zasilanie CREE MX-6

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

zasilanie CREE MX-6

Post autor: tomx »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów jest to mój pierwszy post.
Posiadam taki driver oraz LEDy :
7-12*3w 36W waterproof LED Driver AC85-265v 650mA Power Supply
Napiecie wyjsciowe od 24-45 V


Czy mogę zasilić nim 12 diod CREE MX-6 połączonych szeregowo ?
Jestem na etapie projektowanie światełka na bazie w/w elementów i mogę zmienić np. ilość zastosowanych diod.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Oczywiście że możesz , MX6 zgodnie z notą katalogową akceptuje max 1A.

Pamiętaj tylko o dobrym chłodzeniu przy takim prądzie.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: zasilanie CREE MX-6

Post autor: Pyra »

Witam
tomx pisze:Czy mogę zasilić nim 12 diod CREE MX-6 połączonych szeregowo ?
Tak. Ponieważ zasilacz daje 650mA a max prąd diody to 1A więc masz jeszcze trochę zapasu. Jednak w związku z długotrwałą pracą w kiepskich warunkach, lepiej nie przesadzać. Pamiętaj tylko o dobrym chłodzeniu, bo wydzieli się tam sporo ciepła.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Bardzo dziękuję Kolegom za pomoc

Za odprowadzenie ciepła odpowiadał będzie mniej więcej taki element

http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... a77522.jpg

Wykonany z aluminium wymiary 150x150x30mm otwór w środku 95mm.
Jeśli to za mało lub za wiele to mogę wykonać o grubości większej lub mniejszej (wolał bym mniejszej :) np. 20mm . Tylko nie wiem czy 20mm wystarczy do odebrania ciepła od tylu LEDow.
Nie mam kompletnie żadnego doświadczenia w tej materii.
Ten element będzie służył do oświetlenia wrzeciona w malej frezarce.
Nie może być gorący ze względu na to że będzie ogrzewał wtedy dolne łożysko wrzeciona frezarki.

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
radiator.jpg
radiator.jpg (85.15 KiB) Przejrzano 6975 razy
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
12 LEDów to będzie sporo światła, ale też i ciepła. Obawiam się że ten element będzie za mały, aby schłodzić diody. Jeśli jednak frezujesz na mokro, to można wykorzystać chłodziwo i przepuścić przez element chłodzący.
Jeśli jednak nie da rady, to chyba konieczne będzie wymuszone chłodzenie powietrzem, ale wtedy powinieneś ten element wykonać z żebrowanego profilu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Dziękuję za informacje
Kolega idealnie wyczuł moje intencje :).
Ten moduł jest właśnie budowany po to żeby doprowadzać nim chłodzenie . W czterech narożnikach będą wyloty do dysz z chłodziwem.
Nie wspominałem o tym bo częściej będzie sytuacja że to chłodziwo tam nie będzie płynęło.
Mogę ewentualnie powiększyć ten element do np. wymiaru 180x180x40
Czy można to jakoś obliczyć ile wat ciepła muszę zdjąć z tych diod przy podanym prądzie i jak się to ma do objętości bloku aluminiowego .oraz jaka zdolność odprowadzenia ciepła posiadał będzie dany blok metalu . Zdaje sobie sprawę ze kształt cyrkulacja powietrza czy płynów będzie miała tu duże znacznie przy takich obliczeniach . Ale może coś mniej więcej da się jakoś naukowo oszacować.

Blok o kształcie jak na obrazku ,ale powiększony do 180x180x40 ma objętość 1256 cm³

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli do bocznych powierzchni zamocujesz żebrowane radiatory, żebrami pionowo. Możesz też wykonać ten większy blok i na obwodzie wykonać żebrowanie, ale uważam, że w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem, będzie bardziej pracochłonne a dające podobny efekt.
Sądzę, że oświetlenie możesz spokojnie ograniczyć do 8 LEDów, z tym że... no właśnie, Ledy mają stosunkowo szeroki kąt promieniowania, a jak sądzę, chcesz uzyskać oświetlenie pola roboczego. Możesz spróbować dobrać w tym celu jakieś soczewki TIR (kolimatory) które skupią światło i ograniczą olśnienie, przy patrzeniu na wprost. Najlepszym rozwiązaniem było by chyba zastosowanie diod np. XP-E i dedykowanymi kolimatorami...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Witam
Dziękuję za kolejne sugestie.

