Jaka soczewka do latarki led 100W, jakie chłodzenie?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Za to masz większą wydajność, łatwiejsze skupienie, lepsze zasilanie..
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

bocianek pisze:Przy 33,5v prąd idzie 2,3A , ale nie wiem czy miernik dobrze pokazuje bo powolutku idzie do góry cały czas.
To normalne przy zasilaniu napięciem. Wraz ze wzrostem temperatury rezystancja półprzewodnika się zmniejsza, więc prąd rośnie jeszcze bardziej zwiększając temperaturę i powodując dalszy spadek rezystancji. Sytuacja będzie trwała aż do uszkodzenia diody o ile temperatura nie ustabilizuje się wcześniej na przyzwoitym poziomie. Właśnie dlatego diody zasilamy prądowo, a nie napięciowo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Kupiłem coś takiego http://www.ebay.pl/itm/DC-DC-boost-conv ... 1581704576 do zasilania diody 100 W, ale jeszcze nie przetestowałem na pełnej mocy. Radiator mam ze starej lodówki turystycznej i wygląda on tak https://www.dropbox.com/sh/29h6ip59xeuz ... 0HzCa?dl=0 Takie soczewki z ebaya jak na jednym zdjęciu coś tam dają, ale szału nie ma. Laser to to nie będzie.
Taki radiator (z małymi wentylatorami) jest ok przy trochę ponad 30 W (31 V z mojego zasilacza to zbyt małe napięcie aby osiągnąć 100 W). Sprawdziłem pełną moc na innym zasilaczu i radiator bardzo szybko się nagrzewał. Prawdopodobnie nie wystarczy przy dłuższym świeceniu. Jakiś komputerowy do procesora by się przydał, ale to już wydatek ok. 50 zł.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że taka 'latarka' nie ma sensu. Buduję to tylko dlatego bo chcę coś własnego zbudować i przy okazji będę miał czym szokować ludzi. ;)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

A na tym filmie jest wyjaśnione, dlaczego diody firmowe są lepsze niż odpady od chińczyków ;)

https://youtu.be/NjKgPLeJ79Q?t=3m4s

:twisted:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

pegasus_sis pisze:A na tym filmie jest wyjaśnione, dlaczego diody firmowe są lepsze niż odpady od chińczyków ;)

https://youtu.be/NjKgPLeJ79Q?t=3m4s

:twisted:
Tylko że ten pan który przedstawia film, nie do końca pokazuje jak jest faktycznie. Podobne ledy można kupić po kilka dolarów (była niedawno akcja z ledami w jednym ze sklepów w Chinach - led 10W za chyba 1 dolara) i tam ewidentnie wiadomo było że ledy to odpady - znacznie niższa cena i efekt jak na filmie - bardzo różne VF dla poszczególnych struktur. Dlatego nie warto kupować czegoś taniego bo jest tanie. Mam kilka ledów tego typu i w każdym różnice przy VF są niewielkie i w żadnej nie ma efektu jak na filmie.

PS-"Żarówka LED Osram, 12W, wewnątrz 7 ledów XT-E barwa biała ciepła, porcelanowe podłoże. Przy niskim napięciu można uzyskać efekt jak na filmie. Czyto dowód na to, że ledy od Cree to tandeta ? :roll:
ILPT
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Ja zauważyłem taki efekt w MT-G2 w K40M.

Co do diody 100W. Trochę nieporozumienie, szperacza z tego raczej nie zrobisz..
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Zrobiłem testy i tak wygląda moja dioda przy ustawionym prądzie na 1 mA. https://www.dropbox.com/s/c53s1s99d7o6r ... 2.jpg?dl=0
Przy 2 mA już ta jedna dioda świeci, ale lekko słabiej od reszty. Przy większym prądzie całość już jest tak jasna że nie widać różnicy. Chyba nieźle jak na najtańszą diodę 100 W z ebaya. Kupiona tu http://www.ebay.pl/itm/10W-20W-30W-50W- ... 1299756188

Mam też te tanie diody 10 W z banggooda. Jedna jest w miarę ok bo przy 1 mA świecą się wszystkie, ale są lekkie różnice w jasności. W drugiej natomiast pierwszy jasny punkt pojawia się dopiero przy 40 mA. Najtańsza zielona 10 W z ebaya też jest ok.
bocianek
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 10 lip 2011, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bocianek »

Dziś przyszło nowe sterowanie, takie własnie http://www.ebay.pl/itm/DC-DC-boost-conv ... 1581704576
Stare sterowanie się zepsuło :)

Światełko świeci ponownie. Jak będę miał chwilkę czasu to wrzucę kilka zdjęć nowych rozwiązań.
Dioda obecnie prawie wcale się nie grzeje, przy włączonym wentylatorze radiator jest zimny :) :mrgreen:
bocianek
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 10 lip 2011, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bocianek »

Oto moje światełko, jeszcze póki co prototyp w fazie testów.
Tylko proszę się nie śmiać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i test w nocy z balkonu na pobliskie drzewa
Bez lampy:
Obrazek

i z lampą :
Obrazek

odległość do drzewa zmierzyłem w dzień, to jakieś 25 metrów.

Obrazek

Teraz szukam jakiegoś klosza, żeby wstawić tam soczewkę, która sama z siebie ma 60 stopni.
Ostatnio zmieniony piątek 24 lip 2015, 19:05 przez bocianek, łącznie zmieniany 1 raz.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Lampa wygląda całkiem ładnie... ;)
Jakie ustawienia aparatu? Jak będzie skończona zrób jakieś zdjęcie w ciemnym miejscu. :wink:
Pozdrawiam
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Świetnie się nadaje na kemping i nocne wędrówki do wychodka ... ;-)
Ten radiator może być za mały. Sprawdzałeś?
bocianek
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 10 lip 2011, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bocianek »

Śmiej się śmiej z wychodka, jak skończę budować to będziesz miał opad szczeny :razz:

Ustawienia aparatu jasność, czas, itd są jednakowe na obu zdjęciach, robiłem telefonem lumia 920.

Radiator daje rade, chyba że prąd idzie na pełną moc tj 34v 2m5A, to wtedy grzeje się że, aż kable topi, dlatego zaizolowałem je folią alu i wsadziłem do sznurówek :)
Całość też wcale nie jest taka ciężka i duża jak się może wydawać. Aku jest dosyć lekki i całkiem mały.

Póki co mam mało czasu, ale do końca roku może się uda skończyć dzieło.
Ostatnio zmieniony piątek 24 lip 2015, 19:00 przez bocianek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Radiator daję radę przy pełnej mocy?
bocianek
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 10 lip 2011, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bocianek »

Przy pełnej mocy tak dłużej to nie testowałem, ale wentylator spisuje się całkiem dobrze. Rozgania bardzo dużo tego ciepła.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

bocianek, wcale się nie śmieję, wręcz przeciwnie, bardzo mi się podoba. Zawsze uważałem, że do takich projektów trzeba mieć w sobie odrobinę szaleństwa ;-).
Jak zrobisz tutorial z linkami do sklepów, tak aby można było wszystko zamówić i pobawić się w jakiś weekend to może zrobię synowi. Szacun na dzielni gwarantowany ;)
ODPOWIEDZ