Budowa quadcoptera od podstaw, części

....nie pasujące gdzie indziej...
jagrok
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 23:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jagrok »

Dzisiejszy dzień jakoś wyjątkowo pechowy, na początku zerwał mi się port microUSB, niestety pozrywał też pady, musiałem zamówić nowy FC.
FC działa, ale nie można go konfigurować.

Kolejna kwestia poszedłem dziś latać i po wczorajszej kalibracji regli, model się uniósł po czym zaczęło go ściągać na bok i runął o ziemie bo nie mogłem go skontrolować.
Druga próba była już lepsza, ale skończyła się w bardzo podobny sposób z większej wysokości, zastanawiam się co jest nie tak ....
Tryb angle tylko i wyłącznie był włączony ... jak dotychczas
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

No i angle to najodpowiedniejszy tryb do zawisu. Coś masz nie tak albo z którymś reglem albo z którymś silnikiem. A jak trzymasz go w ręku i dasz ciąg do zawisu to nie czuć jakiegoś szarpania albo nierównomiernego ciągu silników?

Port USB w flip32 niestety jest delikatny i trzeba uważać. Teraz żeby zmienić ustawienia musisz podpiąć konwerter usb-uart do pinów UART1 czyli sprzętowego, ten środkowy rządek na dole z prawej. Będzie działać tak samo jak USB.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Chciałem polecić śmigła HQ Prop 5x4,5 2 łopaty do quadów 250. Wyglądają tak:
Obrazek

http://abc-rc.pl/HQProp-5045-black-CW

Duży ciąg z silników 1804. Jestem bardzo zadowolony na pakiecie 3S. Są też głośniejsze od normalnych.
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Widzieliście że jest flip32+ mini? prawie 5g mniej :)

Brakuje też paru połączeń..
jagrok
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 23:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jagrok »

Manekinen pisze:No i angle to najodpowiedniejszy tryb do zawisu. Coś masz nie tak albo z którymś reglem albo z którymś silnikiem. A jak trzymasz go w ręku i dasz ciąg do zawisu to nie czuć jakiegoś szarpania albo nierównomiernego ciągu silników?

Port USB w flip32 niestety jest delikatny i trzeba uważać. Teraz żeby zmienić ustawienia musisz podpiąć konwerter usb-uart do pinów UART1 czyli sprzętowego, ten środkowy rządek na dole z prawej. Będzie działać tak samo jak USB.
Dzięki za podpowiedź, widzę że uart działa ok, niestety gdy bluetotha podłączałem to ten na tym porcie nie chciał działać.
Nie wiedziałem że podanie zasilania 5V na UART spowoduje również podania zasilania na reszte urządzeń


Co do ESC, już wymieniłem jeden na silniku numer 3 bo wydawało mi się że to od niego, ale nadal rwanie się odbywa

https://youtu.be/6EcUhY1x6M4 - filmik z crasha

Co dojrzałem w konfiguracji że minimum throtle mam na 1350 a wcześniej było na 1150, czy takie dziwne ustawienie wzięło się z kalibracji ESC ?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

jagrok pisze:https://youtu.be/6EcUhY1x6M4 - filmik z crasha
Strasznie coś oscyluje / wibruje. I nie mówię o końcu filmiku gdzie to pewnie były uszkodzone śmigła, po prostu albo coś jest niewyważone albo jakaś czułość podkręcona za mocno.
jagrok pisze:Nie wiedziałem że podanie zasilania 5V na UART spowoduje również podania zasilania na reszte urządzeń
Wszystkie punkty GND i +5V są ze sobą połączone.
jagrok pisze:Co do ESC, już wymieniłem jeden na silniku numer 3 bo wydawało mi się że to od niego, ale nadal rwanie się odbywa
Więc może silnik? Przetestuj model w ręku. Ciąg do zawisu i pogibaj nim na boki, jak coś jest nie tak to wyczujesz, np że w jedną stronę reaguje słabiej / gwałtowniej. Pomęcz go trochę aż wystąpi usterka. Tylko nie trzymaj na wysokości oczu, śmigła też mają wady ukryte i lubią sobie pęknąć.
Uka pisze:Chciałem polecić śmigła HQ Prop 5x4,5 2 łopaty do quadów 250.
Mierzyłeś może pobór prądu lub czas lotu i z jaką baterią? Mógłbyś porównać ciąg względem gemfan 5030 lub 5040?
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

Ja tymczasem zaliczyłem utratę zasięgu. Trzymałem aparaturę nisko nad ziemią, siedząc i prawdopodobnie opuściłem na tyle nisko, że antenkę skierowałem w stronę modelu, zamiast prostopadle. Do tego model był tyłem do mnie, więc antenka RC była dokładnie za anteną FPV.

