Fenix TA30 test

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Fenix TA30 test

Post autor: Tonio »

Fenix TA30

Parę tyg temu dostałem maila od Fenixa iż idzie do mnie do testów nowa latarka taktyczna Fenix TA30. Powiem szczerze że mimo że testami latarek trudnie się już od dawna to odrobinka adrenalinki podbiła mi ciut puls, bo po pierwsze czyniłem to dotychczas za własne pieniążki, a po drugie Fenix wprowadził całkiem nowy sposób obsługi latarki i nie widziałem jak się te nowy innowacyjny sposób sprawdzi w praktyce ,ale o tym póżniej.

Dane techniczne:

typ diody: 3 watt CREE R2
wymiary:200x25mm
głowica 35mm
odbłyśnik:metalowy OP( teksturowany)
szkło: naturalne double AR coated
światło 230 lumenów(dane producenta)
regulator elektroniczny: constans current
tryby działania :low, mid, high, strobe
materiał: ALUT6
wykończenie: HAIII
wyłącznik: z tyłu typ forward click
Waterproof to IPX-8 standard
Zasilanie : 3xCR123

Pierwsze wrażenia

Latara dotarła do mnie od polskiego dystrybutora Fenixa frmy Kolba. Po rozpakowaniu pudełka znalazłem oprócz latarki także zapasowe oringi gumkę wyłącznika i krótką linkę na rękę. Latara robi wrażenie, jest dość długaśna, bo zasilana aż trzema bateriami CR123 ale bez obaw do rozmiarów Maglita 2D naprawdę jeszcze daleko. Aksamitna czarna półmatowa powłoka wykonana w technologii HAIII (twardość tego typu powłoki dorównuje stali i osiąga do ok. 70HRC) latarka wykonana jest z twardego lotniczego stopu aluminium T6 jest więc mimo rozmiarów bardzo lekka z bateriami waży ok. 250g.


Głowica latarki wyposażona jest w obrotowy pierścień służący do zmiany poziomów jasności oraz do trybu stroboskopowego. Pierścień wyposażony jest w piktogramy obrazujące każdy poziom więc ich identyfikacja jest bardzo prosta , kolejność jest też logiczna –kręcąc w prawo zwiększamy jasność kręcąc w lewo zmniejszamy, każdy poziom jest jednoznacznie identyfikowany poprzez kliknięcie, działa to dość podobnie do wielofunkcyjnego wyłącznika świateł w samochodach.


Luxy i lumeny:

No dobrze poględziliśmy sobie troszkę na temat wyglądu i sposobu obsługi ale czas teraz na załadowanie baterii i sprawdzenie jak to nowe cacko sprawdzi się jako latarka ;)

wyniki pomiarów:

Fenix TA30
high: 8800lux/1m
Mid 2500lux/1m
Low 500lux/1m
Dla porównania:
Fenix TK11 7500lux/1m
Surefire 6P moduł D26 CREE 3500lux/1m
Maglite 2D 1500lux/1m
Jetbeam JET III M 8500lux/1m
Dereelight CL1H 8500lux/1m

Czas działania:

Zastosowanie trzech baterii CR123 daje nam dużo energii w magazynku, producent deklaruje następujące czasy świecenia:

Tryb strobe 7 godz
Tryb high 3.5godz
Tryb mid 25godz
Tryb low 115godz.

Zmierzyłem prądy pobierane przez układ sterujący:

High 500mA
Mid 65mA
Low 14mA

Wziąwszy pod uwagę pojemność trzech baterii CR123 możemy śmiało przyjąć że producent nie miją się z prawdę.

Wiadomość dla oszczędnych : latarkę można zasilać też trzema akuskami RCR123 lub dwoma 17500, ten drugi sposób zdecydowanie polecam.

Plusy dodatnie


Powiem krótko: nareszcie sterowanie trybami w latarkach wielotrybowych nie wymaga wczytania się w instrukcję obsługi. Fenix zapowiada że to pierwsza z serii ,następne w kolejce mniejsze modele TA21 i TA20 mają pojawić się w sprzedaży za parę tygodni. Tak więc można będzie dobrać sobie model dostosowany do potrzeb . W mojej opinii latarka daje wystarczająco dużo światła do większości zastosowań, bardzo dobrze sprawdzi się przymocowana do broni jak i też jako typowa latarka turystyczna . Długi czas działania na komplecie baterii i dość światła w trybie mid powinno nam wystarczyć nawet na dwutygodniowy wyjazd pod namiot.

