Budowa quadcoptera od podstaw, części

....nie pasujące gdzie indziej...
kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

Na własnym przykładzie zauważyłem że większą frajdę przynosi mi "grzebanie" przy kopterze aniżeli latanie nim (nie wiem czy taki stan rzeczy nastał po utracie pierwszego koptera :( ). Dzięki temu uczymy się nowych rzeczy (fpv, gps, trackery gps, akumulatory li-po etc.). Trochę to dziwne ale chyba tak niektórzy mają! Pozdrawiam wszystkich maniaków zabawek RC!
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

kapuss, mam to samo :) Już mam wszystko ogarnięte jak trzeba, wczoraj zakończyłem zabawy z GPS i mam go w telemetrii, dzisiaj tylko pozostało mi pomocować wszystko do kupy przy pomocy termokurczek i trytek i wybiorę się na działeczkę to wszystko potestować, bo pogoda jest dzisiaj bardzo sprzyjająca, porównując ją do tego co było przez cały tydzień. Zabiorę chyba laptopa, przenośny aku, ładowarkę, żeby na spokojnie się pobawić. Niestety uroki mieszkania w bloku. Zazdroszczę temu kto ma podwórko za drzwiami i w każdej chwili może sobie wyjść i sprawdzać zmiany na żywym organizmie.

Tak BTW, jest dostępny nowe cleanflight 1.10 i wymaga konfiguratora w wersji 0.66 deweloperskiej (czyli manualna instalacja z repozytorium). I z tego co widzę to guzik tam zmienili. Tryby gps hold i gps rth działają strasznie kulawo, nie da się ustawić failsafe jako trybu lotu (np jako rth z ustaleniem wysokości itd), rth nie ma żadnego lądowania, nic, po prostu buja się w promieniu kilku metrów przy współrzędnych rth. Chciałbym dzisiaj to przetestować :)

Dobrze że nie sprzedałem tego hubsana to mogę sobie w domu trochę polatać :)
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Hubsan za duży do domu bo nie da się do szafy wlecieć. Moim 5-cio centymetrowym herbatnikiem udało mi się wczoraj w otwartej pralce wylądować i wystartować. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

piciex pisze: Moim 5-cio centymetrowym herbatnikiem udało mi się wczoraj w otwartej pralce wylądować i wystartować. :mrgreen:

Pfff nie takie rzeczy hubsanem robiłem :razz:

No i oczywiście nigdzie nie byłem bo zanim się pozbierałem to się pogoda popsuła i już nie było możliwości :evil:

Ale posiedziałem nad nim i w końcu mam wszystko dopięte mam nadzieję na ostatni guzik, pozostaje zabawa z PIDami. Po poskładaniu nawet GPS zaczął działać zaskakująco dobrze, przy zachmurzonym niebie i dużej wilgotności, na stole w pokoju, i przy co najważniejsze włączonym FPV łapał bez problemu 8-10 satelit. Niezmiernie mnie to cieszy bo myślałem że będzie kicha. Tzn po odpaleniu FPV sygnały satelit są ciut słabsze ale jak radzi sobie w takich warunkach to i pod chmurką powinien.

No i co do wagi końcowej... jak zwykle moje założenia swoje a rzeczywistość swoje. Liczyłem że wyjdzie poniżej 500g w full opcji a wyszło 518, ale to chyba nie tak źle :)

Zrezygnowałem z OSD na rzecz telemetrii, okazało się że dzięki temu kabelkowy bałagan zmniejszył się o połowę. Odchudziłem nadajnik wideo (boscam 200mw), w środku siedział moduł TX5823, chciałem zaprzyjaźnić go z takim maleńswem:
http://www.ebay.com/itm/2PCS-Supper-min ... 0929959685
ale okazało się że jest BARDZO wrażliwy na jakość zasilania, i musiałem przeprosić się z zasilaczem wbudowanym pierwotnie w moduł, ale potraktowałem go nożycami do blachy bo był za duży :twisted:

I dwa zdjęcia zrobione po ciemku:

Obrazek Obrazek
kapuss
Posty: 35
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 00:31
Lokalizacja: łomża

Post autor: kapuss »

coś temat ucichł ;(
jakiś czas temu podczas składania całości do "kupy" spalił mi się jeden esc, zamówiłem więc nowy od kolegów Chińczyków i wczoraj wróciłem do składania quada, zaskoczył mnie nowy cleanflight i blheli, wow! Ustawianie esc'ów z poziomu kabelka usb i blheli mi się podoba. Szkoda że z chin nie przylatują z najnowszym oprogramowaniem bo trzeba jednak programator odkurzyć (on zawsze działa) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Nie jestem pewien czy twój post znaczy to samo, ale Cleanflight oferuje programowanie wszystkich ESC bez żadnych kombinacji po podpięciu USB. W zasadzie podpinasz płytkę do kompa, odpalasz BLheli i działa.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Czy ktoś obeznany w temacie może mi powiedzieć czy warto to kupić?

http://allegro.pl/zestaw-quadcopter-dro ... 30298.html

Chciałbym dołożyć do tego FPV na goglach eachine (są w promocji na banggood), da radę?
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

To trochę kicha, latać pewnie będzie, ale..