2:15 https://www.youtube.com/watch?v=YVJcMrqb0iY

Jedyny ślad upadku to białe miejsce na śmigle jednym od zgięcia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wow, cóż to za odbiornik że zapamiętuje ostatnie dane? Nawet w głupim flysky 9ch mam w pełni sprawny failsafe.
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

Hitec. Failsafe nie programowałem, uznałem, że przy tych dystansach nie będzie potrzebny i to był błąd :) Domyślnie miał ustawioną ostatnią odebraną pozycję drążków.
Obrazek
jagrok
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 23:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jagrok »

Pięknie wy latacie a ja nie mogę :)
Boję się programowania BlHeli, stąd moje pytanie czy jak wgram domyślne ustawienia, to czy po za wgraniem i kalibracją regli za pomocą cleanflight czy muszę jeszcze coś robić ?
Czy tylko tyle ?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

jagrok pisze:Pięknie wy latacie a ja nie mogę
Taaa... już nie pamiętam kiedy ostatnio latałem, ciągle czasu brak. I już planowałem na ten weekend, a tu sie okazuje że jakieś rowery będą :) Oczywiście elektryczne :)
jagrok pisze:Boję się programowania BlHeli, stąd moje pytanie czy jak wgram domyślne ustawienia, to czy po za wgraniem i kalibracją regli za pomocą cleanflight czy muszę jeszcze coś robić ?
Czy tylko tyle ?
Jeśli wgrasz wersję MULTI to po za kalibracją kompletnie nic nie musisz robić, to jest wersja predefiniowana dla kopterów. Gorąco namawiam na zmianę tego pseudo softu w emaxach (z BG) na normalny BLHeli, jest ze 2x lepiej.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

jagrok pisze:Wlasnie przyjechaly PDB do ZMR250 - mam dwie sztuki, milym zaskoczeniem dla mnie bylo ze sa dorzucone 4 paski LED (Diatone)

Zastanawiam sie czy montowac ja od spodu czy powyzej, sensownie by bylo zamontowac ja od spodu ze wzgledu na to, ze jest miejsce na podswietlenie.

[url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_55716a6950f0b4148.jpg]Obrazek[/url]
Oglądamy od 23 min 40s



Efekt użycia PDB diatone i carbonowej ZMR250.
jagrok
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 23:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jagrok »

arekm pisze:
jagrok pisze:Wlasnie przyjechaly PDB do ZMR250 - mam dwie sztuki, milym zaskoczeniem dla mnie bylo ze sa dorzucone 4 paski LED (Diatone)

Zastanawiam sie czy montowac ja od spodu czy powyzej, sensownie by bylo zamontowac ja od spodu ze wzgledu na to, ze jest miejsce na podswietlenie.

[url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_55716a6950f0b4148.jpg]Obrazek[/url]
Oglądamy od 23 min 40s



Efekt użycia PDB diatone i carbonowej ZMR250.
U mnie po zmontowaniu nie było takiego problemu, co prawda jest to zupełnie inna wersja PDB niż ja mam, po za tym dodatkowo dokonałem izolacji punktów które mogłyby być wrażliwe na zwarcie
jagrok
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 23:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jagrok »

Dzisiaj przyszły mi pierwsze rzeczy do FPV :)
Jestem zaskoczony, bo rzeczy wysłane 12.06.2015 otrzymałem 18.06.2015 :)
6 dni realizacja przesyłki za pomocą China Post :)
Rewelacja :)
kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

Poszukiwania moje nie dały upragnionego rezultatu więc kompletuję "graty" do budowy nowego koptera, mam jednak wątpliwości dot. gps'a, mam na oku moduł Ublox NEO-M8N BN-800 (http://www.banggood.com/UBLOXNEO-M8NBN- ... 74361.html). Czy ktoś z szanownych kolegów/koleżanek używa takiego w duecie z kontrolerem Flip32+? Może jakieś wskazówki dot. współpracy tych "płytek"? Z góry dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