Oświetlenie sufitowe LED. Jakie przewody (przekrój).

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Tesseract
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 29 paź 2015, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie sufitowe LED. Jakie przewody (przekrój).

Post autor: Tesseract »

Witam,

W skład oświetlenia wchodzi:
1) 15 metrów taśmy LED RGB 5050 60led/m. Taśma podzielona będzie na 3 sekcje po 5m, każda sterowana osobnym sterownikiem, ale całość zasilane z jednego zasilacza.
2) Sterowniki Mi-Light: http://www.aliexpress.com/item/1pcs-mi- ... 54228.html
3) Zasilacz 12V 20A

Pytanie brzmi jaki przewód wykorzystać do podłączenia. Całkowita długość przewodu będzie wynosić jakieś 12m, a sterowniki podpięte co 5m.
Z rozpędu kupiłem już kabel 2x0,5mm2, sądząc, że i tak jest grubszy niż ścieżki na taśmie, ale potem sobie pomyślałem, że teoretycznie będzie tam płynąć kilkanaście Amperów.
Planowany schemat połączenia poniżej - będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie sufitowe LED. Jakie przewody (przekrój).

Post autor: Pyra »

Witam
Tesseract pisze:Z rozpędu kupiłem już kabel 2x0,5mm2, sądząc, że i tak jest grubszy niż ścieżki na taśmie,
Jeśli będziesz każdą taśmę zasilał w kilku punktach (3 - 6), to może wystarczyć.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Tesseract
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 29 paź 2015, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tesseract »

Dzięki za odpowiedź, ale szczerze, to nie bardzo widzę związek. Każdy z 5m odcinków taśmy będzie zasilany ze sterownika i tu chyba nie powinno być problemu jeżeli chodzi o prąd na taśmie.
Chodziło mi o prąd na kablu z którego zasilane będą te 3 sterowniki i czy 2x0,5mm2 wystarczy czy lepiej grubszy dać, a jeżeli tak to jaki.
krzyspi25
Posty: 60
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 18:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: krzyspi25 »

Czy aby na pewno dla początku taśmy 5-metrowej nie będzie problemem 5,83A ? Na stronie jednego ze sklepów jest podane że taka taśma ma moc 14W/m.
Przewód 0,5 mm2 absolutnie nie nada się do tego aby przenieść 70W przy 12V (przy 5 metrach), po pierwsze za cienki na 5,83A, a po drugie za cienki ze względu na spadki napięć przy 12V.
Pamiętam jak kiedyś, jako młody elektryk, zdziwiłem się na efekt mojej pracy, 9 oczek 12v po 20W w rządku o długości 5 metrów, pierwsze oczko ładnie świeci, a na ostatnim żółte światło i jakieś 8V....... a przewód był 2x1,5mm2. Problem rozwiązało przeciągnięcie dodatkowego przewodu 2x1,5 od trafo do ostatniego oczka.
U Ciebie albo 3 zasilacze, każdy tuż przy taśmie, przewód 2x1,5 do sterownika a od sterownika na początek i koniec taśmy, albo chociaż od tego jednego zasilacza do każdego sterownika osobny przewód 2x1,5 (przy dłuższym odcinku może nawet 2x2,5) i taśma ze sterownika zasilona z dwóch stron.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Chodzi o to żebyś samą taśmę LED zasilił nie z jednego punktu a np. z trzech.
Czyli z obu końców i dodatkowo ze środka.
Innaczej będziesz miał jasno świecący początek i potem widoczny spadek jasności do końca taśmy.
Tesseract
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 29 paź 2015, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tesseract »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Jeżeli chodzi o taśmę, to różnica w jasności na początku i na końcu taśmy jest w zasadzie minimalna, ale zgodnie z waszymi radami zasilę w 2 miejscach.
Opcja z 3 zasilaczami w moim przypadku odpada, bo po pierwsze nie mam ich jak zamaskować, a po drugie już mam zakupiony zasilacz 20A. Pociągnę więc osobne przewody do każdego sterownika.
BUCKS
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Pyrlandia City

Post autor: BUCKS »

krzyspi25 pisze:Czy aby na pewno dla początku taśmy 5-metrowej nie będzie problemem 5,83A ? Na stronie jednego ze sklepów jest podane że taka taśma ma moc 14W/m.
Przewód 0,5 mm2 absolutnie nie nada się do tego aby przenieść 70W przy 12V (przy 5 metrach), po pierwsze za cienki na 5,83A, a po drugie za cienki ze względu na spadki napięć przy 12V.
Co do spadku na samym przewodzie o przekroju 2x0,5mm^2 to mi wyszło ok. 0,06-0,07V/m, choć się nie znam na tym to dla mnie nie jest źle ale oczywiście wiele zależy od tego ile docelowo będzie metrów tego przewodu.
Dla 12V stosowałem max. 2m taśmy 14.4W + 2m przewodu 0,5mm i nie zauważyłem swoim okiem niekorzystnych efektów, abym musiał stosować zasilanie na obu końcach.
Natomiast przy 5m taśmy jako laik to już brałbym pod uwagę zasilanie z obu końców, a ze względu na płynący prąd to w grę wchodziłyby tylko taśmy led i osprzęt na 24V, wówczas zamiast 6A, mamy tylko 3A i przewód 0,5mm jak dla mnie powinien być wystarczający.
Tesseract pisze:... a po drugie już mam zakupiony zasilacz 20A.
jeśli zakupiłeś zasilacz w Polsce i wysyłkowo to masz 14 dni na zwrot od dnia jego odebrania od kuriera, więc wówczas jeszcze można coś pozmieniać w kwestii zasilacza.
ODPOWIEDZ