Co zrobiłem z samplem XP-E

co i jak zrobiłem...
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Co zrobiłem z samplem XP-E

Post autor: SzymonHK »

Witam wszystkich forumowiczów.
Jak sporo z nas też dostałem od Cree sample malutkich XP-E. W związku z brakiem MCPCB i optyki przykleiłem jedną (P4) ro radiatora i wykorzystywałem do pomiarów i testowania sterowników. Ale co zrobić z R2? Wpadłem na pomysł zrobienia EDC z miedzianych elementów hydraulicznych: rura fi 22, mufa i zaślepka, do tego dotoczona podstawa-radiarot leda i wkrętka do włącznika. Włożonej pracy sporo, koszt materiałów niewielki, mufa 22 w sklepie była za 1zł! Problem z optyka rozwiązałem używając kolimator 10° z allegro za 4,20zł w hurcie od 28Grzesiek i umieszczając leda na 4mm miedzianym słupku. Jako sterownik 2xAMC z DX za mniej więcej 4 zł, parę drobiazgów jak włącznik i gumka GITD i wyszła zgrabna latarka do ręki. Zasadnicza wada: montaż "głowicy" na klej Zalmann dosyć jednorazowy, przeróbki mało wykonalne. W leda idzie 660mA przy 3,7V więc jest ponad 150lm. Zasięg ponad 100m. Poniżej kilka fotek, z budowy i w całości.

Podstawowe komponenty
Obrazek

Zakrętka z wlącznikiem od góry
Obrazek

Body z rurki fi22
Obrazek

Widok od frontu-kolimator i zogniskowanya XP-E
Obrazek

Radiator
Obrazek

Body z zamontowanym radiatorem
Obrazek

Tak wygląda całość
Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

No prosze, prosze.
Zacne swiatelko Ci wyszlo :)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

foty wiązki światła ?
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SzymonHK »

Wieczorem porównam do Solarforce. Aczkolwiek ogniskowanie nie jest idealne, przy klejeniu XP-E do miedzianego słupka wystarczy odchyłka 0,3mm i widać deformację spota. Nie mniej na EDC się nadaje, a z racji wielkości spoko można ją nosić w kieszeni.
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

Post autor: hooch »

Bardzo ładne!
fiu, fiu !
zakrętka profi !
A czy głowicę z kolimatorem zamocowałeś na stałe, bo nie widać na fotkach gwintu?
Czym czyścisz miedź? ja glancuję przy pomocy "Cilit na kamień i rdzę",
ale po czyszczeniu duuużo czystej wody i sucha szmatka
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SzymonHK »

He, latarka się spodobała i poszła w świat jako prezent. Obiecałem dorobić ładowarkę i pewnie będzie służyć. Fotki swiatełka zrobię z drugiej bo mam jeszcze jedno R2 z sampli, a jak udało mi się zrobić taką solidną zakrętkę to popełniłem pięć sztuk takiego miedzianego body. :mrgreen:
hooch głowica jest tak jak pisałem przyklejona niestety i co najgorsze skończył mi się zalman. Miedź czyściłem tylko mechanicznie, jeszcze na tokarce obroty 560/min i papier 400, a na finisz 1200. Planowałem poczernić, ale niestety nie powiodło się. To taka trochę zabawa te latarki więc nie podejmuje wyzwania z czernieniem. Jedną sztukę zrobiłem na samplu P4, ale w latarce to grube nieporozumienie, przy 0,7A moja XP-E może udawać płomień w kominku. w następnej chcę połaczyć (wszystko czeka na klej) R2, 15880 i kolimator 10°,, wtedy będą fotki beama. Pozornie prosta konstrukcja zaskakuje światełkiem oglądających. Kłopot tylko z pozycjonowaniem kolimatora, bo wydaje mi się że te kupione od 28Grzesiek na allegro są dedykowane do edisona i lukseona, z cree XR-E nie jest łatwo, z XP-E to niezła zabawa. Na razie czekam na klej, który pierwszy dotrze fujik z Dx czy zalman z allegro, będą dalsze testy.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Tak na marginesie Fujik to nie bardzo klej. Raczej pasta silikonowa ktora z czasem Ci zastygnie.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Mówisz? Mam takiego FUJIK Silicone Thermal Glue i sobie nim ledy kleję, normalnie... ;)
Tak na marginesie, całkiem nieźle działa, nie zastyga w tubie, mimo, że mam go grubo ponad pół roku i co jakiś czas sobie odkręcę. Dość szybko wiąże, w cieple to kwestia 2-3 godzin i można lutować kabelki do leda.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

A to o tym mowicie :D
No to ja mam ten w kubeczku :)
Pozdrawiam
DNF
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SzymonHK »

Pastę FUJIK też mam, ale zamówiełem klej. Do tej pory stosowałe Zalmana, ale na allegro firma która to sprzedaje robi bydło, bo do każdej zakupionej porcji kleju życzy sobie oddzielne koszty przesyłki.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

jeśli mówimy o tym (w tubce)
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4579
to jest to klej- ale wolno wiąże, za to dobrze przewodzi ciepło i nie przewodzi prądu :)
Po paru dniach oderwanie przyklejonego nim obficie PCB jest juz baaardzo trudne
To w kubeczku to ino pasta silikonowa, przewodzi nieźle ciepło, ale nie klei się praktycznie, ot taka pasta do zębów...
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SzymonHK »

No właśnie ten klej chcę wypróbować, możesz go jakoś porównać do zalmana ?
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

nie używałem zalmana- zapytaj Boćka, ponoć śmierdzi, ale w oponii paru osób ten fujik jest dobry i tani, ino wolno gęstnieje- ja wiem- parę h na lekkie stwardnienie, a pare dni na złapanie
ODPOWIEDZ