Bocialite...

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Bocialite...

Post autor: Bocian »

Witam. Tym razem prezentuję latarkę zbudowaną na diodzie Edison-Opto, model EDEW-KLC8-B3.
http://www.imperator1st.republika.pl/Bocialite/8.JPG
Jest to latarka zmodowana czyt. zmodyfikowana na bazie taniej latarki opartej o kiepski emiter nieznanego producenta:)

Latarka zbudowana jest na bazie sterownika elektronicznego posiadającego 3 tryby świecenia. Pierwszy to Low (PWM) stabilizujący prąd emitera na poziomie 150mA co daje nam jasność ok. 40lm i bardzo długi czas pracy (ok. 5, 6 godzin). Drugi to tryb high zasilający emiter bezpośrednio z ogniw, dający ~1A przy świeżych akumulatorach AAA bądz nowych bateriach alkalicznych po niedługim czasie stabilizującym się na poziomie 700, 600mA dostarczając ~145lumenów światła. W trybie tym latarka działa ~2 godzin (w czasie tym jasność z racji spadku napięcia również się zmniejsza). Trzeci to tryb pulsacyjny (sygnalizujący naszą obecność)

TRYBY ŚWIECENIA I GRUPY:
Latarkę obsługujemy przyciskiem impulsowym umieszczonym po lewej stronie obudowy.

Obrazek

Włączenie następuje po krótkim naciśnięciu przycisku startując w trybie LOW, kolejne naciśniecie to mocny tryb HIGH, trzecie z kolei załącza tryb mrugający, ułatwiający odnalezienie naszej pozycji dla innych. Czwarte w cyklu to całkowite wyłączenie urządzenia. Kolejne załączają zapętloną sekwencję opisaną wyżej.


Różne tryby są przydatne chociażby z racji, że nie zawsze potrzebujemy świecić pełną mocą lampki (przykładowo chcąc jedynie sygnalizować swoją pozycję na oświetlonej drodze). Dopałka:) czyt. tryb high będzie niezrównany poczas pokonywania nieoświetlonych tras (np. przez las). Tryb migający to również bardzo dobrze widoczne dla innych (jadących z naprzeciwka) oświetlenie przednie na rower, podczas przykładowo kiepskiej pogody.

Poniżej kilka fotek oferowanej lampki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU:


Zasilanie: 3 szt baterii bądź ogniw ładowalnych w rozmiarze AAA

Optyka: Kolimator 15st. (idealna wiązka światła na rower)

Korpus: Shitowe chińskie wykonanie w plastiku/gumy ale po poprawnym montażu można używać i używać;)

Siła światła: Średnia w trybie high to ok 110/120 lumenów (jasność-regulowana - różne tryby świecenia )

Źródło światła: 1 dioda Edison-Opto EDEW-KLC8-B3

Żywotność diody: 50 000 godz.

Czas pracy zależy od wybranego trybu świecenia (w trybie high ~2 godz, tryb low <150mA> 5,6godz).
W skład zestawu wchodzi:
- Zmodyfikowana Latarka (zestaw nie zawiera baterii AAA)



A teraz porównajmy zmodyfikowaną przeze mnie latarkę z "oryginałem" jaki możemy kupić na allegro w cenie 20, 30zł:)
Obrazek
Po lewej latarka zmodyfikowana przeze mnie na firmowym emiterze, po prawej latarka w oryginale, na no name'owym LEDie napylonym na płytkę alu. Latarka w oryginale świeci na bazie reflektora (średni pomysł na rower). Latarka przeze mnie podrasowana ma już optykę kolimatorową (idealna, równomierna wiązka na rower 15 stopni). W teście latarki są zasilane z wyjętych z jednego blista baterii alkalicznych Sony, ustawione są w trybie High. Proszę spojrzeć na barwę światła;) Tanie chińskie emitery zawsze świecą tak naprawdę w odcieniu niebieskim. Ciepłe światło dobrej diody daje nam o wiele lepszy kontrast oświetlanych przedmiotów na zewnątrz (np. w lesie liście, drzewa).


Poniżej fotka latarki w oryginale z napylonym syfiastym LEDem w obudowie reflektora;)
Obrazek

Montaż nowego, markowego emitera w latarkowym body:

Obrazek

Miedziane podłoże zapewnia szybkie i sprawne odprowadzenie ciepła spod sluga emitera.

Obrazek
Optyka oparta o kolimator 15st równomiernie oświetlający drogę przed nami.

Obrazek
Lampka jest zasilana z 3 sztuk baterii bądź ogniw ładowalnych w formacie AAA (mały paluszek). Sposób montażu koszyczka pokazany na górze.
Obrazek

Mocowanie do kierownika pozwala na wysunięcie latarki przy pozostawieniu roweru gdzież na postoju (wystarczy naciskając widączne miejsce wysunąć latarkę do przodu). Wsuwamy z powrotem dokładnie odwrotnie.

Poniżej kilka fotek ukazujących jak latarka prezentuje się na rowerze.

Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety nie miałem okazji zrobić fotek jak świeci w terenie więc jedynie pokazowa fotka z zaciemnionego garażu;)
Obrazek

Słowem podsumowania:

Prezentuję Wam mod lampki świecący za te pieniądze naprawdę nieźle (żeby nie powiedzieć bezkonkurencyjnie). Jednak siłą rzeczy nie mam wpływu na jej jakość wykonania, wytrzymałość mocowania etc. To co pragnę zaznaczyć to to, iż zalecam ostrożność przy (tak naprawdę jednorazowym) mocowaniu uścisku (zakładamy go na rower tak naprawdę raz, potem tylko odpinamy samą lampkę). Osobiście modyfikuję i docinam mocowanie aby było kompatybilne z jak największą liczbą standardów rowerowych kierowników. Piszę to aby ustrzec się przed narwańcami, którzy podejdą do tematu nerwowo, na siłę i coś uszkodzą.