Nacinanie boków tego bloku w celu użebrowania to nawet nie jest problem.
Ale utrzymanie go w czystości będzie trochę kłopotliwe jak będzie tam syfek właził (chłodziwo wiórki)
Skupienie nie jest potrzebne , a wręcz odwrotnie .jeśli będzie szeroko to bardzo dobrze.
Co do 8 LEDów to myślałem o tym , ale wyszedłem z założenia im więcej światła tym lepiej a skoro zasilacz ma wystarczającą moc to czemu nie.... Ale rzeczywiście może pojawić się problem z temperatura. Z tego co wyczytałem w PDFie mx-6 przy prądzie 650mA generuje około 180 lumenów . Czyli przy 8 to i tak chyba wystarczająca ilość światła (1440 lumenów) ?
Nasuwa mi się kolejne pytanie czy może lepsza opcją jest 12 diod i mniejszy prąd np. 350mA
czy 8 i 650 mA. Co Koledzy o tym sądzą . Zdaję sobie sprawę jest to opcja droższa , ale może spadek temperatury jest spory przy tak obniżonym prądzie.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
tomx pisze: Nasuwa mi się kolejne pytanie czy może lepsza opcją jest 12 diod i mniejszy prąd np. 350mA
czy 8 i 650 mA. Co Koledzy o tym sądzą . Zdaję sobie sprawę jest to opcja droższa , ale może spadek temperatury jest spory przy tak obniżonym prądzie.
Oj spory... a weź leszcze pod uwagę, że warunki tam nie będą komfortowe...
Diody nie mają liniowej charakterystyki przetwarzania energii w światło, im mniejszy prąd tym sprawność większa, więc naturalnym jest, że większa ilość diod zasilana mniejszym prądem, jest lepsza.
Kolejną sprawą, jest że parametrem podstawowym jest prąd, a w miarę wzrostu prądu, rośnie też napięcie na diodzie, więc moc rośnie szybciej niż prąd.

Proponuję też jakąś osłonę na LEDy, chłodziwo nie postanie obojętne dla powierzchni świecącej.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Dziękuję Koledze za czynny wkład w powstanie „światełka”

Oczywiście będzie to zabudowane pierścieniem z plexi.
Czy można w jakiś prosty sposób ograniczyć prąd z tego drivera z deklarowanych przez producenta 650 do np. 350 mA ? Czy wystarczy jakiś rezystor ? czy niestety nie jest to taka prosta sprawa i lepiej nabyć nowy sterownik na mniejszy prąd.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
tomx pisze:Czy można w jakiś prosty sposób ograniczyć prąd z tego drivera z deklarowanych przez producenta 650 do np. 350 mA ?
Wszystko zależy od budowy drivera, ale nie obejdzie się raczej bez ingerenci w układ elektroniczny. Dodanie rezystora na zewnątrz, raczej nie jest dobrym pomysłem, bo trzeba by go dołożyć równolegle do diod, i wydzielała by się na nim spora moc.
Jeśli nie czujesz się dobrze z lutownicą w ręku, to lepiej zmienić driverek.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Witam
Dziękuję za zainteresowanie oraz poświęcony czas.
Z lutowaniem nie ma żadnego problemu . Ale do drivera do środka się nie dobiorę , jest zalany żywicą.
Czyli pozostanie mi kupić jakiś inny.
Dziękuję za cenne informacje.
Zamieszczę zdjęcia po ukończeniu prac.
Pozdrawiam
Robert
tomx
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 17:41
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: tomx »

Kompletnie zapomniałem o obietnicy umieszczenia zdjęć po zakończeniu projektu
co niniejszym czynię.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oświetlenie działa znakomicie od ponad 2 lat .

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