Oświtlenie LED dla domu jednorodzinnego + Garaż

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
szmalu
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 gru 2015, 02:20
Lokalizacja: Trzebinia

Oświtlenie LED dla domu jednorodzinnego + Garaż

Post autor: szmalu »

Witam wszystkich użytkowników forum i gratuluje chęci oraz wiedzy, bo od kilku dni przeglądam i generalnie wiele mi się rozjaśniło :)

Wątek stworzyłem dlatego, bo myślę, że więcej osób zwłaszcza takich jak ja, którzy wyremontowali sobie domek i chcieliby zająć się oświetleniem będą mieli od razu jasny obraz sytuacji. Do tego wiele wątków (np. te o naświetlaczach są w większości z 2012 roku) tak więc myślę, że będzie fajnie jak trochę się pewne rzeczy przepatrzy na nowo.

Więc chciałbym żebyśmy porozmawiali o światełkach w kilku płaszczyznach:

1. Zwykłe oświetlenie pokojowe na gwinty e27.
Tu wiem, że w sklepiku admin Bocian sprzedaje takie cuda z cri na poziomie nawet 97. Pytanie - czy są jakieś alternatywy? Czy generalnie nie ma po co szukać dalej i generalnie zakupić do każdego pomieszczenia jak leci. Obecnie mam kupionych kilka żarówek ikeowskich i z tego co widziałem na tym forum (zdjęcia rozebranej takiej żarówki) - mają one nie najlepsze chłodzenie. Ikea deklaruje cri na poziomie 87 - czyli też chyba nie źle?

2. Oświetlenie do lampek nocnych (gwint 14)
Tu jestem bardzo ciekawy Waszych opinii? Zwłaszcza, że potrzebowałbym żarówki stosunkowo krótkie...tak, żeby zmieściły się do lampki w poprzek główki. Obecnie mam jakieś noname, z ozdobnych "świeczek", którym usunąłem klosze, żeby się zmieściły.

3. Oświetlenie garażu.
Zdecydowałem się na zwykłe klosze boczne na e27 (zakupiłem 4 polskiej produkcji MILE IDEAL - można wygooglować, bo nie wiem, czy linki do sklepów mogę wkleić:). I teraz tak - czy tam również wsadzić żarówki ze sklepiku od Bociana, czy może jest coś lepszego. Garaż nie jest ogrzewany i temperatury praktycznie takie jak na zewnątrz. Co polecacie?

4. Taśmy ledowe (np. te do łazienki pod półki czy nad blat kuchenny). W łazience mam zamontowane taśmy neonica bo wydawały mi się solidne - teraz już nie jestem tak do nich przekonany (mam taśmę na 3528 300 led - miał być ciepły biały...ale kafle mi podświetla na lekki fioletowy odcień i nie wiem czy bym się zdecydował na nie po raz drugi, a może to wina kafli?). W każdym razie gdzie polecacie takie zakupy?

5. Naświetlacze LED
Na allegro jest tego wysyp. Czy wszystkie są złe? Czy np. po drobnej modyfikacji - czyli rozkręcenie, zdrapanie lakieru pod czipem i osadzenie go na dobrej paście przewodzącej załatwi sprawę? Jak rozpoznać na pierwszy rzut oka, czy sprzedawca nie kłamie, że zastosowano diody CREE czy Epistar? Jest na Allegro sprzedawca taki jak sellnet_pl, który niby sprzedaje naświetlacze 50w z czujnikiem i diodą Epistar za niecałe 80zł. Nie przeczytałem u niego negatywnych opinii na temat tych naświetlaczy, a sprzedał sporo. Jak zweryfikować prawdomówność opisu takiej aukcji? A może w ogóle dać sobie spokój i od razu wydać pieniądze na naświetlacze noxlite Osram? A może jeszcze coś innego? Naświetlacze mają służyć jako chwilowe oświetlenie przy garażach ewentualnie w kilku miejscach w okół domu. Ale chciałbym, żebym mógł je włączyć również na dłużej - jak np. robię coś przed domem i żeby się nie spalił po np. 4 godzinach ciągłego świecenia?

6. Oświetlenie w okół domu.
Chodzi mi o takie rzeczy jak np plafon przy wejściu albo jakieś światełka na rogach domów tak, żeby się nie zabić po ciemku próbując dojść do drzwi:). Czy warto wydawać kasę na osrama? Czy może istnieją tańsze alternatywy?

7. Oświetlenie dodatkowe.
Np. Mocna lampa warsztatowa. Czy da się zakupić jakiegoś gotowca? Czy może najlepiej kupić czip tu http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=18144 i skonstruować samemu. A jeśli samemu, to czy polecicie jakąś obudowę, która będzie równocześnie spełniać funkcję radiatora dla takiego zestawu?


