Szeroki kąt świecenia -jaka latarka?.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
berkut123
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 01:05
Lokalizacja: Boleszyn

Post autor: berkut123 »

pietros pisze:Nie wiem, czy tylko ja nie mogę do końca Cię zrozumieć. Może napisz od początku:
- ile masz do wydania?
- jaki zasięg Cię interesuje?
- jak długo chcesz świecić z pełną mocą?
- jakie ma być przeznaczenie latarki?
- czy miałeś już do czynienia z jakimiś mocniejszymi latarkami?
300- 400 pln mogę dać bez aku, ładowarek i gratisów (scyzoryki , szelki itp).
Zasięg 50 metrów ( no dobra niech będzie 30- )
Pełna moc może być wykorzystana w 5-10 % całego świecenia
Przeznaczenie latarki to inspekcja mojego obejścia – muszę widzieć mysz , szczura, lisa z odległości kilkunastu metrów ( dokładnie widzieć ) , mogę też ją postawić i robić coś –no kilka godzin musi się świecić z słuszną ilością lumenów.
Latarka może ważyć ze 2 kilo-kąt rozsyłu światła z 60 stopni.
Akumulatory muszą być wymienne , czyli jakiś standardowe (żadnych wynalazków zamontowanych na stałe-)
Nie miałem do czynienia z latarkami większej mocy ( miałem z jakimś tanim badziewiem małej mocy –od razu padły).
Mam małe wymagania , diody LED mogą być małej mocy, nie wysilone, tak ze 20 sztuk , aku taki żeby z 15 godzin świeciła latarka na 30% mocy. Niestety nie potrafię powiedzieć ile ma być lumenów –musiał bym zobaczyć to naocznie. Telefon bez trudu znalazłem kilka lat temu, taki co nie trzeba non stop ładować i tani jak barszcz. Producent podaje że 5 razy w roku trzeba go ładować (co 65dni), ale wiadomo że jak dzwonię, to trzeba ładować częściej, ja ładuje go 10 razy w roku (co 30-35dni) . Na tej samej zasadzie potrzebna mi latarka , raz na miesiąc ładuję aku , a używana będzie codziennie.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Osobiście na Twoim miejscu poczekałbym na Convoya L6 i dopiero jak oczy wrócą Ci do normalnych rozmiarów :shock: zdecyduj o kolejnej sztuce.
berkut123 pisze:Przeznaczenie latarki to inspekcja mojego obejścia – muszę widzieć mysz , szczura, lisa z odległości kilkunastu metrów ( dokładnie widzieć ) ,
Do tego celu spokojnie nada się L6.
berkut123 pisze: mogę też ją postawić i robić coś –no kilka godzin musi się świecić z słuszną ilością lumenów.
A do takich rzeczy zdecydowanie poleciłbym latarkę czołową.
berkut123 pisze:Mam małe wymagania [...] aku taki żeby z 15 godzin świeciła latarka na 30% mocy.
To akurat nie jest małe wymaganie. Jeżeli latarka ma oświetlić porządnie teren na 50m przy kącie 60°, a przy tym poświecić 15 godzin w trybie 30% bez wymiany akumulatora, to będzie ciężko coś znaleźć.
Awatar użytkownika
salomon
Posty: 124
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: salomon »

Mam taką co poświeci 11h generując 480 lm. Mieści się przy tym w kieszeni. Masz PW.
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

salomon, a co to takiego??
Awatar użytkownika
salomon
Posty: 124
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: salomon »

Nitecore TM06s Jest bardzo szeroko świecąca, ale nie pozbawiona spota.
Przykładowy filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=VoodbGDKSUk
https://www.youtube.com/watch?v=Zh-aCiVPa0Q
berkut123
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 01:05
Lokalizacja: Boleszyn

Post autor: berkut123 »

pietros pisze:Osobiście na Twoim miejscu poczekałbym na Convoya L6 i dopiero jak oczy wrócą Ci do normalnych rozmiarów :shock: zdecyduj o kolejnej sztuce.
berkut123 pisze:Przeznaczenie latarki to inspekcja mojego obejścia – muszę widzieć mysz , szczura, lisa z odległości kilkunastu metrów ( dokładnie widzieć ) ,
Do tego celu spokojnie nada się L6.
berkut123 pisze: mogę też ją postawić i robić coś –no kilka godzin musi się świecić z słuszną ilością lumenów.
A do takich rzeczy zdecydowanie poleciłbym latarkę czołową.
berkut123 pisze:Mam małe wymagania [...] aku taki żeby z 15 godzin świeciła latarka na 30% mocy.
To akurat nie jest małe wymaganie. Jeżeli latarka ma oświetlić porządnie teren na 50m przy kącie 60°, a przy tym poświecić 15 godzin w trybie 30% bez wymiany akumulatora, to będzie ciężko coś znaleźć.
Do takich samych wniosków doszedłem , tak własnie zrobię , poczekam na Convoya , przetestuję ją , apotem będę myśleć nad szerokim kątem z prawdziwym akumulatorem. On ma działać tylko na pełnej mocy i to dość krótko ( kilka minut dziennie ). Poczekam na nów , i na "obcych" w polu , jakby na 100 metrach dało radę zobaczyć szczura , a na 300 sarnę będzie ok. "Alieny" kręcą się non stop przy chałupie, tylko oczy im się świecą, ale co to jest to nie-wiadomo bez prawdziwej latarki .
Ma świecić na 60 stopni -15 godzin przy 30%mocy ale na kilka metrów , przy pełnej mocy ma być z 50 metrow. Jakby miało być 60 stopni i 50 metrów to musiał by być jakiś olbrzymi sprzęt. Ten rysunek objasnia wszytsko . Albo mamy szeroki kąt , albo wąski , moc źrudła światła nas ogranicza. http://obrazki.elektroda.pl/1763009400_1426104573.jpg
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Hm, podpowiem że dałoby się sie zrobić b. szeroko i wąsko ale musiałbyś zaopatrzyć się w sprzęt klasy https://pl.aliexpress.com/item/JAXMAN-Z ... 5f37c335a6 na 2 tuby 2x26650 z przeróbką drajwera na dodatkowy tryb pośredni między 900 lm a 100 lm - wtedy mógłbyś uzyskać 400 lm szacunkowo na ok. 1A i 10h pracy ale za to jak strzelisz "po wąskości" to mniej więcej takhttp://wmasg.pl/var/images/text/491638/29/28ac.jpg

