Oswietlenie do warsztatu samochodowego

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Andrewq
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 17:08
Lokalizacja: KRK

Oswietlenie do warsztatu samochodowego

Post autor: Andrewq »

Witam Was koledzy,
Jest to mój pierwszy post, zdarzało mi się wcześniej do Was zaglądać ale dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować :)
Do rzeczy.
Powierzchnia warsztatu to 18m x 15m wysokość 3.3m w najniższym i 4m w najwyższym punkcie.
Na załączonych zdjęciach widać że obecne oświetlenie pozostawia wiele do życzenia i jest raczej symboliczne:)

Oświetlenie z ma być energooszczędne, o współczynniku Ra>90 (lub więcej), możliwe tanie w zakupie.

Jakie macie propozycje? Na początku brałem pod uwagę moduły LED 50W z chin. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji i o współczynniku oddawania barw a skuteczność 80lm/W nie powala. Czy jest sens w moim przypadku pchać się w MH (powolny zapłon i interwał wyłącz-wyłącz nie jest dla mnie problem)? A możne świetlówki? Jeżeli tak, to jakie? Będę bardzo wdzięczny za każda sugestie.
Pozdrawiam Andrzej

Obrazek
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Ja zdecydowałem się w podobnym przypadku (garaz 6x7 i wys. 3.0) na sześć opraw hermetycznych 2XT8 36 Watt z marketu za- 40 zł i do tego świetlówki philips lub osram (w zależności od ceny wstępne oferty z hurtowni 30 kilka zł za sztukę ) 950 lub 965 (jeszcze nie kupiłem).

Instalacje założyłem tak, że mogę oświetlić połowę garażu.- 2x3 lampy.

Do tego nad stołem warsztatowym jeszcze jedna taka oprawa ale to dopiero po instalacji głównego oświetlenia.

Oprawy z marketu Chińskie że starterem elektronicznym. Wiem że pewnie żywotność będzie niska ale mają 24 miesiące gwarancji a markowe to cena x 2.

Do tego będę miał światło przechodnie w postaci 2 normalnych opraw gdzie zainstaluje żarówki ledowe z marketu.

Chętnie posłucham opini krytycznych ponieważ na razie mam tylko instalacje 230V założona i montaż końcowy będzie za około 2 3 tygodnie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Ja bym się nie pchał w MH i sugeruję świetlówki. MH było by dobre, gdyby nie to, że trudno dostać gotowe oprawy, które by ładnie oświetlały takie (niskie) pomieszczenie. Zwykłe naświetlacza MH z takiej wysokości za bardzo będą oślepiać, za ostre cienie.

O gotowych oprawach LEDowych z dobrym CRI i dobrej cenie nie słyszałem (to chyba 3 różne rzeczy ;) )

Chętnie poczytam opinii o świetle ze świetlówek >90 CRI, bo też się na nie śliniłem, ale lokalnie nie znalazłem takich, a w zamawianie z wysyłką 2-4 świetlówek nie chciałem się bawić (ryzykować). I w końcu w garażu mam 8XX. Szału nie robi, ale źle też nie jest.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Andrewq
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 17:08
Lokalizacja: KRK

Post autor: Andrewq »

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)
Jeżeli wychodzi na to że świetlówki będą najlepszym rozwiązaniem, to jakie? Liniowe T8? Czytałem że o wiele sprawniejsze są T5. A może kompaktowe?
Jakie macie doświadczenia z elektronicznymi balastami produkowanymi przez więźniów politycznych w chinach? Za trochę ponad 3USD można kupić taki który pracuje z 2 lampami 36W. Zdaje sobie sprawę że co jakiś czas musiałbym je wymieniać, ale przy tej cenie można to wliczyć w koszty.
ODPOWIEDZ