Także generalnie chyba tyle rzeczy:) Zależy mi na jak najlepszej jakości i świętym spokoju. Zaznaczę też, że lutownica mi nie straszna i generalnie nie ma problemu jeśli coś da się lepiej zrobić samemu - jednak z drugiej strony nie jestem osobą, która wywarza otwarte drzwi - tak więc jeśli są rzeczy godne polecenia bez ingerencji, to chętnie z nich skorzystam. Z góry dziękuję za rzeczową dyskusję i konkretne przykłady/propozycje.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ad. 5. Tych kilka, które rozkręcałem miały badziewnie (np. wciśnięty pod coś) lub w ogóle nie podłączony przewód ochronny

Ad. 6. Kup takie, jakie żonie będą pasować do wystroju całości :)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
szmalu
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 gru 2015, 02:20
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: szmalu »

Też widziałem na filmikach z rozbiórek takich wynalazków, że przewód ochronny jest luźno - ale to raczej nie problem - przy okazji rozkręcania bym go zamocował jak należy. Bardziej mnie interesuje temat który determinuje według mnie sens zakupu takiego czegoś - jak z jakością elektroniki (zasilacza) oraz czy te diody niby Epistara czy Cree to tylko na papierze...:)?

A co do punktu 6 :) Wiadomo :) , ale nie chce z pół roku montować tego ponownie bo się spaliło... Za to z tego co widzę - to te wszystkie "Chiny" są raczej prostej budowy - np. taki plafon ma klosz z plexi, z którego z każdej strony naklejony jest pasek led przez co naprawa czegoś takiego i zastąpienie tych pasków np. firmowymi samsunga w razie czego nie powinno być problemem. Za to przy rzeczach Osrama już tak prosto chyba nie jest? A może się mylę i w razie czego tu i tu z wymianą jest podobnie?
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Problem z oświetleniem ledowym rozbija się o dwie kwestie.

1. CRI
2. Barwa światła.

Aby mieć obie te sprawy załatwione to ilość kasy staje się na tyle nierozsądna, że nie warto (jeszcze).
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

szmalu pisze:Też widziałem na filmikach z rozbiórek takich wynalazków, że przewód ochronny jest luźno - ale to raczej nie problem - przy okazji rozkręcania bym go zamocował jak należy. Bardziej mnie interesuje temat który determinuje według mnie sens zakupu takiego czegoś - jak z jakością elektroniki (zasilacza) oraz czy te diody niby Epistara czy Cree to tylko na papierze...:)?
ja kupiłem po paręnaście złotych kilka z diodami COB 10W. Nie zastanawiałem się nadmiernie czy będzie to technologia na wieki a i przy tej mocy raczej nic się nie stopi.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Victor15
Posty: 4
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 10:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Victor15 »

to te wszystkie "Chiny" są raczej prostej budowy - np. taki plafon ma klosz z plexi, z którego z każdej strony naklejony jest pasek led przez co naprawa czegoś takiego i zastąpienie tych pasków np. firmowymi samsunga w razie czego nie powinno być problemem. Za to przy rzeczach Osrama już tak prosto chyba nie jest? A może się mylę i w razie czego tu i tu z wymianą jest podobnie?
właściwie wszystkie plafony nawet te "Polskiej" produkcji mają zbliżoną budowę, co więcej montaż nawet starego plafonu ze szklanym kloszem nie zajmuje więcej niż 15 min, nie jest skomplikowany, chociaż wymaga nawiercenia miejsc przeznaczonych na haki. późniejsza wymiana żarówki/lampy LED czy czegokolwiek to tylko kwestia zdjęcia klosza. Żadna filozofia, jeśli będziesz montował lampę. Co do naświetlaczy, wystarczy kupić model który będzie dostosowany do podłączenia np. czujnika ruchu. Wszystkie te mądre systemy posiadają programator, w którym ustawisz 1. wrażliwość czujnika 2. czas świecenia, a wykorzystując naświetlacz LED raczej nie musisz się przejmować tym, że "spali się" po 4h. Co tam jeszcze... oświetlenie łazienki. No tak, jak Ci światło odbija od kafelek na fioletowo to chyba nic nie poradzisz, spróbuj skierować kat padania światła w inne miejsce, zmień profil montażowy. jeżeli to nic nie da, chyba będziesz musiał rozważyć zmianę barwy światła na nieco cieplejszą. Jakiego profilu użyłeś do montażu taśmy? Osobiście, bałbym się montować taśmę w łazience.
Ostatnio zmieniony środa 16 gru 2015, 17:17 przez Victor15, łącznie zmieniany 1 raz.
Led Lenser
ODPOWIEDZ