Pierwsza latarka od podstaw

co i jak zrobiłem...
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Pierwsza latarka od podstaw

Post autor: munenori »

Witam wszystkich
Światełka to szalenie wciągające zajęcie,kilka latarek mam już zmodowanych lub przerobionych,teraz nadszedł czas na coś swojego.
Obrazek
Na fotce powyżej latarka zbudowana praktycznie od podstaw-głowica i tailcap wytoczony i nagwintowany własnoręcznie,piguła mosiężna z wlutowaną diodą Nichia 219Bna sinkpadzie,driver NANJG 105C(3/5 trybów,6xAMC),nakrętka włącznika mosiężna,solidna,na obu końcach sprężynek mosiężne pastylki,dodatkowo sprężynka włącznika zmostkowana plecionką.Brakuje do tego body,czekam właśnie na rurkę aluminiową w celu wytoczenia body.
Reflektor aluminiowy ze starej SolarStorm X2,która dorobiła się kolimatorów,szkiełko również z SolarStorma.Reflektor był ciut szerszy niż głowica,musiałem go zwęzić(szkiełko również).
Jako gumka włącznika na razie siedzi zwykły przycisk,ale w wersji finalnej zostanie zastąpiony przez gitd.
Na razie próby były robione na body pożyczonym z innej latarki,wszystko działa bez zarzutu.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

No i pięknie.Zobaczymy jak będzie dalej.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Witam.
munenori, powiedz jaki gwint naciąłeś oraz jakiej średnicy wytoczyłeś body ?
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

LED1234 pisze:Witam.
munenori, powiedz jaki gwint naciąłeś oraz jakiej średnicy wytoczyłeś body ?
Gwint m22x1,chyba typowy w takich latarkach.
Body na razie nie mam,średnica głowicy i tailcapa to 23,5 mm
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Darek pisze:No i pięknie.Zobaczymy jak będzie dalej.
Dalej z tą latarką czy ogólnie?
Ogólnie to chyba gorzej,bo wycyganiłem od znajomego pld(płaską latarkę dziadka),pierwszy zarys konstrukcji już jest
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Fajne małe cudo.
Sam toczyłeś? :-)
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Dzięki za opinię.
Tak,sam toczyłem wszystko.Na razie marny ze mnie tokarz a i sprzęt nie najwyższej jakości, ale takie detale potrafię zrobić. Nie mam moletki, dlatego jest gładka, doszła do tego jeszcze pasta automax i w tej chwili jest błyszcząca, wygląda prawie jak nierdzewka.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

munenori pisze:Dzięki za opinię.
Tak,sam toczyłem wszystko.Na razie marny ze mnie tokarz a i sprzęt nie najwyższej jakości, ale takie detale potrafię zrobić. Nie mam moletki, dlatego jest gładka, doszła do tego jeszcze pasta automax i w tej chwili jest błyszcząca, wygląda prawie jak nierdzewka.
Jeżeli jesteś z białego to może się kiedyś spotkamy coś pomajstrujemy ;-)
Moletkę mam - mogę pożyczyć, krzyżowa zdaje się 1,5mm.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

Z moletką jest pewien probem trzeba ją robić na pełnych średnicach tz. 22 , 23 ,24 mm ale to chyba wiesz.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Miedzy innymi dlatego się za to nie brałem,zepsuć coś łatwo,później gorzej z naprawieniem.
Bez moletki wygląda może mało profesjonalnie,ale działa i jest własne,a to chyba najważniejsze.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Na takim projekcie nie musi być przecież moletowanie, skoro masz dostęp do tokarki, wystarczy coś ala szeroki gwint (jak np w shadow) albo nacięcie co 3-4mm, na koniec malowanie proszkowe i też będzie wyglądać bardzo profesjonalnie.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Na razie dostępu nie mam,bo padło mi koło pasowe na silniku w tokarce.
Przy następnej latarce pokuszę się o jakąś moletkę,rowkowanie albo coś w tym stylu.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Darek pisze:Z moletką jest pewien probem trzeba ją robić na pełnych średnicach tz. 22 , 23 ,24 mm ale to chyba wiesz.
Możesz to jakoś uzasadnić, bo pierwszy raz słyszę takie teorie?

Z tego co ja kiedyś się uczyłem to średnica materiału ma być wielokrotnością 'skoku ząbka molety'/3,14159(Pi). W innym przypadku ząbki nie będą się odciskać w tych samych miejscach na materiale.

Przykładowo dla molety 1,5mm wyjdzie to 0,47746mm.
Każda wielokrotność średnicy 0,47746mm da nam nowy rząd ząbków odciśniętych w materiale.
To tylko teoria... wiem, że ludzie jeszcze dodają jakieś współczynniki w zależności od rozmiarów elementu i skoku rowków.
Wynika to z uproszczenia, że odciśnięte rowki tworzą nam wielokąt foremny bardzo przypominający okrąg.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

Tyle się dowiedziałem od tokarza więc powtarzam.Mi nigdy moletka nie wyszła dobrze :(
ODPOWIEDZ