Jak sensownie mierzyć temperaturę

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Jak sensownie mierzyć temperaturę

Post autor: KaszeL »

Cześć,

Chciałbym w miarę sensownie mierzyć temperaturę radiatorów moich konstrukcji. Nie potrzebuję laboratoryjnej dokładności i nie chciałbym wydać na miernik fortuny. Zainteresował mnie tani chiński tm902c. Pytanie tylko, czy można do niego dostać termopary o sensownym sposobie montażu? Idealna by była jakaś śruba wkręcana w radiator. Te termopary na kabelku są dość niewygodne :) Jak wy sobie radzicie z tym zagadnieniem?
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

KaszeL pisze:Jak wy sobie radzicie z tym zagadnieniem?
Przy tej wielkości temperaturze kapka pasty termo na radiator i "kulkę" termopary w nią. W przypadku montażu na stałe można użyć kleju termo i dodatkowych uchwytów na sam przewód.
Zawsze też można kupić termoparę wkręcaną ale tam jest chyba gwint M8, czyli całkiem spory no i nie ma tej wtyczki do miernika.
PS precyzji te chińskie nie mają, bo już w temp pokojowej jest rozjazd ok 2 stopnie (4 różne termopary). Lepszy chyba byłby gotowy przetwornik Maxima (np MAX6675) podpięty do wyświetlacza przez np arduino. Rozwiązanie droższe ale możesz mierzyć jednocześnie temperaturę w kilku punktach. Podpinając kolejne shieldy możesz nawet zapisywać logi, wyświetlać wyniki na WWW ... cena za same podstawowe części od ok 30zł na ali (arduino nano + płytka z maxem 6675 i termoparą + LCD 2x16)
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Lepsze jest wrogiem dobrego ;) Generalnie te 2 stopnie rozjazdu wg. mnie nie jest specjalnym problem. Ja chciałbym wiedzieć, czy tam jest 60 stopni czy np. już 80. Gdzie można kupić takie wkręcane termopary?
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Dzięki, to chyba rozwiązuje problem :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli zadowala Cię typowy zakres dla elektroniki, to może czujniki typu DS18b20 (-40 - +125°C)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Zakres temperatury spokojnie wystarczy, ale nie widzę tanich gotowych termometrów, do których można podłączyć te czujniki temperatury :(
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Na DS18b20 możesz za kilka złotych złożyć układ pod RS który zlutowany na pająka zmieści się w obudowie wtyczki RS, do tego jakaś przejściówka USB i masz całkiem ciekawy termometr w komputerze. Ponad to rozwiązanie to ma tą zaletę że można połączyć ze sobą równolegle kilka czujników i można mierzyć temperatury w kilku punktach jednocześnie. Układ jest banalnie prosty do złożenia: schematy



Pozdrawiam
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Tylko to przeczy mojej idei. Nie potrzebuję mierzyć wielu punktów jednocześnie, nie chcę do tego zatrudniać komputera i ostatecznie nie chcę składać układów mieszczących się we wtyczkach RS :)

Szukam taniego, prostego gotowego rozwiązania pozwalającego mi mierzyć temperaturę radiatora lampki, nad którą pracuję. Koniecznie musi to być zewnętrzny miernik zasilany z własnego źródła zasilania z czujnikami dającymi się łatwo zamontować na tymże radiatorze. Będzie super fajnie, jak czujniki okażą się tanie (<15zł) żebym mógł na każdym takim radiatorze zostawić sobie czujniczek w razie czego. Chyba nie mam specjalnie dużych wymogów? :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Chodzi o to, że czujniki cyfrowe, są już produkowane na określoną dokładność i takie parametry trzymają. Inne rozwiązania wymagają kalibracji.
No chyba, że zastosujesz czujniki PT100, które już są produkowane w odpowiednich klasach dokładności.
Zostają jeszcze dokładne termistory, które możesz jeszcze dobrać pod względem parametrów i takie posortowane stosować.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

KaszeL pisze:Szukam taniego, prostego gotowego rozwiązania pozwalającego mi mierzyć temperaturę radiatora lampki, nad którą pracuję.
Kup sobie za grosze termistory pomiarowe 10k/1% dolutuj kabelki, wklej w radiator do ręki tabela z charakterystyką oraz multimetr i znasz temperaturę.
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Termometr tablicowy z sondą na przewodzie, dokładność 1*C. Zasilanie bateryjne. Cena na alledrogo ok. 15 złociszy. I cała filozofia.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

http://www.biowin.pl/bioterm/termometry-do-potraw

:)

Trochę przewrotnie, ale...

Pzdr.
M.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Dzięki wszystkim za pomoc. Ostatecznie kupiłem TM902C z odpowiednimi termoparami :) Taka dokładność w zupełności mi wystarczy, a i cena w tym przypadku ma jakieś tam znaczenie. Miernik 99% życia będzie jednak leżał w szufladzie.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ODPOWIEDZ