Da się i w małym zoomie 100x30mm i diodzie XP-L i prądzie 760 mA uzyskać około 350 lumenów przez 6,5h ale to przeróbka mocna musi być.
berkut123
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 01:05
Lokalizacja: Boleszyn

Post autor: berkut123 »

Mociumpel pisze:Hm, podpowiem że dałoby się sie zrobić b. szeroko i wąsko ale musiałbyś zaopatrzyć się w sprzęt klasy https://pl.aliexpress.com/item/JAXMAN-Z ... 5f37c335a6 na 2 tuby 2x26650 z przeróbką drajwera na dodatkowy tryb pośredni między 900 lm a 100 lm - wtedy mógłbyś uzyskać 400 lm szacunkowo na ok. 1A i 10h pracy ale za to jak strzelisz "po wąskości" to mniej więcej takhttp://wmasg.pl/var/images/text/491638/29/28ac.jpg

Da się i w małym zoomie 100x30mm i diodzie XP-L i prądzie 760 mA uzyskać około 350 lumenów przez 6,5h ale to przeróbka mocna musi być.
Teraz to po zawodach , zamówiony ten Convoy - jako wąski . Został tylko szeroki kąt z dużym akumulatorem.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Jako lampkę o szerokim kącie świecenia można samemu wykombinować coś takiego :) https://www.youtube.com/watch?v=-JVqRy0sWWY
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

berkut123 pisze:Teraz to po zawodach , zamówiony ten Convoy - jako wąski . Został tylko szeroki kąt z dużym akumulatorem.
Generalnie z tak długimi czasami działania zostaje Ci coś na 3-4x 18650, najlepiej z MT-G2 (duża powierzchnia = świeci szeroko). Coś markowego nie będzie tanie. Przykładowo Eagletac SX25L3 (3x18650) świeci przez 20h z jasnością 205lm, Niwalker MiniMax Nova MM15(4x18650) 450 lm przez 24h.
Z budżetowych opcji to któraś wersja Skyray King. Nie wiem który aktualnie warto kupić, żeby jakieś chłodzenie było a nie dziura pod LED.

// Z ciekawości - jaki to telefon, ten który wystarczy ładować raz na miesiąc?
berkut123
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 13 wrz 2016, 01:05
Lokalizacja: Boleszyn

Post autor: berkut123 »

Telefon to : SAMSUNG GT-E2370, akumulator to :3,7V Li-ion 7,40Wh ,2000 mAh ( standardowy akumulator w tym telefonie) . Telefon mam ze 3 lata . Jak tylko go kupiłem zrobiłem test ile trzyma aku. Jest tam wskaźnik ładowania na 5 kresek. Wyniki mam zapisane w notatniku ,ot one:
5 kresek -34-24 dni
4 kreski-23-15 dni
3 kreski 14-9 dni
2 kreski 8-2 dni
1 kreska ładowanie ( od razu pada w ciagu dnia).
Przy testowaniu odbierałem telefony I dzwoniłem ( mało dzwonie I odbieram, jeden telefon dziennie ).
Dziś przyszły aku do latarki convoy L6 , maszyna zdaje egzamin bardzo dobrze . O 23 godzinie gasną latarnie u mnie ,od razu mam pierwsze trafienie , stado saren, jakieś 150 metrów od mnie.
Przy inspekcji budynków też bardzo dobrze , spokojnie można na 2 biegu obadać wszystko, w razie czego na 3 zobaczę dokładnie intruza.
Convoy świeci wąsko , taka szeroka latarka mogła by być z akumulatorem żelowym , I kilkunastoma diodami led “niewysilonymi”, może być duża I nieporęczna. Te Aku Li Ion są drogie i dość małe ( ważne przy mobilnym sprzęcie). To mogła by być latarka taka “campingowa”, “namiotowa”.
ps. przed chwilą wróciłem z inspekcji budynków , jest intruz -szczur --działa latareczka bardzo dobrze.
ODPOWIEDZ