MAX1811 i ogniwo Li_Ion 18650 - brak wskazania ładowania

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
yogi009
Posty: 55
Rejestracja: piątek 29 kwie 2011, 16:34
Lokalizacja: Poland

MAX1811 i ogniwo Li_Ion 18650 - brak wskazania ładowania

Post autor: yogi009 »

Witam,

mam proste pytanie. Złożyłem onegdaj ładowarkę opartą o układ Maxim MAX1811 (schemat ściśle wg zaleceń noty katalogowej). Ładowanie z portu USB, maksymalny prąd ładowania 500mA (o ile pamiętam nawet 450mA z uwagi na ogranieczenie wydajności portu USB komputera stacjonarnego), napięcie 4,2V. Małe ogniwa Li-Ion (np. z mp3) ładują się wzorcowo, kontrolna dioda LED układu ładującego świeci dydaktycznie pokazując okresu ładowania i przerwy (cykl ładowania w tym układzie jest dość inteligentny, algorytm zmienia prąd i czas impulsów ładujących).
Problem pojawił się, gdy chciałem naładować okrągłe ogniwo Li-Ion 18650 (bez elektroniki). Kontrolna dioda LED nie pracuje, pewności nie mam, jednak podejrzewam, że być może do takich akumulatorków (tej pojemności) ten układ ładowania jest zbyt wątły prądowo. Może ktoś z Kolegów wyprowadzi mnie z błędu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Mam ładowarkę DIY 4 kanały właśnie dla 18650 na tych układach i śmiga bez problemu od 2 lat ;)
Ogniwo jest w porządku? Max jest taki mądry że zbyt mocno rozładowane ogniwo ładuje malutkim prądem i led wówczas nie świeci.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Proponuję przede wszystkim sprawdzić samo ogniwo. Jakie jest na nim napięcie?
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX1811.pdf

Wg datasheetu poniżej 2,5V ładuje 50 mA - nie doczytałem jeszcze, ale zapewne dioda wtedy nie świeci...
yogi009
Posty: 55
Rejestracja: piątek 29 kwie 2011, 16:34
Lokalizacja: Poland

Post autor: yogi009 »

Wczoraj zrobiłem test na starym ogniwie z komórki (czyli pojemność ok. 800-1500mAh zapewne), początkowo pomiar napięcia pokazał 2.25V, po ok. 2 godzinach 4.02V - przy czym dioda LED też milczy. Notę katalogową czytałem dość dokładnie, także znam algorytm wyciągania zdechłych ogniw z dołka. Zastanawiałem się po prostu, czy pojemność samego ogniwa może powodować potrzebę stosowania ładowarki dysponującej np. prądem 1A. Ale chyba mamy już odpowiedź.

Pytanie dodatkowe dotyczące ogniw z komórek (przede wszystkim): mamy tam trzy piny - plus, masa i trzeci kontrolny (prawdopodobnie informacja dla czipu kontrolującego poziom naładowania/rozładowania ogniwa. Czy taki układ może powodować problem z ładowaniem ogniwa łądowarką na rzeczonym Max'ie? Czy ten kontrolny pin trzeba pod coś podłaczyć (np. podać sygnał z Vcc)?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Ten 3 pin w bateriach to najczęściej termistor.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Trzeci pin to pin termistora możesz spokojnie olać.
Pokaż płytkę z tym Maxe-m.
Mam pewne podejrzenia ale muszę zobaczyć płytkę ładowarki.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

O właśnie, przypomniało mi się że jak układy miały słabą filtrację na wejściu to wariowały nieco.
Elektrolit i ceramiczne 100n obowiązkowo blisko pinów.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
yogi009
Posty: 55
Rejestracja: piątek 29 kwie 2011, 16:34
Lokalizacja: Poland

Post autor: yogi009 »

Mam kilka odmian tych płytek, ale ostatnie zabawy robię z taką jak na obrazkach.

Obrazek

Obrazek

Dziwny system wstawiania obrazków...
ODPOWIEDZ