Jak rozebrać latarkę zoomowaną (X2000 itp.)

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Soosa
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2009, 20:20
Lokalizacja: stamtąd

Jak rozebrać latarkę zoomowaną (X2000 itp.)

Post autor: Soosa »

Witam...
Natchniony przez @Calineczkę a zarazem przez własną dumę (że rozbiorę tą latarkę), dokonałem rozczłonkowania sprzętu (prawie całkowitego).
W załączeniu film instruktażowy.
Zaznaczyć muszę że musiałem się wspomóc szczypcami by ruszyć pierścień, przez co nieco on ucierpiał (ale odrobina papieru ściernego i farby i będzie jak nowy). Dalej już tylko palce, aż do momentu gdy doszedłem do modułu diody...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f127Sz3ME0M[/youtube]
Liczę że ktoś zaproponuje korzystną modyfikację latarenki... :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

ooo, super, czyli pierścień był kluczem. A moja do Midiego pojechała i o niej zapomniałem....zaraz zapytam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Aphi
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 27 sty 2008, 14:01
Lokalizacja: Kobiernice

Post autor: Aphi »

Hehh, skąd to się bierze?
Do mnie jak ta latareczka dotarła, to kolejną czynnością po sprawdzeniu że świeci było jej porozkręcanie.
U mnie pierścień poszedł lekko, nawet nie musiałem sięgać po jakieś gumy.
Pozdrawiam
Aphi
Soosa
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2009, 20:20
Lokalizacja: stamtąd

Post autor: Soosa »

i nic nie mówisz...? Dobrze, to teraz pytanie - biały plastikowy pierścień jest wkręcony na gwint, czy wciśnięty? (chodzi o ten przytrzymujący metalową (lub pseudometalową) blaszkę przy diodzie? Próbowałem swoją kręcić ale poza zadrapaniem plastiku nic nie osiągnąłem - nie odważyłem się podważać.
Awatar użytkownika
Aphi
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 27 sty 2008, 14:01
Lokalizacja: Kobiernice

Post autor: Aphi »

Soosa pisze:biały plastikowy pierścień jest wkręcony na gwint, czy wciśnięty? (chodzi o ten przytrzymujący metalową (lub pseudometalową) blaszkę przy diodzie?
Na wcisk, niestety trzeba podważyć
ObrazekObrazek

JAk widzisz sekret rozkręcenia tkwi w aluminiowej głowicy, więc może najpierw wykręć tą głowicę a potem spróbuj z niej wyciągnąć ten plastikowy pierścionek(jest on z strasznie kiepskiego plastiku)

No tak, straszny gapa ze mnie, dopiero teraz zobaczyłem ten filmik :oops: No to się wygłupiłem bo jak rozkręcić latarkę to Ty już dobrze wiesz.
Pozdrawiam
Aphi
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Dzięki za filmik instruktażowy, właśnie nabyłem taką latareczkę i ma służyć jako baza do modyfikacji, przede wszystkim zmieniona będzie optyka na kolimator, później dioda i driver. Pytanie, gdzie można w Polsce kupić kolimatory, diody i drivery??
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Pichu pisze:Pytanie, gdzie można w Polsce kupić kolimatory, diody i drivery??
Od niedawna na forum jest takie coś jak baza linków (przyklejona w "zakupy w internecie...")
np. http://sklep.ledim.pl/, http://sensu.pl/
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Marcio
Posty: 31
Rejestracja: środa 01 kwie 2009, 09:22
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Post autor: Marcio »

Chlodzenie LEDa w tych latarkach jest ponoc bardzo kiepskie. Ale jak to naprawic? Gdzie powinna byc pasta termoprzewodzaca?
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

Naprawić można ....dorabiając nową pigułę. Ja tak przynajmniej zrobiłem w swoich zoomach.

A pasta termoprzewodząca, powinna być na stykach elementów, które uczestniczą w transporcie ciepła. Tak, jak podpowiada zdrowy rozsądek. Przy stykach, które jednocześnie przewodzą prąd (gwinty, zwłaszcza luźne) należy uważać, żeby pasty nie było za dużo.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wzialem i przykleilem diode Fujikiem od spodu i po bokach od razu lepiej oddawala cieplo, biorac pod uwage temperature do jakiej nagrzewaja sie pigula.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
RobFra
Posty: 15
Rejestracja: piątek 09 paź 2009, 17:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: RobFra »

W nowszych konstrukcjach zoom-ów nie ma już plastikowego pierścienia i lepiej rozwiązano oddawanie ciepła.
MCPCB z diodą jest dociskana do kołnierz piguły od strony baterii przez dodatkowy pierścień, ale już AL więc oddawanie ciepła jest z obu stron. W "starych" tylko z jednej. Pomijam oddawanie ciepła po obwodzie (kilka punktów styku).
Czytam, czytam, będę ostry jak brzytwa
freebike
Posty: 263
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 11:58
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: freebike »

Obrazek
Fujik daje rade :)
ODPOWIEDZ