PS. Dzisiaj przeprowadzona mała modyfikacja polepszająca chłodzenie:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Info na temat pomiaru temperatury w trybie high:


Więc tak własnie jestem po pomiarze temperatury (konsulting w między czasie z Pawelsz). Więc tak 3 świeże baterie alkaliczne Sony (jakieś tam long life). Latarka po dołożeniu tego pierścienia alu. Pomiar moim multimetrem Mastech z sondą do pomiaru temperatury. Latarka złożona jak jest normalnie i załączona w trybie high. Nie wiem dokładnie ile upłynęło do pierwszego pomiaru bo na GG w międzyczasie gaworzyliśmy ale pierwszy pomiar dał 56st. Po jakimś kwadransie, czy dwóch 67st. Potem już dosłownie po 5,8 min. 65st (czyli już temperatura się ustabilizowała i zaczęła maleć). Latarka całościowo jest przyjemnie ciepła i nic się nie rozpłynęło Wink Zrobię jeszcze test na ni-mh ale muszę zakupić bo nie mam żadnych dobrych w formacie AAA.
Sometimes darkness can show you the light
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Widzę że parę sztuk wylądowało na Allegro ;)

Tak trochę OT: manetki w tym rowerze są zbyt poziomo - nadgarstki są przeciążone.
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

rzymo pisze: Tak trochę OT: manetki w tym rowerze są zbyt poziomo - nadgarstki są przeciążone.
Sądząc po avatarze, Bocian nie jest zbyt wysoki, więc są ok ;)

Wśród zdjęć w opisie aukcji przydało by się takie z porównaniem do którejś z tych drogich powerledowych CatEyek. Tylko trzeba znaleźć kogoś kto dał sobie to wcisnąć :)
Ostatnio zmieniony sobota 20 wrz 2008, 09:16 przez Tomek210, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Wydaje mi sie że jest jedna osoba na forum która podejmie sie zrobienia obiektywnych fot i dodania kilku spostrzeżeń. :)

Wracając do tematu obudowa...... Może warto poszukać innej ładniejszej? Niestety wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Najpierw spodoba sie wygląd potem dopiero czytamy co to dokładnie i wnikamy.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
harry
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 11:19
Lokalizacja: B-B

Post autor: harry »

Sprytny modzik :)

Owszem manetki za plasko a o rogi tez w troszke dziwnej pozycji ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Panowie prosiłbym o pisanie w temacie. To jest świeżo zakupiony bajcykl tak naprawdę jeszcze nawet dokładnie nie ustawiony. Pogoda jakoś nie sprzyja :???:
Sometimes darkness can show you the light
bartefficom
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 sty 2008, 09:25

Post autor: bartefficom »

Witam serdecznie ;)
Mam pytanko.
Nie jestem zbyt biegły w modyfikacjach latarek ale mam 2 takie latarki jak w temacie i jedną identyczną w wykonaniu czołówkowym.
Pytanie to czy podjąłby się kolega Bocian modyfikacji na moich lampkach (tej czołówkowej na reflektorze i tych rowerowych na kolimatorze) ?
Oczywiście pokryje koszt materiałów i przesyłki.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)
Bart_efficom
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

bartefficom pisze:Oczywiście pokryje koszt materiałów i przesyłki.
A Bocian jak nałogowiec, kupuje je po to tylko by przerabiać, bo bez tego żyć nie może.
Kolego, żyjemy w epoce, w której czas to pieniądz. przykro trochę o tym pisać, ale moim zdaniem wypadało by również pomysleć o wynagrodzeniu Bocianowi czasu za modyfikację. Jakoś o tym nie wpsomniałeś :twisted:
Bocian, jeśli robisz to czysto dla sportu i chcesz trafić do ksiegi Guinessa czy jak mu tam z powodu ilości zmodowanych chińskich latareczek to sorki że się wtrąciłem :mrgreen:
bartefficom
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 sty 2008, 09:25

Post autor: bartefficom »

Calineczka,
Witam ponownie :D

Wiedziałem że się ktoś do mnie przyczepi o brak wynagrodzenia za cenny czas spędzony nad modowaniem moich lampeczek ;) A tak naprawdę nie chciałem się zanadto rozpisywać.
Kupiłbym te lampki u Boćka ale nie ma ich na allegro w tej chwili. Ponadto zmodowanych czołówek u Boćka nie widziałem (konstrukcja ta sama tylko dodatkowy pasek na głowe).
Reasumując - oczywiście pokryje koszty materiału, przesyłki i czasu ;)

Pozdrówka jeszcze raz :)
Bart_efficom
bibik

Post autor: bibik »

Witam
bardzo prosiłbym Bociana o kontakt w sprawie lataki Romisen,która przestaje działac

GG 2201344
mail camelot1@o2.pl
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A Ty musisz coś takiego pisać w public poście :neutral: Przecież PW masz do mnie czyż nie :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Jaki driver jest w tej lampce? Standardowy czy wymieniany na inny?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Witam. Jest standardowy który daje nam low 150mA (realizowany PWMem), High zwierający LEDa bezpośrednio do napięcia 3xAAA oraz migający. Dołożony jest stabilizator zabudowany na koszyku który stabilizuje nam tryb wysoki DD na prąd do wyboru 350mA bądz 700mA.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Zmiesci sie tam zamiast Edison-Opto jakas XR-E na starze? Radiatory montowane sa klejem termoprzewodzacym?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Do tego typu obudowy mieści się z zapasem Cree na starze + soczewka typu Rocket. Modowałem podobną chińszczyznę z DX za jakieś $5.
ODPOWIEDZ