Brak prądu - oświetlenie z akumulatora samochodowego

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Brak prądu - oświetlenie z akumulatora samochodowego

Post autor: wiejski »

Witajcie!
Z racji na to, że w miejscu w, którym mieszkam zdarzają się dość często przerwy w zasilaniu. Do tej pory radziłem sobie używając akumulatora samochodowego i halogena H4. Światła daje wystarczająco, ale zestaw jest dosyć mocno prądożerny. Macie jakiś pomysł na sprawniejszą opcję na ledach?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ja mam oświetlenie dekoracyjne na taśmach LED 12V, nazywam je dekoracyjnym bo to tanie taśmy, i nie dość że mają niewielką żywotność, to i oddawanie barw bardzo kiepskie. Ale jako awaryjne jak najbardziej ok. Do zasilania akumulator 12V zbudowany na ogniwach li-ion, który ładuje się gdy jest prąd. Niestety akumulator rozruchowy nie nadaje się do takich rzeczy bo głębokie rozładowania mu szkodzą. Jeśli w domu jest dużo oświetlenia na 12V a awarie sieci zdarzają się często, warto zastanowić się nad jakimś awaryjnym obwodem zasilania z akumulatora. Z 12V można również zasilić laptopy czy nowe telewizory (przetwornica 12V-19V) i można normalnie funkcjonować gdy inni siedzą po ciemku :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Aby poprawnie zasilać LEDy z akumulatora, potrzebne są sterowniki (przetwornice), bo napięcie waha się od 10 - 12,8V (zaraz po naładowaniu 13,8V). Najlepszą chyba opcją będą zamienniki żarówek halogenowych na 12V.
Ja ma power bank do zasilania mieszkania w postaci 2 x MW100-12B (czyli łącznie 200Ah) i przetwornica true sinus COTEK S1500 212, ale najważniejsze, że mogę tym zasilać transformatory i silniki indukcyjne.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

A ja mam agregat 5kW diesel,
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

wiejski, polecam akumulator żelowy typu deep-cykle, w zależności od potrzeb i portfela, zapraszam do tematu o nich:

Kod: Zaznacz cały

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=203829#203829

Oraz do niego stabilizator buck-boost, aby ustabilizować napięcie ~12V i zestaw oświetleniowy.
ODPOWIEDZ