V bin X oraz zasilania ogniwem Samsung INR18650-35E (tryby zaznaczone na zielono to tryby tzw. wysokiej sprawności = dłuższa stabilizacja oraz sprawność diody lm/W).


DOKŁADNY OPIS FUNKCJI STEROWNIKA:

Kondensator służy za jedno bitową pamięć z ograniczonym czasem podtrzymania informacji. Jest on użyty do odróżnienia krótkiego zaniku napięcia zasilania (klika) od wyłączenia. Standardowy kondensator 470nF zapewnia czas, po którym zanik zasilania jest traktowany jako wyłączenie około 0,5s. Zmiana kondensatora na 1µF umożliwia wydłużenie tego czasu (długości klika) do 1s. Tak więc każdy zanik napięcia na czas mniejszy niż 0,5s jest traktowany jako klik, każdy kolejny wykonany po czasie świecenia mniejszym niż 0,5s, jest traktowany jako kolejny klik wielo-kliku.
KLIKI UŻYTKOWE:

Nawigacja pomiędzy trybami pracy jest dwukierunkowa. 1-klik powoduje przejście do kolejnego trybu w pętli, 2-klik powrót do poprzedniego. Pozwala nam to np. zmniejszyć jasność bez "przeklikiwania" mocniejszych trybów w pętli. Po dojściu do skraju pętli, pójście dalej w tym kierunku spowoduje przeskok do kolejnego skraju pętli.


3-klik Stroboskop. Mechanizm ten działa w ten sposób, że błyski mają intensywność trybu, z którego wywołaliśmy trójklik. Dodatkowo, w zaleśności od grupy trybów w której się znajdujemy, ma on przypisaną do niej szybkość. 4Hz dla grupy EDC, 2Hz dla rowerowej, 16Hz dla taktycznej.


4-klik Precyzyjny pomiar napięcia ogniwa pod obciążeniem wywołujemy szybkim 4-klikiem. Do tematu podszedłem tu po swojemu :mrgreen: zakładając co następuje: Praktyczny zakres użytecznego rozładowania ogniwa Li-Ion pod obciążeniem zawiera się w przedziale od 4.0V do 3.0V. Po wywołaniu 4-kliku lampka na moment zapala się w trybie 100%, następuje pomiar napięcia, a następnie ilością błysków o intensywności 20% sterownik informuje nas o dziesiętnej części V po 3.X. Np. 8 błysków to napięcie 3,8V; 5 błysków to napięcie 3,5V etc. I tak w przedziale od 0-10 gdzie 10 błysków to okolice 4.0V (ogniwo wyjęte prosto z ładowarki) a brak błysku 3.0V oznacza, że za chwilę nastąpi ostrzeganie o niskim poziomie napięcia. Pomiar ten bardzo dobrze sprawdza się również do diagnostyki nowych lampek i związanych z nią spadków napięcia w całej konstrukcji (jakości styków etc.), gdyż dostajemy info jakie napięcie fizycznie występuje na poziomie sterownika.


5-klik Zmiana grupy trybów EDC (4-trybowa)->Rower (3-trybowa)->Taktyczna(2-trybowa)


Domyślne (fabryczne) ustawienia danych grup:
EDC: 0,03% - 2% - 25% - 100%
Rower: 5% - 25% - 100%
Taktyczna: 100% - 5%

Załóżmy, że jesteśmy w grupie EDC. Wywołując szybki 5-klk przeskakujemy do grupy rowerowej. Np. wkładamy lampkę w uchwyt rowerowy i bez konieczności ponownego programowania interesujących nas jasności przenosimy się w tryby, których używamy na rowerze. Kolejny 5-klik to przejście do grupy Taktycznej (2-tryby). Wywołanie 5-kliku po raz kolejny przeniesie nas z powrotem do grupy EDC.KLIKI KONFIGURACYJNE:


6-klik
Procedurę programowania danego trybu wywołujemy szybkim 6-cio klikiem będąc aktualnie w trybie który chcemy zmienić. Wyświetlanie sekwencji następuje od trybu najniższego (sygnalizowanego "mrugnięciem") w górę. Każdy tryb wyświetla się przez ok. 1,5 sek. Po dojściu do 100% następuje również sygnalizacja "mrugniecie" po czym malejąco wyświetla tryby w dół. Tryb programujemy w trakcie wyświetlania go klikiem (bądź mechanicznym wyłączeniem włącznika). Jeśli nie wykonamy nic podczas procedury prezentacji trybów w górę i w dół lampka zostanie przy dotychczasowo ustawionej jasności.


7-klik
Wyłączenie/włączenie pamięci ostatnio użytego trybu (domyślnie włączona). Po wykonaniu 7-kliku lampka po wyłączeniu, włączy się zawsze w pierwszym trybie danej grupy. Np. w EDC będzie to domyślnie 0,03%. Analogicznie dla każdej grupy (np. w Taktycznej będzie to 100%).


8-klik
Reset do ustawień fabrycznych trybów dla wszystkich grup wraz z przeniesieniem do grupy EDC i włączeniem pamięci.


Monitoring temperatury Procedura ta działa zawsze w tle i nadzoruje aktualną temperaturę sterownika. Bazuje na wewnętrznym czujniku temp. procka 25V. Po osiągnięciu progu bezpieczeństwa (domyślnie 60st) sterownik płynnie redukuje moc, po czym stara się wyrównać do zadanego trybu pracy. Jeśli ciepło wciąż nie jest skutecznie odbierane, znowu redukcja i trzymanie się zadanego progu bezpieczeństwa. Przy wychłodzeniu lampki (np. opływ powietrza na obudowie lampki) powrót do nominalnych parametrów zaprogramowanego trybu.


