Jakie ogniwa 18650 oraz ładowarkę zakupić?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Kurtz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 23 mar 2014, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Jakie ogniwa 18650 oraz ładowarkę zakupić?

Post autor: Kurtz »

Witam,

Potrzebuję ogniwa 18650 do latarek Fenix: BC30, PD35, TK22 ( wersja 680lm ).

W tej chwili posiadam kilka Panaosniców NCR18650B kupionych pewien czas temu w baltrade, na które generalnie nie narzekam, aczkolwiek nie sprawdzałem nigdy faktycznej pojemności, a oceniam ogniwa na postawie sytuacji "pełnego" ( do momentu wyłączenia ) rozładowania i czasu pracy.

W związku z tym mam kilka pytań.

Czy są ogniwa lepsze niż wymienione wcześniej Panasonic ( Np http://allegro.pl/akumulator-sanyo-ncr- ... 62773.html ) ?

Czy znacie pewnych dostawców ogniw na allegro, bądź sprzedających w innej formie, gdzie można bez strachu zakupić ogniwa ( głównie chodzi mi o Panasonic ) ?

Jaką ładowarkę polecacie do w.w. ogniw ? Obecnie korzystam z WF-139 lecz potrzebuję kolejną ze względu na ilość ogniw które posiadam i konieczność naładowania kilku sztuk naraz. Ładowanie 2 ogniw to akceptowalne minimum.

Myślałem o poniższych ładowarkach:
XTAR VC2
XTAR VC4
NITECORE Intellicharger I2
NITECORE Digicharger D4

Wiem, że jest tutaj pewien rozstrzał jeżeli chodzi o klasy produktów, stąd pytanie czy warto dopłacać do droższych modeli ?
Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje, nie przekraczające 200PLN.

Na forum przejrzałem, bardziej bądź mniej dokładnie kilka różnych tematów traktujących o tematyce o którą się pytam, jednak znaczna część wypowiedzi jest sprzed dość znacznego czasu i można się spodziewać, że w pewnym wymiarze się zdezaktualizowały.
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

Zainteresuj sie OPUS BT3100 v 2.2.
Na 4 ogniwa, cena ok 140-160 zl
WojtekErnest
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Posty: 518
Rejestracja: sobota 08 lis 2014, 04:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cpt.Nemo »

Dostałem parę dni temu i sobie testuję, ale już widzę że mogę z czystym sumieniem polecić LiitoKala Engineer Lii-300.

Mam też i od wielu miesięcy używam NITECORE Digicharger D2 :) bardzo dobra ładowarka, ale teraz LiitoKala spokojnie ją przebija możliwościami, szczególnie pomiarem pojemności akumulatorków
Z równą przyjemnością ładuje akumulatorki Litowe jak i NiMh, mierzy rozładowując ich pojemność, ocenia opór wewnętrzny - z całą pewnością mogę ją polecić do celów domowych.
Pozdrawiam, Leszek
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Panasonici są stosunkowo drogie, zastanów się czy opłaca. Ostatnio pojawiły się LG za ok. 20zl moim zdaniem ciekawa alternatywa i bardziej opłacalna.
Pozdrawiam
Kurtz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 23 mar 2014, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kurtz »

Dzięki za odpowiedzi. Przyjrzę się wymienionym urządzeniom.

Jak wygląda kwestia ładowania ogniw Litowych oraz NiMH tą samą ładowarką? Czy ładowarka sama wykrywa z jakim ogniwem ma do czynienia czy konieczne jest ustawienie samemu odpowiedniego trybu?

Jeżeli ładowarka może ładować standardowe AA/AAA oraz 18650 to byłoby to dla mnie świetne rozwiązanie, ponieważ korzystam również w dużym zakresie z eneloopów do aparatu, czołówki Petzl Myo RXP, lampek sygnalizacyjnych do rowerów, etc. Możliwość wykorzystania jednej ładowarki byłaby dla mnie sporym plusem. W tej chwili korzystam z BC-900 oraz MH-C9000.
Panasonici są stosunkowo drogie, zastanów się czy opłaca. Ostatnio pojawiły się LG za ok. 20zl moim zdaniem ciekawa alternatywa i bardziej opłacalna.
Pozdrawiam
Ogniwa Panasonic kosztują 30PLN na allegro. Różnica 10PLN jest procentowo spora, ale nie na tyle istotna dla mnie, żeby zrezygnować z dodatkowej pojemności, nawet jeżeli jest ona bardzo niewielka. Zazwyczaj korzystam z trybów świecenia poniżej 50% możliwości latarki, więc prąd rozładowania nie powinien być wysoki ( tak mi się wydaje, musiałbym sprawdzić z miernikiem, żeby mieć pewność ). Patrząc po wykresach różnych ogniw, to różnica w pojemności jest coraz mniej zauważalna wraz ze wzrostem prądu rozładowania. Jeżeli prąd rozładowania nie przekracza 1A, to różnice między Panasonicami a LG powinny być zauważalne, nawet jeżeli przekłada się to jedynie na kilka minut świecenia.
Jeżeli się mylę, to będę wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu - moja wiedza w tym temacie jest bardzo podstawowa.
ODPOWIEDZ