piec CO

....nie pasujące gdzie indziej...
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

piec CO

Post autor: fxxx »

Witam, jestem przed kupnem pieca, może ktoś doradzi? :) Myślę nad dwoma: Ogniwo eko plus i Defro eko PZ. Oba mają podajniki w pełni żeliwne, sterowniki PID i są dobre-może ktoś ma jeden z nich lub podobny i napisze z czym są ewentualne problemy?

BTW budując dom to trzeba się najlepiej znać na wszystkim :(
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

Kocioł na ekogroszek, tak?
Na dobra sprawe bez róznicy jaki kupisz, patrz na bliskość producenta/serwisu
Zasobnik CWU kup nierdzewny, z dodatkową weżownicą pod solary, i najlepiej otworem na grzałke.
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Wybieraj piec ze sterownikiem uniwersalnym, a nie robionym przez producenta pieca.
Potrafi to potem zaoszczędzić trochę pieniędzy (łatwa i szybka wymiana) i często oferują dodatkowe funkcje.
Zwróć uwagę, żeby podajnik ślimakowy był osadzony na łożyskach, bo to niestety nie jest oczywiste.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Nie chcę się wymądrzać, ale sprawność jaką podają producenci, to trochę jak z lumenami w chińskich tanich latarkach. Te 90%, to chyba pobożne życzenie. Jedne z lepszych kotłów z jakimi miałem do czynienia, czyli markowane przez Klimosza Ling czy Viadrus mogą się pochwalić rzeczywistą sprawnością na poziomie "zaledwie" trochę ponad 80%.
Nie miałem jednak do czynienia z wymienionymi przez Ciebie, więc w wyborze nie pomogę. Niestety Klimosz ma o ok. 2 tyś droższy sprzęt. Jeszcze pytanie, jaką powierzchnię potrzebujesz ogrzać? Woda użytkowa też?
Ostatnio zmieniony środa 06 maja 2015, 19:04 przez Zbychur, łącznie zmieniany 1 raz.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Ja też nie pomogę w wyborze, mam kocioł na gaz. Ale uważaj aby nie kupić niepotrzebnie za dużej mocy, "fachowcy" twierdzili że potrzebuję minimum 24KW, dzięki radzie szwagra kupiłem 16KW i bez problemu daje radę nawet przy największych mrozach. Dom 190 m2 ocieplony styropianem + 160l CWU.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

CWU tez oczywiście, 240m, z tym, ze nie oszczedzam na ociepleniu. Jest taki kalkulator ciepłowłaściwie.pl i według niego wyszło mi oszałamiające...6kW :) no ale ze piec 10kW jest smiesznie mały to biore 16, jak będę miał czas to zawsze drewnem można zapalić (moc w takich kotłach to nie problem bo może pracować od 3kW to 25kW).

A ze sprawność sprawnością to fakt,ale w badaniach OEP miał około 80% a to jest bardzo dobrze. Sterownik tez ma porządny, na czym mi zależy.
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

A ja mam Ogniwo Eko Plus 16 kW. Jestem niesamowicie zadowolony. Piec pracuje od września ubiegłego roku.
Wykonanie pieca i sterownika bardzo dobre. Obsługa i pomoc serwisu o każdej porze dnia i nocy. Możliwość diagnozy przez internet. Wystarczy podłączyć sterownik do routera. Nie żałuję każdej wydanej złotówki szczególnie, że piec spalił połowę węgla niż poprzedni "marketowy". Nie warto kupować za dużego. Fachowcy doradzali żeby do domu 200 m kw kupić co najmniej 20 kW. Kupiłem 16 kW i piec pracował bez wysiłku.
Ja polecam bez wahania.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Miałeś z czymś problem przy tym piecu? Ten sterownik ecoal jest naprawdę taki dobry jak piszą?
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Problemów z piecem, odpukać w niemalowane, nie było. Sterownik jest bardzo dobry.
W trybie automatycznym spalanie jest optymalne. Po zasypaniu podajnika można o piecu zapomnieć. Pozostaje czyszczenie ale to oczywiste przy węglu.
Piec nigdy nie zgasł sam nawet w trybie auto-lato gdy temperatury na dworze są wyższe i nie ma poboru wody użytkowej. Dmuchawa ma regulacje siły nadmuchu. Trudno opisać wszystkie zalety.
W zeszłym tygodniu Kolega kupił sobie taki sam model i ma już dodatkowe czujniki na przekładni ślimaka i komorze wsypowej.
Należy pamiętać o sprawdzaniu węgla czy nie ma żelastwa. Mi się to trafił kawałek pręta i podajnik stanął. Na szczęście piec dał znać przez internet i szybko zareagowałem. Teraz używam wykrywacza metali.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

A tak z ciekawości spytasz ile dał za sam piec:) ? W sumie nawet nie wiedziałem ze w lecie mogę spokojnie go włączyć i da sobie radę z samą wodą.
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Piec może chodzić okrągły rok jeśli chcesz mieć CWU. Sterownik wyłącza wtedy pompę obiegową CO i pracuje tylko na CWU. Trzyma tylko żar. Może to robić automatycznie w trybie Auto-Lato. Gdy na czujce zewnętrznej pojawi się zaprogramowana temperatura piec przechodzi w tryb CWU. Programowanie jest tak proste, że nawet osoba mająca problem z obsługą smartfona daje radę.
Najfajniejsze jest to , że piec sam nie zgaśnie. Taka sprytna bestia. Trzyma sobie zawsze kilka węgielków. W poprzednim piecu miałem z tym problem aby wyregulować nadmuch i podajnik.
Info ile kolega dał za swój podam na priv. Cena nie zmieniła się od września jak ja kupowałem.
ODPOWIEDZ