10-klik - temperatura graniczna o 5*C w górę, potwierdzone jednym "mrugnięciem"
12-klik - temperatura graniczna o 5*C w dół, potwierdzone dwoma "mrugnięciami"

Powyższe zmiany mogą być przeprowadzane wielokrotnie np. 10-klik przeprowadzony dwa razy z rzędu, podwyższy temp. o 10 st. C (3x 15st C) analogicznie 12-klik aż dostroimy mechanizm do naszych konkretnych wymagań.


Kalibracja termicznego progu bezpieczeństwa. Wywołujemy ją 9-klikiem. Sterownik startuje w trybie 100%, lampka nabiera temperatury i kiedy uznamy, że aktualna temperatura obudowy lampki osiągnęła próg bezpieczeństwa, jakikolwiek klik zapisuje tę temperaturę jako próg bezpieczeństwa.


Ostrzeganie o niskim napięciu ogniwa Zaczyna działać gdy ogniwo w danym trybie pracy osiąga okolice 2,9V. Następuje "mrugnięcie" i redukcja o kolejny, niższy poziom z palety programowalnych trybów (osiągamy ~2,9V w nim, mrugnięcie i redukcja do niższego). Po osiągnięciu krytycznie niskiego napięcia 2,6V sterownik 4 razy mruga i przechodzi w tryb uśpienia.


Autorem softu, według moich wytycznych jest kolega Pyra :)
  _________________
  Sometimes darkness can show you the light
  Ostatnio zmieniony przez Bocian 12-09-2019, 11:03, w całości zmieniany 2 razy  
   
   
   
  alienth 


  Pomógł: 4 razy
  Dołączył: 08 Paź 2012
  Posty: 268
  Skąd: Rzeszów
  Wysłany: 27-03-2015, 13:35   

  Bocian napisał/a:
  5-klik Zmiana grupy trybów EDC (4-trybowa)->Rower (3-trybowa)->Taktyczna(2-trybowa)  Zastanawiam się, czy zmiana grup trybów w pętli na dłuższą metę nie będzie uciążliwa?
  Na pewno pozwala to zaoszczędzić na kodzie, a to bardzo ważne :)
  _________________
  Moje sterowniki:
  AHE+ v1
  KHE
  v201 / v211
   
   
  Pyra 


  Pomógł: 573 razy
  Dołączył: 02 Sie 2009
  Posty: 8595
  Skąd: Gądki
  Wysłany: 27-03-2015, 15:48   

  Witam
  alienth napisał/a:
  Zastanawiam się, czy zmiana grup trybów w pętli na dłuższą metę nie będzie uciążliwa?
  Na pewno pozwala to zaoszczędzić na kodzie, a to bardzo ważne :)

  Możliwe, ale są tylko trzy grupy, więc nie będzie dużo klikania. Wprowadzenie drugiego kierunku spowodowało by wydłużenie listy wieloklików, poza tym, chcieliśmy zostać przy już stworzonym standardzie poprzednich driverków.

  Pozdrawiam
  PS: Trochę miejsca jeszcze w pamięci zostało... ;)
  _________________
  Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
  Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
   
   
  Pyra 


  Pomógł: 573 razy
  Dołączył: 02 Sie 2009
  Posty: 8595
  Skąd: Gądki
  Wysłany: 28-03-2015, 12:06   

  Witam
  Jeszcze w kwestii uzupełnienia, przy zmianie grupy, szybkie mignięcia informują na którą się przełączamy i tak:
  EDC -> rower - 2 mignięcia
  rower -> taktyczny - 3 mignięcia
  taktyczny -> EDC - 1 mignięcie.

  Pozdrawiam
  _________________
  Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
  Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
   
   
  Bocian 
  Site Admin


  Pomógł: 116 razy
  Dołączył: 11 Lis 2007
  Posty: 3029
  Skąd: Wiskitki
  Wysłany: 10-04-2015, 11:54   

  Opis uzupełniony o zbiorczą tabelkę trybów, prądów, etc. dla emitera XP-L V6.
  _________________
  Sometimes darkness can show you the light
   
   
   
  hbr 

  Dołączył: 17 Cze 2008
  Posty: 20
  Skąd: Warszawa
  Wysłany: 12-09-2019, 07:01   

  Bocian napisał/a:
  Opis uzupełniony o zbiorczą tabelkę trybów, prądów, etc. dla emitera XP-L V6.


  Hej
  Zniknęła zbiorcza tabelka, mogę prosić o reupload?
  _________________
   
   
   
  Bocian 
  Site Admin


  Pomógł: 116 razy
  Dołączył: 11 Lis 2007
  Posty: 3029
  Skąd: Wiskitki
  Wysłany: 12-09-2019, 11:04   

  hbr napisał/a:

  Hej
  Zniknęła zbiorcza tabelka, mogę prosić o reupload?

  Uzupełnione + tabelka dla wersji prądowej 4,18A na Luxeonie V.
  _________________
  Sometimes darkness can show you the light
   
   
   
  Wyświetl posty z ostatnich:   
  Odpowiedz do tematu
  Nie możesz pisać nowych tematów
  Nie możesz odpowiadać w tematach
  Nie możesz zmieniać swoich postów
  Nie możesz usuwać swoich postów
  Nie możesz głosować w ankietach
  Nie możesz załączać plików na tym forum
  Nie możesz ściągać załączników na tym forum
  Dodaj temat do Ulubionych
  Wersja do druku

  Skocz do:  

  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
  Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14