Auto-Ładowanie LI-ION przez conwerter DC-DC z opcją CC/CV

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Auto-Ładowanie LI-ION przez conwerter DC-DC z opcją CC/CV

Post autor: Issac »

Hej,

Chciałbym aby automatycznie z akumulatora żelowego 12V ładowało mi ogniwa LI-ION.
(tak znam podstawy bezpieczeństwa ładowania ogniw LITOWYCH)
Automatycznie tzn, aby po włączeniu do zasilania, automatycznie rozpoczęło proces ładowania ustawionym prądem i zakończyło go gdy osiągnie 4,1V (nie 4,2 - dla bezpieczeństwa)
Po czym gdy napięcie spadnie zacznie znowu ładować.

Czy zadziała CC/CV i od jakiego napięcia natężenie zacznie maleć?
I co gdy osiągnie wybrane napięcie. (trickle, 50mV bedzie pompować czy co?)
Czy ktoś z was posiada jakieś z poniższych DC-DC konwerterów ?

I pytanie, czy poniższe przedmioty pomogą mi to osiągnąć ?

Kod: Zaznacz cały

http://www.ebay.com/itm/WaterProof-12V-24V-to-4-2V-10A-42W-DC-DC-Step-DOWN-Power-Converter-Regulator-/291037895877?hash=item43c335dcc5

Kod: Zaznacz cały

http://www.ebay.com/itm/LED-Driver-Battery-Charger-DC-DC-step-down-Converter-Constant-Current-Voltage-/251277408880?hash=item3a814cfa70

Kod: Zaznacz cały

http://www.ebay.com/itm/TOP-5A-CC-CV-LED-Drive-Lithium-charger-Power-Step-down-Module-W-USB-Voltmeter-/201138076316?hash=item2ed4c37a9c
[/code]
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Rzuć okiem na to: http://www.dx.com/p/diy-led-drive-batte ... nge-178287
Może przyda się do układanki.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
triodak
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 07:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Ten "42W DC/DC Step-DOWN Power Converter Regulator" z pierwszego linku zadziała jako zasilacz 4,2V ze stałym napięciem.

Pozycje 2 i 3 powinny spełnić oczekiwania przy czym byłbym za 3 bo jest chociaż jakaś dokumentacja i woltomierz.
Issac pisze:Czy zadziała CC/CV i od jakiego napięcia natężenie zacznie maleć?
I co gdy osiągnie wybrane napięcie. (trickle, 50mV bedzie pompować czy co?)
Czy ktoś z was posiada jakieś z poniższych DC-DC konwerterów ?
Ustawiony CC będzie aż aku nie osiągnie CV (4,1V). Potem prąd będzie spadał by utrzymać napięcie CV. Z opisu wynika że gdy spadnie do 10% ustawionego CC wyłączy diodę niebieską i załączy zieloną.

Co dalej nie wiem. Piszą o 'float voltage' czyli będzie podtrzymywać CV (4,1V) - najprawdopodobniej pikami napięcia CV+50mV (4,15V) ale bez oscyloskopu to tylko wróżenie.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Jeśli ładowanie ustawione do 4.1V to myślę że takie napięcie może przez cały czas dawać przetwornica (bez odcinania) bez szkody dla aku. Gdyby trzymała 4.2V to już źle bo aku szybciej by się zużywało.
qqrydza
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 19:49
Lokalizacja: Miechów

Post autor: qqrydza »

dodam tylko, że ładowarki z trzeciego linka są dostępne od jakiegoś czasu na rodzimym allegro. Posiadam identyczną. Przyznam się szczerze, że jeszcze nie ładowałem nią li-ion, ale gdybyś miał jakieś pytania do działania tej ładowarki, to chętnie sprawdzę.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

qqrydza - spróbuj naładować ogniwo Li-ION i podaj co się dzieje po napięciu 4.0V
(napiecie/nateżenie)

Jaki jest maksymalny prąd pasywnie przy Vin 12V / Vout 4,1V ?

Daj linka skąd można kupić, zakładam że z chin będzie taniej...
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

ptja, też ciekawa opcja, dzięki... ale na E-bayu za połowę ceny:

e-bay 0 1,8$

EDIT:

Czy mógłbym podłączyć 4sztuki przetwornic równolegle i ładować pojedynczo cele które będą jednocześnie połączone szeregowo, tak aby otrzymać ładowarkę która będzie jednocześnie balancerem ? (cenowo z przesyłką to niecałe 30zł !) :o

Jaka jest różnica między PCB czerwonym a niebieskim ?
Oraz do czego służy ten środkowy potencjometr - "FILLED INDICATION REGULATOR"/"charge transfer lamp current regualation"

Obrazek

Obrazek

oraz, czym się różnią z tą poniżej ?

Obrazek
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

Issac pisze:
oraz, czym się różnią z tą poniżej ?

Obrazek
Ta obniża lub podwyższa napięcie wejściowe do zadanego.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Issac pisze:Czy mógłbym podłączyć 4sztuki przetwornic równolegle i ładować pojedynczo cele które będą jednocześnie połączone szeregowo, tak aby otrzymać ładowarkę która będzie jednocześnie balancerem ?
NIE - zrobisz jedno wielkie zwarcie.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Lampek, a pozostałe tego nie robią ?

Manekinen może i głupie pytanie, ale dlaczego ?
yanek_00
Posty: 29
Rejestracja: środa 30 gru 2009, 03:12
Lokalizacja: śląsk

Post autor: yanek_00 »

Bo 4 przetwornice podłączone do tego samego źródła zasilania będą miały ten sam potencjał, więc zrobisz zwarcie. One nie są izolowane i raczej takich nie znajdziesz. Aby użyć ich tak jak chcesz, musiałbyś mieć 4 zasilacze izolowane i nimi zasilać te moduły.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

yanek_00, kumam, dzięki.

Potrzebuje wykonać taki schemat:

panel słoneczny -> regulator ładowania -> akumuluator żelowy -> zabezpiecznie przed nadmiernym rozładowaniem(z odpowiednio ustawioną histerezą) -> ładowarka z balancerem -> pakiet 4SxP

Brakuje mi tylko ładowarki (która się sama włączy i wyłączy), oraz zgrzać pakiet (w toku)
Tak, wiem żeby nie zostawiać ładowanych ogniw litowych samopas - zabuduje je w metalowej skrzyni w kanale w garażu.

Znalazłem taką via HOBBYKING (niestety brak możliwości wyboru prądu ładowania 1-1,5A/cela)

Kod: Zaznacz cały

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21044__Hobbyking_174_DC_4S_Balance_Charger_Cell_Checker_30w_2s_4s.html
Obrazek
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

Issac pisze:Lampek, a pozostałe tego nie robią ?
Te z jedną przetwornicą to są "up" lub "down".
ODPOWIEDZ