Budowa quadcoptera od podstaw, części

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

GPS korzysta z pinów CH3 i CH4 płytki flip32, więc albo musisz mieć odbiornik PPM albo PWM ale rezygnujesz z dwóch kanałów (zostaje 6). Mam NEO 6M ale jeśli chodzi o podłączenie to wygląda to tak samo. Moje info jest sprzed 2 m-cy bo już tyle czasu nie tykałem sprzętu :(
kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

Dzieki za info, utrata dwóch kanałów boli ale widziałem coś takiego (http://diydrones.com/profiles/blog/show ... e=activity) i będę kombinował za kilka dni (paczka już w drodze) więc może będzie ok. A propo gps'a to jest "atrakcyjny cenowo", czytałem komentarze i wynika z nich że jest OK, ale zastanawia mnie to, jak to cudo podłączyć do kompa (widziałem że to robiłeś)? Posiadam programator USBasp.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Do podłączenia do kompa potrzebny interfejs FTDI lub Arduino nano (Warto kupić Arduino do programowania np ESC). I podłączasz GND-GND, VCC-VCC, RX-TX, TX-RX. W GPS zazwyczaj jest stabilizator więc możesz zasilić 5V.

Jeżeli chodzi o wybór GiePSa, to zależy czego oczekujesz. Jeżeli ma być utrzymywanie pozycji to warto dopłacić parę groszy i kupić lepszy GPS + Glonas. Jeżeli chcesz mieć tylko dane odnośnie pozycji, weź 6M.

Ogólnie Ublox NEO-M8N jest popularny i polecany. Zwróć uwagę, że część płytek GPS posiada kompas na pokładzie.
kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

Na allegro widziałem NANO V3.0 (różnią się układem odp. za trans. danych CH340<->FT232RL, który jest lepszy), czy o coś takiego chodzi?
Ten GPS podobno wspiera GPS GLONASS BeiDou i ma kompas.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

FT jest lepszy, na innych czasem pojawiają się problemy z komunikacją.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

kapuss pisze:Ten GPS podobno wspiera GPS GLONASS BeiDou i ma kompas.
Nie podobno, tylko wszystkie śmigają jak się patrzy oraz gotowy na Galileo, a coś mi się o uszy obiło że Compas to chińczyki nazywają swoje BeiDou.
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

przełącznik 6 pozycyjny już na pokładzie, ustawiony mikser w apce, na pierwszy rzut oka wygląda ok
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

http://www.banggood.com/NAZE32-Integrat ... 89404.html

Nowa PDB dla 250, wygląda troche bardziej sensownie od tej poprzedniej, nie ma niepotrzebnych stabilizatorów liniowych, za to jest filtr LC dla systemu FPV.

Niestety nic kompletnie o tym nie napisano, jakie FC tam pasują i jak je tam montować. Są jakieś diody i inne zabawki. Zamówiłem, zobaczymy co to będzie :)
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Podobno istnieje już v2 tego, chyba takie:

Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Mój FLIP32 i tak tam nie pasuje. No ta V2 trochę bardziej wyposażona ale ja i tak porobie to wszystko po swojemu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wczoraj w magazynie UE w HK pojawiły się Turnigy nano-tech 1300mAh 3S 45~90C - świetne baterie, lekkie i mocne. Chciałem 2szt ale zamówiłem 3 żeby wypchać czymś paczkę, także przewiduje że jedną będę mógł komuś odsprzedać.

https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... duct=32726
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tak się zastanawiam nad linkiem FrSky i telemetrią w er9x. No i nie mogę doczytać czy ten link przekazuje całe info jakie dostaje od FC, czy tylko to co mu się podoba? (chyba wszystko ale we własnym formacie). Czy Cleanflight wysyła pozycję GPS na wyjściu telemetrii w ustawieniu frsky? (chyba tak, a może trzeba doptaszkować gps). Jest wersja er9x frsky nmea która wyświetla koordynaty, i jestem ciekaw czy to tak przejdzie od ręki czy będzie masa problemów żeby taką informację przepchać. Bo ten sofcik prawdopodobnie odbiera i rozgryza tylko NMEA, a cleanflight wypluwa już przetworzone? Albo nie?

A po co? A po to że jak się model gdzieś zgubi to na apce będzie widać ostatnią pozycję (o ile nie zniknie wraz z sygnałem), nie trzeba będzie nagrywać obrazu na ziemi i potem tego oglądać. A myślę że telemetria frsky dojdzie o wiele dalej niż lichej jakości obraz analogowy, może nawet będzie odbierać z "rozbitego" modelu.

Wczytywał się ktoś w to tak dogłębnie?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Z tego co pamiętam to FrySKy daje po prostu wolny serial (trochę jak *lrs). Możesz sobie tym przepchać co chcesz. Jak dogadasz się z opentx/er9x to wyświetlisz co chcesz.

CF potrafi ponoć też enkapsuować gps w tym strumieniu, udając huba frsky. Jest wersja er9x która rozumie nmea ale nie w wersji enkapsuowanej.

Ponoć najwygodniej jest wpiąć w telemetrię bluetooth i skorzystać z aplikacji na telefon która archiwizuje całą telemetrię. Można wtedy wygodnie kliknąć w ostatnią ramkę i odpalić mapy :)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

neutrinus pisze:Ponoć najwygodniej jest wpiąć w telemetrię bluetooth i skorzystać z aplikacji na telefon która archiwizuje całą telemetrię. Można wtedy wygodnie kliknąć w ostatnią ramkę i odpalić mapy
Kurcze widzisz dzięki, czyli trochę zabłądziłem w swoich poszukiwaniach :) Idealne rozwiązanie. Bzdury które nie są potrzebne podczas lotu, będą na telefonie w razie czego. Rozumiem że wystarczy jakiś zwykły moduł UART-BT? No i czy frsky wypluwa dane na TX nie robiąc użytku z RX? Bo jeśli się nie musi komunikować w drugą stronę z radiem to można to rozdzielić na radio i na telefon jednocześnie, byłoby super mieć w radiu alarm zużytej energii, ewentualnie w telefonie o ile jest to niezawodne rozwiązanie.

Ok tak więc jutro zrobię dokładniejsze rozpoznanie tematu, dzięki za naprowadzenie. A frsky i tak bym chciał wziąć, DJT-JR + D4R-II, niby budżetowe a 60$ trzeba dać. Na HK zestaw 58$+11$ wysyłka to jest 260-270zł zależnie od kursu. Na BG obydwa to 226zł, a z kuponem 10% z apki to 203zł więc dużo taniej, no ale w końcu trzeba nabyć jakiś porządniejszy link.
ODPOWIEDZ