Silniki, raczej małe, o firmie nie słyszałem
Bateria, mała, o firmie nie słyszałem, pojemność to tylko 1Ah, mały prąd rozładowania. Masz 4 regulatory po 12A czyli powinno mieć 48C rozładowania. Mało prądu do zasilania tego wszystkiego.
Brak nadajnika video, brak kamery płytkowej.
Rama może być, choć jest ze szkła, a nie z węgla.
Kontroler może być, aparatura też może być jak na ten setup.

A teraz zobaczyłem złączki do montażu.. Bym sobie odpuścił :D

Sprawdzony setup to:
Silniki Emax 2204
Bateria Tattu 4S
Rama do wyboru
Regulatory DYS XM20A
Śmigła 5 cali do wyboru
Kontroler coś na multwii, spracing f3 z betaflight lub cleanflight
Odbiornik coś na SBUS, frsky
Kamera CCD
Nadajnik video 5.8
Aparatura Turnigy 9xr

Ale wiadomo, budżet robi swoje ;) Może poszukaj gotowców.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Tak tylko pytam, wiem że to śmieszny budżet na drona, bo sama aparatura kosztuje 200 zł ponad.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Tu masz praktycznie to samo tylko taniej http://www.aliexpress.com/item/Carbon-F ... .58.2xuAEH

W odróżnieniu do zestawu z allegro masz carbonową ramę i lepsze silniki (w prawdzie raczej są to podróbki emaxa ale są całkiem niezłe - mam tego kita, właśnie się buduje ;) ) Radyjko za to to z allegro jest odorbinę lepsze.
Oczywiście taki zakup to dopiero początek i niestety człowiek zaczyna ulepszać i wydaje coraz więcej pieniędzy. U siebie już wsadziłem inne regle (little bee 20A) i kontroler naze 32, do tego bec z filtrami i wyjściem na kamerkę, nadajnik fpv, kamerkę itd...
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Jak pamiętam DYS XM20A ma lepszy procesor i działa multishot... ;D

Zrobiłem postanowienie, koniec z zakupami, czas na latanie. Cały czas pojawia się coś nowego lepszego i wszyscy to zachwalają. A człowiek kupuje..

Ciekawa propozycja:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

I jak Panowie z waszymi maszynkami?
Ja ostatnio wgrałem blheli do moich esc (niby miały mieć fabrycznie SimonK), bo jakoś zapomniałem o tym, że mój dron jednak latał (miałem w pamięci tylko krety). Dziś ponowne próby i było całkiem ok, przynajmniej do momentu kiedy bawiłem się w bezpiecznych trybach lotu (bez problemu latałem i lądowałem). Później jednak wszedłem w tryb dla expertów no i musiałem awaryjnie "lądować", by nie ściągać go z drutów tudzież z pola za płotem. O dziwo straty to tylko ułamana noga z włókna węglowego a śmigła bez szwanku, pomimo walnięcia w ziemię.
W każdym bądź razie dziś miałem wielką frajdę z lotów i możliwe, że niebawem będę dalej pieścił moją hexę (jak dojdzie drukarka 3D wtedy na pewno dorobię elementy, które od samego początku mi nie pasują).
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

modelarstwo pełną gębą ;) przez chroniczny brak czasu kupiłem xiaomi mi drone, a i tak nie mam czasu latać.

Doszła jeszcze jedna kwestia-bierzecie pod uwagę wiatr na znacznej wysokości?:)
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Ze swojej strony polecam Velocidrone do szkolenia się w lataniu w trybie acro/rate ;) tylko trzeba mieć mocny komputer, silnik do prawidłowego symulowania fizyki potrzebuje >150 FPS ;)

No i moja maszynka, jako że umiejętności inżynierskich brak, to kupiłem niby-gotowca. Niby, bo i tak trochę wkładu przed lotem wymagał ;)

Obrazek
ODPOWIEDZ