Plusy ujemne:

- Głowica powinna być parę mm szersza, można by zastosować troszkę większe lusterko a i wygląd latarki by na tym sporo zyskał.
- Mimo że szybka jest umieszczona głęboko w głowicy to warto by było pomyśleć żeby dostępna była pod przykręcanym pierścieniem , bo zdarzyć się może że się uszkodzi i nie będzie możliwości jej wymiany w warunkach domowych. Głowica jest solidnie poklejona z korpusem i jest to operacja typowo warsztatowa.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Obrazek
Obrazek

Obrazek



low, mid, high

Obrazek
Obrazek
Obrazek

od lewej Solarforce D26 Cree R2 i TA30

Obrazek

TA30 odl 50m

Obrazek


TA30 odl 100m

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 13 maja 2009, 22:04 przez Tonio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Tylko to zasilanie mocno egzotyczne.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

W latarkach taktycznych CRki grają pierwsze skrzypce, a zawsze można sobie wsadzić 3xRCR123 lub 2x17500 ;) poza tym niedługo będą dwa nowe modele TA21 zasilany 2xCR123 lub 1x17650 i TA 20 który prawdopodobnie będzie na 1xCR123. tak więc do wyboru do koloru.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Fenixy nie podobaja mi sie ani ciut i tu kolejny przyklad brzydkiej latarki. Czy takiego sterowania jako pierwszy przypadkiem nie mial JB Raptor?
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Nie wnikajmy kto pierwszy bo samo kręcenie głowicą jako protoplasta tego rozwiązania było już duzo wcześniej. ładna brzydka też pojecie względne ważne że taktyczna :mrgreen: A ja ciągle tylko i wyłącznie 18650 :lol:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
jeryd
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 12:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: jeryd »

Bardzo fajna,fachowa recka i doskonałe fotki.Co do latarki to jednak 3 ceerki mocno wydłużają body.Praktyczniej na dwie bo zapas 2 baterii mniej waży niż przydługa latarka.
Może ktoś mnie oświeci czemu jest podawany czas parę godzin do przodu.
edyt.w moim poście prawidłowy czas a w poście do tyłu pisze dzisiaj po 23 z minutami
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Pewnie chłopaki walczą z bazą danych a zegar systemowy szaleje? To szczegół ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

Latarka bardzo sympatyczna
Tonio pisze: TA21 zasilany 2xCR123 lub 1x17650 i TA 20 który prawdopodobnie będzie na 1xCR123. tak więc do wyboru do koloru.
to dobrze :mrgreen: będzie więc coś na 1xCR123 ale z za to większym reflektorem niż P1D CE lub PD20 (P2D)

ps. po za tym na jakiejś "amerykchańskiej" :lol: stronie opisującej relacje z targów na których było też przedstawicielstwo Fenixa pojawiła się informacja że będzie ulepszona (jaśniejsza) wersja TK40
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

..dzięki Tonio za newsa :wink: .
Uroda kwestia gustu, ale "taktycznością" osobiście już prawie wymiotuję a zasilanie z 3 cr-ek rzeczywiście raczej mało wygodne. Już widzę worek zapasowego zasilania....taki pas z amunicją przez ramię ;-)
Wolę taktyczne AA i jeszcze taktyczniejsze 18650.... :mrgreen:
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Bo taktyczność jest potrzebna na co dzień bardziej niż praktyczność. Ja na przykład mam taktyczne gacie. Objawia sie to iż w polu moge jedną reką rozpiąć rozporek a drugą ciagle ostrzeliwać - celować do wroga :mrgreen: Co do 18650 to fakt że alurat w czasie mrozu -30 z li-ionów nie wyciągniesz za wiele. Tylko komu by sie chciało na mrozie....
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

Tonio pisze:Parę tyg temu dostałem maila od Fenixa iż idzie do mnie do testów nowa latarka taktyczna Fenix TA30.
a czy po teście latareczka staje się Twoją własnością??
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

wolfj23 pisze:
Tonio pisze:Parę tyg temu dostałem maila od Fenixa iż idzie do mnie do testów nowa latarka taktyczna Fenix TA30.
a czy po teście latareczka staje się Twoją własnością??
Wolf ja już bym w te kwestie nie wnikał... Ważne że Tonio podzielił się info :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

Bocian pisze:Wolf ja już bym w te kwestie nie wnikał... Ważne że Tonio podzielił się info :wink:
to przecież nie z zazdrości :) to pytanie raczej o program jaki stosuje firma fenix

wiele firm oddających do testu np procesory karty graficzne zostawia sprzęt w prezencie :) Chip nawet swego czasu wystawiał nawet taki sprzęt (o ile procesora nie spalili) na aukcjach

oczywiście jeśli to nazbyt osobiste pytanie to nie przymuszam autora postu do udzielenia odpowiedzi
Ostatnio zmieniony czwartek 14 maja 2009, 23:44 przez wolfj23, łącznie zmieniany 1 raz.
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

lennin pisze:Bo taktyczność jest potrzebna na co dzień bardziej niż praktyczność. Ja na przykład mam taktyczne gacie. Objawia sie to iż w polu moge jedną reką rozpiąć rozporek a drugą ciagle ostrzeliwać - celować do wroga :mrgreen: Co do 18650 to fakt że alurat w czasie mrozu -30 z li-ionów nie wyciągniesz za wiele. Tylko komu by sie chciało na mrozie....
Lennin, prawie się popłakałem ze śmiechu ;-)
Jeśli pozwolisz będę taktyczność, zapytany, tłumaczył twoją definicją :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

lennin pisze:... Ja na przykład mam taktyczne gacie. Objawia sie to....
Dobre, muszę też to zapamiętać i w razie czego każdy zrozumie o co chodzi z tą taktycznością :lol:
Pozdr.
Pikom
ODPOWIEDZ