Yezl Y3

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Nie mogłem dopatrzeć się dokładnie na jakiej wysokości są przewody zasilające struktury, a bałem się coś uszkodzić. Ewentualnie mogę to jeszcze poprawić, ale sądzę, że nie przyniesie to jakiejś wielkiej poprawy skupienia. Co do cięcia, to trzeba je wykonać jednym płynnym ruchem wpychając żyletkę prosto, bez ruchów na boki. Ja niestety trochę się zawahałem i wyszło jak wyszło. Co mógłbym jeszcze pewnie poprawić, to głębokość położenia diody w reflektorze. Na razie po prostu założyłem oryginalną podkładkę centrującą.
Muszę jeszcze przetestować stabilizację prądu, bo coś mi się wydaje, że trafiłem na diodę z wysoki Vf i jasność zaczyna dosyć szybko spadać. Pewnie przydałoby się zasilanie 3S, a to znacznie podniosło by koszty - dodatkowe ogniwo i wszystkie ogniwa z zabezpieczeniem.
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Muszę z moją spróbować. Na tym filmie prawie na zero ją ogolił https://www.youtube.com/watch?v=HzyNsogaizg Mam nadzieję, że nie utnę tych drucików zasilających ;-) Bardzo ociepliła się barwa po skalpie?
Nitecore Tube
Olight i3E 10440
Acebeam H10
X1 3x XP-L 4.2A by GREG
Astrolux Mf02
Astrolux Mf04
Blf GT
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Szczerze to nie wiem :D. Jak miałem diodę na oryginalnym podłożu, to przy lutowaniu blaszek do zasilania oderwałem ścieżkę i powstało przebicie między podłożem, a plusem zasilania diody. Przylutowałem diodę na noctigona i od razu oskalpowałem.
Testowałem też cieplejszą xhp50 bez skalpu i nie sprawdziła się w tym reflektorze - była dosyć duża dziura w spocie. Jak będzie pogoda to zrobię może jakieś foto w terenie.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

pietros pisze:Jak będzie pogoda to zrobię może jakieś foto w terenie.
Daj jakąś fotkę na ścianie z odległości ok 1,5-2m
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Nie miałem czasu na foty, ale zmierzyłem, że spot ma ~20,5cm przy odległości 2m od ściany.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

pietros pisze:Nie miałem czasu na foty, ale zmierzyłem, że spot ma ~20,5cm przy odległości 2m od ściany.
no to masz ok 6° skupienia - całkiem dobry wynik :-)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

No i niestety nie wziąłem pod uwagę jednej rzeczy - przy zmianie diody taką z Vf 6V przestaje działać zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem. Czy ktoś może to potwierdzić?
edit:

Jednak wszystko w porządku. Myślałem, że zabezpieczenie zadziała przy około 3V/ogniwo, a trzeba było zejść do 2,8V.
Scenic
Posty: 361
Rejestracja: niedziela 20 lip 2014, 14:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Scenic »

Jaką diodę lepiej do yelza xhp50 czy xhp70 6V >?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

XH-P50 dalej, 70 mocniej. :)
70 jest trochę większa, nie wiem czy się zmieści w reflektorze.
Scenic
Posty: 361
Rejestracja: niedziela 20 lip 2014, 14:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Scenic »

Lepiej zasilić je z 3S niz 2S?

xhp70 pobierze więcej prądu niz xhp50 ? Oczywiście na 6V


Juź wiem xhp70 da więcej światła ale za to latarka poświeci krócej. To chyba do tej latary lepszy będzie xhp50 bo dla xhp70 w trybie max jakies 40 minut i po bateriach.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Dioda weźmie taki prąd jaki da jej sterownik. Więc latarka wcale nie musi świecić krócej.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Lepiej zasilić je z 3S niz 2S?
Jeżeli zmieniasz sterownik na jakiś inny to może być 2S, przy oryginalnym sterowniku zastosowałbym 3S, ponieważ przy 2S już poniżej 4V/ogniwo zaczyna tracić stabilizację prądu (przynajmniej tak było w egzemplarzu który miałem). Niestety przy 3S na oryginalnym sterowniku trzeba stosować ogniwa zabezpieczone.
Przy XHP50 w Y3 jest dosyć mocna dziura w spocie, proponuję ściąć soczewkę, wtedy w terenie już praktycznie nie przeszkadza.
Scenic
Posty: 361
Rejestracja: niedziela 20 lip 2014, 14:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Scenic »

Mam yelza z soczewką asferyczną więc dziura w spocie Mi nie przeszkadza.
ODPOWIEDZ