Ultrafire e17 - stabilizacja prądu.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Ultrafire e17 - stabilizacja prądu.

Post autor: Tomson97 »

Witam, szukałem jednak nie znalazłem odpowiedzi.
Posiadam latarkę Ultrafire e17 z funkcją zoom. Zasilana 1x18650 lub 3xAAA. Otóż problem jest taki, sterownik użyty w tej latarce pobiera prąd bez ograniczenia, oraz niczego nie robi w przypadku nadmiernego rozładowania ogniwa. Jeśli ktoś widział tę latarkę, wie, jak wygląda piguła - pusta wewnątrz. Między sterownikiem a diodą wielka dziura, latarka bardzo słabo się nagrzewa co po pewnym czasie może skutkować śmiercią diody.

Jak rozwiązać ten problem? Może jakiś sterownik ( 2 może 3 AMC max) z zabezpieczeniem przed rozładowaniem?

Dioda to xm-l t6, czy na sterowniku 3AMC używana przez kilka minut wytrzyma? Jak mówiłem, odprowadzanie ciepła bardzo słabe.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Przy 3xAMC i oparciu diody tylko na rancie będzie cieplutko i tak.
Trochę pasty na ten rant na pewno pomoże, ale na ile to trzeba sprawdzić.
Pewne jest, że więcej niż 3xAMC bym nie próbował.
Czy piguła jest wkręcana w body czy jest luzem i lata w środku?
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Piguła oczywiście wkręcana. Najpierw na body zakładamy głowice, wkręcamy pigułę ( na pigule 2 oringi, po których chodzi głowica) i na koniec koronka ze szkłem.

W dodatku sama dioda jest teraz umieszczona na jakimś dziadostwie. Wymiana podłoża na noctigon do tego ta pasta i może jednak te 1.05A nie było by aż tak straszne.

Pod sterownik dziura 20mm, pod diodą 21.5 ( czy noctigon nie ma przypadkiem 20.8mm? )

Sterownik 105c ma 17 (?)mm, czyli nie zatrzymał by się na rancie, trzeba by było chociaż 19mm.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Zmiana na Noctigona przy takim prądzie to przerost formy nad treścią, zwłaszcza w takiej latarce. Trzeba zadbać o odprowadzenie ciepła na pigułę, bo nawet przy 1A led dostanie w kość.

Sterownik można przylutować do miedzianej podkładki o dobranej średnicy, ale..

W pierwszej kolejności pomyśl nad jakimś metalowym krążkiem, np. kawałkiem alu który "wprasujesz w obudowę". Alu jest lekkie w obróbce, nawet bez skomplikowanych urządzeń.

Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Jacku, co z tego, że wklepie tam nawet 2cm podkładkę, skoro nie będzie ona dobrze dolegać do ścianek piguły?
Cała zabawa polega nie na tym, aby załatać dziurę i tyle, ale żeby była duża powierzchnia przekazywania ciepła, co przekłada się na powierzchnię styku takiego krążka ze ściankami piguły.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Podkładka tylko do mocowania sterownika. Krążek alu na zdjęciu ma ze 3mm grubości i został wbity do dziurawej piguły. Odprowadzanie ciepła jak najbardziej poprawne, ale w leda idzie właśnie 1A. Myślę że po mojej robocie mógłbym dolutować jeszcze ze 2 AMC.

Tak czy inaczej jeżeli nie pomyśli się o odprowadzeniu ciepła, nie ma co modować tego UF.
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Ja sam o modyfikacjach nie mam wiedzy, nie mam nawet dobrej lutownicy itp. Teraz właściwie nie będę miał nawet czasu, bo wyjazd jeszcze mam. Ale jeśli któryś z Panów majstrów chciałby mi zrobić tę pigułę jak należy, do tego dołożyć jakiś sterownik 3AMC ( jeśli odprowadzenie ciepła będzie dobre, to nawet 4AMC) proszę się odezwać.


I jeszcze coś. Ile ta dioda wyciągnie lumenów przy 3 AMC? Coś koło 300 będzie, czy może mniej?
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Mnie się wydaje, że nie ma sensu tego zlecać do modowania.
Po pierwsze zbyt duży nakład pracy do uzyskanego efektu, no i za darmo też nikt tego nie zrobi.
Podlicz sobie pierścień dla drivera, zrobienie krążka i wbicie go, dolicz koszt drivera i pracę,
to wyjdzie Ci kwota porównywalna do zakupu zmodowanej, wartościowej już lampki, która będzie lecieć na ~3A
Pozdrawiam
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Nie napisałem we wcześniejszym poście o zapłacie na wykonanie, ponieważ to było oczywiste :) Jednak skoro jest to nie opłacalne, to może jednak sobie odpuszczę.

Znam już w przybliżeniu ceny tej modyfikacji i na pewno niskie nie są.

Może głupie pytanie, ale czy wypełnienie piguły ołowiem było by dobrym rozwiązaniem? Może nie koniecznie wypełnienie całej, ale te 5-10mm od strony diody. Nie wiem jak ołów przewodzi ciepło, dlatego pytam.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Tomson97 pisze:Nie wiem jak ołów przewodzi ciepło, dlatego pytam.
http://www.node81.tsi.net.pl/chemia/Pb.html przewodność cieplna 35.3 W/(m*K)
http://www.node81.tsi.net.pl/chemia/Al.html 237 W/(m*K)
http://www.node81.tsi.net.pl/chemia/Cu.html 401 W (m*K)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

ptja,

No tak, ołów jednak wypada pod tym względem bardzo słabo. Szkoda, zalał bym pigułę i stykało by się idealnie.

Dzisiaj włożyłem do e17 naładowane ogniwo 18650 samsung. Na 100% mocy dioda oraz piguła nagrzały się dosyć mocno ( piguła była ciepła, podłoże diody barziej, jednak nie parzyło) po 2 minutach. Następnie wykręciłem pierścień dociskający diodę do piguły, diodę na wierz i na minutę 100%. Właściwie minuty nie wytrzymała, po 45 sekundach zauważyłem lekki dymek, więc wyłączyłem latarkę. Więc jednak jakieś odprowadzanie jest.
Myślę, że dioda osiągnęła wtedy moc nawet 800 lumenów.

Gdybym między podłoże diody a pigułę przylutował miedziany krążek powiedzmy 2mm grubości, sterownik 1A to takie coś wytrzymało by?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Jak piguła z aluminium to będzie problem z lutowaniem
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Jednak tak zrobić nie można. Jeśli pod diodę dołożę jeszcze 2mm miedzi, to nie zakręce pierścienia dociskającego diodę ( jest tam tylko 2mm gwintu )
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Jak by to nie było aluminium to można byłoby podłoże zalutować albo można śrubkami przykręcić. :)
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Jestem w trakcie modyfikacji piguły, zastanawiam się jakiego użyć sterownika

2 AMC czy 3 AMC. Do środka piguły nie będę wklepywał aluminium, tylko między podłoże a rant piguły dołożę 1.5mm miedzi.

Ile lumenów w przybliżeniu wyciągnie dioda ( xm-l t6 ) na sterowniku 2 i 3 AMC?

https://www.fasttech.com/products/1612/ ... er-circuit

https://www.fasttech.com/products/1612/ ... t-driver-c

Rozumiem, że te sterowniki posiadają zabezpieczenie przed rozładowaniem ogniwa?
ODPOWIEDZ